مسئولان عراقی: ایران مطالبات خود را به دلار می خواهد

به گزارش تنها پیامک، تهران (پانا) - بعضی مسئولان عراقی در گفت وگو با شبکه قطری الجزیره مدعی شده اند که مشکل بغداد در پرداخت مطالبات ایران این است که طرف ایرانی دلار می خواهد و اگر با دینار عراقی باشد آنها می توانند این طلب را پرداخت نمایند.

مسئولان عراقی: ایران مطالبات خود را به دلار می خواهد

به گزارش ایسنا، مظهر محمد صالح، مشاور اقتصادی نخست وزیر عراق در گفت وگو با شبکه الجزیره در رابطه با اموال بلوکه شده ایران در عراق تأکید کرد که بخشی از این اموال بهای گازی است که عراق برای تأمین سوخت نیروگاه های خود از ایران خریداری نموده است و بخشی هم پول برقی است که برای بعضی استان ها مستقیم از ایران تأمین می گردد.

وی گفت: آمریکا هرگونه معامله دلاری با ایران به صورت مبادله بانکی را ممنوع نموده است البته در این باره استثنایی نیز وجود دارد و آن امکان پرداخت نقدی از این حساب ها برای تأمین نیازهای بشردوستانه مانند غذا و دارو یا تأمین هزینه های گردشگران ایرانی است که به عراق سفر می نمایند.

بر اساس این گزارش، ایران پیش از این اعلام نموده است که حجم اموال بلوکه شده در عراق حدود 5 میلیارد دلار است اما مشاور نخست وزیر عراق تأکید می نماید که با گذشت زمان و مصرف بیشتر برق و گاز در عراق، این مبلغ افزایش می یابد و ممکن است در زمان تسویه حساب کم و زیاد گردد.

از سوی دیگر، فیصل العیساوی، عضو کمیسیون اقتصادی در مجلس عراق در گفت وگو با این شبکه قطری تأکید کرد که مبلغ این بدهی ها ثابت نیست زیرا هر روز با استمرار واردات گاز و برق ایران از سوی عراق، افزایش می یابد.

وی اعلام کرد: نمی توان گفت که این اموال در عراق ضبط شده است بلکه موضوع این است که عراق به علت تحریم های آمریکا و محدود ساختن دسترسی ایران به دلار توسط بانک مرکزی آمریکا، نمی تواند این اموال را به ایران به دلار پرداخت کند.

العیساوی گفت: اگر ایران این اموال را به دینار عراق بخواهد همین امروز می توان آن را پرداخت کرد اما مساله این است که ایران دلار می خواهد و برای انتقال دلار به ایران موافقت واشنگتن ضروری است.

ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد روز دوشنبه (هجدهم اسفندماه) با عبدالامیر علاوی وزیر دارایی عراق دیدار و مذاکره کرد. در این مذاکرات مسائل مورد علاقه دو طرف منجمله نحوه دریافت مطالبات کشورمان از عراق مورد برسی نهاده شد.

علاوی در این دیدار اظهار کرد: مطالبات ایران از عراق در اولویت پرداخت های ما قرار گرفته است و پیش بینی لازم در این زمینه اجرا شده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1540

به "مسئولان عراقی: ایران مطالبات خود را به دلار می خواهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسئولان عراقی: ایران مطالبات خود را به دلار می خواهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید