منحنی نرخ بازدهی در15 تیر

به گزارش تنها پیامک، خبرنگاران: امروز 15 تیرماه 1400 حجم معاملات اوراقی بدهی دولت از مرز 300 میلیارد تومانی گذر کرد.

منحنی نرخ بازدهی در15 تیر

به گزارش حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه نسبت به آخرین روز معاملاتی با 13 درصد افزایش به 312 میلیارد تومان رسید. این معاملات روی 35 نماد اخزا و 5 نماد اراد انجام شد.

حجم معاملات عمده اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه به 2.4 هزار میلیارد تومان رسید که احتمالا به اجرای عملیات اعتباردهی به وسیله بانک مرکزی مربوط میگردد. بانک مرکزی در روز گذشته اعلام نموده بود که عملیات ریپو معکوس را با هدف جذب نقدینگی انجام داده است.

امروز حراح اوراق بدهی دولتی در بازار اولیه برگزار گردید و وزارت امور اقتصادی و دارایی توانست مبلغ 580 میلیارد تومان اوراق بدهی در نماد اراد85 و اراد87 را به فروش رساند. در هفته های اخیر وزارت اقتصاد نتوانسته بود به وسیله فروش اوراق کسری بودجه را تامین اقتصادی کند.

آنالیز منحنی بازده استخراج شده از نمادهای اخزا نشان می دهد که نرخ های بازده نسبت به روز معاملاتی گذشته در سررسیدهای میان مدت کاهشی بودند. نرخ اوراق با سررسید یک سال با 3 دهم درصد افزایش به 21.81 درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید دو سال با یک دهم درصد کاهش به 21.80 رصد رسید. اما نرخ بازده اوراق با سررسید سه سال با 4 دهم درصد کاهش به 21.80 درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم هم با 4 دهم درصد کاهش به 21.79 درصد رسید.

منحنی بازدهی اوراق بدهی دولتی چیست؟

امروز فرایند نرخ بازدهی اوراق آینده و نقدی از مدل بدون شیب و مماس با محور پیروی می کرد. به این ترتیب نرخ سود آینده در همه سررسیدها به 21.8 درصد رسید.

نرخ بازده نقدی و آینده

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف به وسیله عرضه و تقاضا کشف می گردد. نرخ کشف شده بر اساس این سازوکار مبه وسیله بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می دهد. بعلاوه از تفاوت نرخ های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می توان برای استخراج بازده آینده مورد انتظار سرمایه گذاران استفاده کرد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 30 تیر 1400 بروزرسانی: 30 تیر 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1739

به "منحنی نرخ بازدهی در15 تیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منحنی نرخ بازدهی در15 تیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید