موانع انتخاباتی 1400 برای 14فدراسیون، سهم وزارت سلطانی فر چقدر است

به گزارش تنها پیامک، خبرنگاران - گروه ورزش: فدراسیون های ورزشی و برگزاری انتخابات آنها همه ساله بخشی از ترافیک کاری وزارت ورزش و حواشی پیرامون این وزارتخانه را موجب می شوند. این دغدغه و حواشی خیلی پررنگ تر از همواره به چشم می آیند وقتی انتخابات فدراسیون ها برای سالی مورد بحث باشد که به واسطه برگزاری رویدادی مانند المپیک یا برگزاری مجمع انتخاباتی نهاد بزرگی مانند کمیته ملی المپیک اهمیت بیشتری داشته باشد و به نوعی سال مشخص طراز مدیریتی و سرنوشت به حساب بیاید.

موانع انتخاباتی 1400 برای 14فدراسیون، سهم وزارت سلطانی فر چقدر است

به لطف کرونا و تاثیرات محدود کننده ای که از خود به جا گذاشت، ورزش ایران در سال جدید و برای نخستین بار در تاریخ این دو مهم یعنی المپیک و انتخابات کمیته ملی المپیک را همزمان پیش رو دارد. همین مسئله لزوم توجه به انتخابات فدراسیون ها و سروسامان دادن به موقع تر آنها را بیشتر از همواره می نماید اگرچه برای این کار هم مانعی به نام جا به جایی دولت وجود دارد که می تواند برگزاری سر وقت مجامع انتخاباتی فدراسیون ها را تحت الشعاع قرار دهد کمااینکه هستند فدراسیون هایی که از برگزاری به موقع انتخابات شان گذشته و همچنان اندر خم یک کوچه برای معین رئیس جدیدشان هستند.

انتخابات باقیمانده از 98 و 99

وزارت ورزش برگزاری انتخابات فدراسیون ها در سال گذشته را از 11 خردادماه و با فدراسیون تنیس شروع کرد و تا 16 اسفندماه و برگزاری انتخابات موتورسواری و اتومبیلرانی ادامه داد. در این فاصله کرونا باعث توقف چندماهه برگزاری انتخابات شد اما در مجموع در سال سراسر کرونایی انتخابات 12 فدراسیون (با احتساب فوتبال) به انتها رسید.

علاوه بر تنیس و موتورسواری و اتومبیلرانی سال گذشته انتخابات ووشو، همگانی، دوومیدانی، پزشکی ورزشی، ورزش های دانشگاهی، اسکی، ورزش های روستایی و عشایری، بدنسازی و پرورش اندام، نجات غریق و غواصی و فوتبال هم برگزار گردید. در این میان پزشکی ورزشی، موتورسواری و اتومبیلرانی، ورزش های دانشگاهی، ووشو، دوومیدانی و فوتبال فدراسیون هایی بودند که پفراینده انتخابات آنها از سال 98 و به دلایل مختلف مانند اتمام دوره قانونی، استعفا، برکناری، لغو انتخابات یا ابطال مفتوح بود و بالاخره طی سال گذشته با برگزاری انتخابات مختومه اعلام شد.

شطرنج هم البته شرایطی مشابه این فدراسیون ها داشت اما کش و قوس انتخاباتی این رشته بعد از یک دوره ثبت نام کاندیداها، اعلام نتیجه آنالیز صلاحیت آنها و حتی معین زمان برگزاری مجمع کماکان ادامه دارد؛ دوره ریاست قبلی فدراسیون شطرنج که در اختیار مهرداد پهلوان زاده بود اسفندماه سال 97 به انتها رسید اما به خاطر بعضی مسائل حاشیه ای که منجر به ابطال ثبت نام های اولیه و اعلام نام نویسی دوباره از کاندیداها شد و تا مات شدن یکی از نامزدها هم ادامه داشت، معین متصدی جدید شطرنج به سال آینده موکول شد.

این شرایط یعنی موکول شدن انتخابات به سال 1400 برای دو فدراسیون دوچرخه سواری و پهلوانی و زورخانه ای هم وجود دارد با این تفاوت که این دو فدراسیون از بهمن ماه 98 (6 و 10 بهمن ماه) وارد فرایند انتخاباتی شدند.

لزوم برگزاری انتخابات 14 فدراسیون در سال 1400

علاوه بر سه فدراسیون شطرنج، دوچرخه سواری و پهلوانی و زورخانه ای که برگزاری انتخابات آنها از سال 98 و 99 همچنان روی دست وزارت ورزش مانده است، این وزارتخانه با اتمام دوره مدیریتی 11 فدراسیون دیگر هم در سال جدید روبرو است.

اسکیت (11 تیرماه)، ژیمناستیک (19 تیرماه)، تیراندازی (20 تیرماه)، ورزش های نابینایان و کم بینایان (14 آذرماه)، کوهنوردی و صعودهای ورزشی (20 آذرماه)، ورزش های دانش آموزی (22 آذرماه)، کبدی (25 آذرماه)، تکواندو (2 دی ماه)، بوکس (5 دی ماه)، شنا، شیرجه و واترپلو (9 دی ماه) و بسکتبال (23 دی ماه) فدراسیون های هستند که دوره چهار ساله روسای آنها طی امسال به انتها می رسد و بر همین اساس وزارت ورزش ملزم به استارت زدن فرایند انتخاباتی برای هر یک از آنها خواهد بود.

موانع انتخاباتی فدراسیون ها در امسال

فدراسیون هایی که امسال با اتمام دوره قانونی روسای خود روبرو می شوند دقیقاً همان فدراسیون هایی هستند که سال 96 به خاطر در پیش بودن انتخابات کمیته ملی المپیک برگزاری فشرده و متوالی انتخابات آنها در دستور کار وزارت ورزش نهاده شد.

مجمع انتخاباتی کمیته ملی المپیک 25 دی ماه چهار سال پیش برگزار گردید. درست در فاصله یک ماه و نیم مانده به آن انتخابات مهم، وزارت ورزش مجمع انتخاباتی 8 فدراسیون را برگزار کرد تا اینگونه موانع قانونی برای حضور روسای آنها در مجمع کمیته ملی المپیک برداشته گردد. نیمه نخست همان سال هم انتخابات سه فدراسیون برگزار گردیده بود. حالا این 11 فدراسیون ها به انضمام سه فدراسیونی که از ماه ها پیش پفراینده به دست هستند، سال مهمی به لحاظ انتخابات شان در پیش دارند.

البته با انتها دوره چهارساله سیدرضا صالحی امیری و اعضای همراه او در هیات رئیسه و هیات اجرایی کمیته ملی المپیک، انتخابات جدید این کمیته هم باید امسال (حدود دی و بهمن) برگزار گردد. قاعدتاً برای اینکه روسای 14 فدراسیون مورد بحث حضور بدون حرف و حدیثی در انتخابات پیش روی کمیته ملی المپیک داشته باشند باید عنایت وزارت ورزش برای برگزاری انتخابات به موقع شامل حال شان گردد.

حال آنکه امسال موانعی بر سر راه انتخابات به موقع فدراسیون ها وجود دارد که المپیک یکی از آنهاست. قاعدتاً در بازه زمانی برگزاری بازی های المپیک توکیو (مردادماه) و حداقل یکی دو هفته قبل و بعد از این بازی ها، تمام توجه ورزش و مدیرانش معطوف به کاروان اعزامی و مسائل مربوط به آن است طوری که عملاً فرصتی برای رسیدگی به انتخابات نیست. از طرفی معمولاً وزارت ورزش در ایام ماه رمضان هم قدمی برای برگزاری مجامع بر نمی دارد و در واقع اینگونه برگزاری آنها را به فرصتی بهتر برای حضور همه اعضای مجمع موکول می نماید.

مهمتر از اینها اینکه امسال به واسطه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و جا به جایی مسئولان از دولت دوازدهم به سیزدهم، شکاف قابل توجهی در پیگیری برنامه های وزارت ورزش ایجاد خواهد شد که قاعدتاً انتخابات فدراسیون ها را هم تحت الشعاع قرار می دهد. به هر حال تا روی کار آمدن دولت آینده و شروع به کار وزیر جدید ورزش، فرصتی برای رسیدگی به اوضاع انتخابات فدراسیون ها از دست خواهد رفت به خصوص اگر فرایند انتخاب متصدی وزارت ورزش در دولت سیزدهم مانند دولت فعلی بیش از حد زمان بر گردد.

سهم وزارتِ سلطانی فر از انتخابات 1400 فدراسیون ها

به گزارش خبرنگاران، انتخابات ریاست جمهوری 24 خردادماه امسال برگزار می گردد و از اول شهریورماه هم دولت جدید شروع به کار می نماید. تا آن موقع متولیان انتخابات در وزارتِ مسعود سلطانی فر فرصت دارند تا در صورت تمایل به مجامع انتخاباتی فدراسیون ها سروسامان دهند.

قاعدتاً شطرنج، دوچرخه سواری و ورزش های زورخانه ای که پفراینده انتخابات آنها از سال های 98 و 99 باز مانده است باید در اولویت کار این مدیران باشد. فرایند کارِ انتخاباتی این فدراسیون ها به گونه ای پیش رفته که ثبت نام کاندیداهای شان اجرا شده و پفراینده آنها در مرحله تایید صلاحیت است. بنابراین به محض کامل شدن نتایج استعلام می توان برای معین روزِ مجمع دست به کار شد.

از میان 11 فدراسیونی که امسال وارد فاز انتخاباتی می شوند، دوره ریاست در هشت فدراسیون نیمه دوم سال به انتها می رسد. بنابراین مسعود سلطانی فر و معاونانش نمی توانند هیچ گونه ورود و دخل و تصرفی در انتخابات آنها داشته باشند. اما در خصوص سه فدراسیون دیگر یعنی اسکیت، ژیمناستیک و تیراندازی شرایط متفاوت است. دوره بهمن محمدرضایی، زهرا اینچه درگاهی و علی دادگر در این فدراسیون ها نیمه نخست امسال و پیش از المپیک به انتها می رسد.

خبرنگاران کسب اطلاع نموده وزارت ورزش میخواهد از آئین نامه انتخاباتی فدراسیون ها و بندی که ثبت نام از کاندیداها در فاصله 75 روز پیش از انتها دوره ریاست را مجاز نموده برای برگزاری انتخابات این سه فدراسیون استفاده نموده و اینگونه انتخابات جدید آنها را در ماه های انتهای دوره مسعود سلطانی فر به انتها برسانند.

بنابراین در فرصت چندماهه باقی مانده از عمر وزارت ورزش در دوره مسعود سلطانی فر انتخابات 6 فدراسیون برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 31 فروردین 1400 بروزرسانی: 31 فروردین 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1586

به "موانع انتخاباتی 1400 برای 14فدراسیون، سهم وزارت سلطانی فر چقدر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موانع انتخاباتی 1400 برای 14فدراسیون، سهم وزارت سلطانی فر چقدر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید