موضوع بازرسی از تأسیسات ایران نباید اهرم چانه زنی گردد

به گزارش تنها پیامک، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با تأکید بر اینکه امکان بازگشت اتوماتیک به برجام وجود ندارد، از طرف ها درخواست کرد که موضوع بازرسی ها را به میز مذاکره نکشانند.

موضوع بازرسی از تأسیسات ایران نباید اهرم چانه زنی گردد

به گزارش خبرنگاران، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مصاحبه با روزنامه ال پائیس اسپانیا ضمن تأکید بر اینکه بازگشت به برجام به صورت اتوماتیک امکان پذیر نیست از ایران و دیگر طرف های برجام درخواست کرد که از موضوع بازرسی های آژانس به عنوان یک اهرم چانه زنی استفاده نکند.

وی سپس در بخشی از جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده خواست هرچه سریع تر گام هایی را برای بازگشت به تعهدات برجامی بردارند.

گروسی در این خصوص گفت: در مورد این که چه کسی باید اول گام بردارد باید بگویم آن که اول این توافق را ترک نموده است و آن که در این توافق مانده است. من معتقدم که همه باید گام هایی را بردارند و این گام ها باید هرچه سریع تر برداشته گردد. ما سعی می کنیم که به دیپلماسی فرصت عمل بدهیم و به همین منظور، مذاکراتی را در تهران و شورای حکام برای حفظ حداقل ترتیبات خاص برای بازرسی ها انجام دادیم. همه می دانیم که این مسئله ای پیچیده است.

وی سپس در توصیف شرایط فعلی برجام گفت: احتمال بازگشت اتوماتیک به برجام وجود ندارد زیرا ایران بسیار بالاتر از سطح مجاز برجام غنی سازی انجام داده است و تحریم ها ، امتیازات و مشوق ها در حوزه اختیارات من نیست.

گروسی در پاسخ به سؤالی درباره افزایش سطح غنی سازی اورانیوم ایران گفت: ما به طور منظم به شورای حکام (آژانس) گزارش می دهیم. ایران در حال حاضر به حداقل مواد مورد احتیاج برای ساخت یک سلاح (اتمی) نزدیک شده است اما ساخت یک سلاح اتمی به موادی بیش از این مقدار احتیاج دارد.

وی سپس برجام را به عنوان توافقی مورد قبول طرف ها توصیف کرد و گفت: توافق هسته ای ایران انعکاسی از اراده و خواست طرف های این توافق بوده است و اجازه سطح قابل توجهی از بازرسی ها را داد که اخیراً کاهش یافته است. شرایط و ویژگی های این توافق باید توسط طرف ها معین گردد. مسئله مهم این است که ایران سلاح هسته ای فراوری ننموده است. آن چه که به من اجازه داده تا چنین تضمین هایی را به جامعه بین المللی بدهم به وسیله بازرسی ها بوده است و در غیر این صورت چنین چیزی ممکن نبود. این (کاهش سطح بازرسی ها) مرا نگران می نماید.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد توافق سه ماهه با ایران نیز گفت: دوربین های ما همچنان به ضبط اطلاعات ادامه می دهند و سیستم های آنلاین همچنان در حال دریافت اطلاعات هستند اما امکان دسترسی به اطلاعات (برای آژانس) وجود ندارد و در خاتمه سه ماه، اگر همه چیز خوب پیش رود، ما به اطلاعات دسترسی خواهیم داشت...اگر توافق سیاسی مهمی رخ ندهد، ایران اطلاعات را به ما نخواهد داد و آن را از بین می برد. ما زمان خریده ایم.

در سفر اسفند ماه گروسی به تهران بیانیه ای بین ایران و آژانس مورد توافق نهاده شد. براساس این تفاهم، ایران به مدت سه ماه اطلاعات بعضی فعالیت ها و تجهیزات نظارتی را که در پیوست معین شده ضبط نموده و نزد خود نگه خواهد داشت. در این مدت، آژانس به این اطلاعات هیچ دسترسی نخواهد داشت و اطلاعات منحصرا نزد ایران باقی می ماند. چنانچه ظرف سه ماه تحریم ها به طور کامل لغو شد، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می گذارد، در غیر این صورت اطلاعات برای همواره پاک خواهد شد.

بر اساس ضمیمه فنی تفاهم مشترک ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران برای مدت تا سه ماه اجازه خواهد داد تا دوربین های نصب شده در هشت تاسیسات یا ساختمان به منظور ضبط داده ها در محل خود حفظ و به کار خود ادامه دهد و همچنین در این مدت سوابق کامل بعضی فعالیت ها مانند کیک زرد، آب سنگین و ماشین ها را حفظ خواهد نمود.

وی در بخش خاتمهی مصاحبه خود با تأکید بر اینکه نباید از موضوع بازرسی های آژانس به عنوان اهرم چانه زنی استفاده گردد، گفت: من درباره نیات آنها (ایران) چیزی نمی دانم اما در واقع این، واقعیت است چراکه توانایی یا عدم توانایی برای بازرسی ها در برجام ذکر شده و ایران می تواند از آن به عنوان اهرم چانه زنی استفاده کند. من به ایران و دیگر طرف های برجام گفته ام که مسئله بازرسی های آژانس را روی میز مذاکره قرار ندهند. از بازرسی ها نمی توان به عنوان یک (ابزار) پاداش یا تنبیه استفاده کرد بلکه (بازرسی ها) یک اساس لازم است که از آن می توان یک توافق را بنا کرد.

منبع: فارس

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1569

به "موضوع بازرسی از تأسیسات ایران نباید اهرم چانه زنی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موضوع بازرسی از تأسیسات ایران نباید اهرم چانه زنی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید