نخست وزیر اسبق فرانسه محاکمه می گردد

به گزارش تنها پیامک، ادوار بالادور نخست وزیر اسبق فرانسه در پرونده فساد مربوط به دریافت باج بابت دو قرارداد تسلیحاتی این کشور با عربستان سعودی و پاکستان روز سه شنبه دادگاهی می گردد.

نخست وزیر اسبق فرانسه محاکمه می گردد

با ما همراه باشید و با تور فرانسه ارزان از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

به گزارش خبرنگاران از فارس، ادوار بالادور سیاستمدار 91 ساله فرانسوی که در انتخابات ریاست جمهوری سال 1995 رقیب ژاک شیراک بود، به اتهام صرف هزینه های هنگفت تبلیغاتی در انتخابات آن سال از محل باج سبیل دریافتی از عربستان سعودی و پاکستان در دادگاه حاضر می گردد.

گاردین اطلاع داد: ادوار بالادور نخست وزیر پیشین فرانسه به اتهام تامین اقتصادی کارزار انتخاباتی ناکام ریاست جمهوری خود در سال 1995 از باج سبیل غیرقانونی دریافتی از توافق های تسلیحاتی بین المللی، روز سه شنبه (امروز) محاکمه خواهد شد.

طبق گزارش این روزنامه، دادگاه قانون اساسی فرانسه سال گذشته متوجه شد که کارزار انتخابات ریاست جمهوری سال 1995 از منظر صرف هزینه های اقتصادی، بحث برانگیزترین انتخابات این کشور بود.

در آن انتخابات، بالادور نخست وزیر وقت فرانسه و ژاک شیراک برای ریاست جمهوری رقابت کردند و در نهایت شیراک پیروز شد.

طبق گزارش رسانه های غربی، بالادور که صد و شصت و سومین نخست وزیر فرانسه است، آن موقع 6 میلیون فرانک هزینه اقتصادی کرد و شیراک هم حدود 5 میلیون فراک صرف تبلیغات انتخاباتی نموده بود.

بالادور که از 1993 تا 1995 در دوره ریاست جمهوری فرانسوا میتران نخست وزیر فرانسه بود، متهم است که از محل دریافت باج سبیل غیرقانونی بابت انعقاد قرارداد فروش ناوچه به عربستان سعودی در سال 1995 و همچنین فروش زیردریایی به پاکستان در سال 1993، هزینه تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری را تامین کرد.

طبق گزارش رسانه ها، بالادور متهم است که 13 میلیون فرانک از بابت این دو قرارداد به جیب زد و 10 میلیون فرانک از این باج ها به عنوان یاری اقتصادی به کارزار انتخاباتی او به صورت نقدی پرداخت شد.

ژوئن 2020 سه مقام سابق فرانسوی به نام های نیکلاس بازیری مدیر ستاد انتخاباتی بالادور، رنود دودیو مشاور پیشین بالادور و تیری گابرت مشاور سابق نیکلاس سارکوزی در اتهام مرتبط با دریافت این باج سبیل ها مجرم شناخته شدند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1410

به "نخست وزیر اسبق فرانسه محاکمه می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخست وزیر اسبق فرانسه محاکمه می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید