نگرانی روسیه و بلاروس از فعال شدن ناتو در نزدیکی مرزهای شان

به گزارش تنها پیامک، وزرای امور خارجه روسیه و بلاروس اقدامات ناتو در نزدیکی مرزهای دو کشور را مغایر با اصل برابری و غیرقابل تقسیم بودن امنیت و تعهدات شرکای غربی ارزیابی کردند که به امنیت اروپا آسیب جدی می رساند.

نگرانی روسیه و بلاروس از فعال شدن ناتو در نزدیکی مرزهای شان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در سرانجام مذاکرات خود با ولادیمیر ماکی وزیر خارجه بلاروس در مسکو اظهار داشت که مقامات مسکو و مینسک از فعال شدن اقدامات ناتو در نزدیکی مرزهای دو کشور بشدت نگران هستند و این مسئله را چالشی جدی در عرصه عدم گسترش و کنترل تسلیحات ارزیابی می نمایند.

لاوروف با اشاره به اینکه چنین اقداماتی منجر به افزایش وخامت اوضاع در منطقه اورآسیا می گردد، اضافه کرد: روسیه و بلاروس از شرکای غربی خود می خواهند تا به اصل برابری و غیرقابل تقسیم بودن امنیت احترام گذاشته و به تعهدات خویش، از جمله در چارچوب سازمان امنیت و همکاری اروپا، پایبند باشند. علاوه بر این، هدف اصلی ما، بازگشت به اصل اساسی اقدامات در جت برطرف بحران عدم اعتماد بین کشورهاست.

وزیر خارجه روسیه همچنین اظهار داشت که مسکو روی توانایی دولت جدید اوکراین برای فایق آمدن بر بحران دونباس، بر اساس توافقنامه مینسک که مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل نیز قرار گرفته و اراده سیاسی لازم برای تحرک بخشیدن به روند صلح در این منطقه امیدوار است.

لاوروف همچنین تاکید نمود که روسیه و بلاروس به همکاری های نزدیک دوجانبه در تمامی زمینه ها و هماهنگ کردن سیاست خارجی دو کشور، بر اساس اعتماد متقابل بین مسکو و مینسک، ادامه خواهند داد.

به گفته وی، هیچ تردیدی در اجرای پیمان مربوط به دولت متحد روسیه-بلاروس وجود ندارد، البته بعضی اقدامات به منظور تحقق آن لازم است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 مرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 183

به "نگرانی روسیه و بلاروس از فعال شدن ناتو در نزدیکی مرزهای شان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی روسیه و بلاروس از فعال شدن ناتو در نزدیکی مرزهای شان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید