هشدار به بوریس جانسون درباره خلاء سیاسی خطرناک در ایرلند شمالی

به گزارش تنها پیامک، طبق گفته های یک گروه فراحزبی از وزرای سابق کابینه بریتانیا که از ایرلند شمالی تجربه دارند، این منطقه با خطر خلاء سیاسی روبرو است و اگر دولت لندن سریع وارد عمل نشود ممکن است سقوط کند.

هشدار به بوریس جانسون درباره خلاء سیاسی خطرناک در ایرلند شمالی

به نوشته روزنامه گاردین، این گروه دوشنبه در نامه ای سرگشاده به نخست وزیر بریتانیا گفتند که بوریس جانسون باید توجه بیشتری نشان داده و روی بهبود خسارت بریگزیت بر فرایند صلح تمرکز کند.

در این نامه آمده است: تجربه 50 سال گذشته یا حتی بیشتر در ایرلند شمالی این است که اگر حرکت رو به جلو وجود نداشته باشد، چیزها بی حرکت نخواهند ماند، سقوط می نمایند. این مسوولیت دولت انگلیس است که تضمین کند چنین اتفاقی رخ نخواهد داد زیرا هیچ چیز خطرناک تر از یک خلاء سیاسی نیست.

این نامه بوریس جانسون و براندون لوئیس، وزیر ایرلند شمالی را به طور ضمنی متهم می نماید که با اهمال و عدم صداقت توافق آدینه نیک 1998 را به خطر انداخته اند.

نامه فوق به دست چهار وزیر سابق ایرلند شمالی از حزب کارگر بریتانیا امضا شده است. همچنین کریس پتن، رئیس سابق حزب محافظه کار بریتانیا که ریاست کمیسیونی برای نظارت بر ایرلند شمالی را رهبری میکرد، این نامه را امضا نموده است. علاوه بر او، رئیس سابق سرویس پلیس در ایرلند شمالی، پیشوای سابق کلیسای ایرلند، یک وزیر در دولت های تونی بلر و گوردون براون و یک قانونگذار سابق حزب محافظه کار در این گروه هم نظر شدند. هفت تن از امضانمایندگان عضو مجلس اعیان هستند.

این نامه تاکید دارد که ناآرامی های اخیر در مناطق عمدتا وفادار نشانه ناکامی بلفاست و دولت لندن در حفظ حرکت مثبت سیاسی است که لازمه صلح و ثبات در این منطقه از بریتانیا به شمار می رود.

این سیاستمداران بریتانیایی گفتند: تونی بلر و گوردون براون این را درک کردند، همچون جان میجر که پیش از آنها بود. آنها شخصا مسوولیت این فرایند صلح را بر عهده می دریافتد، نشست های منظمی برگزار می کردند و در تماس مداوم با تمام طرف ها بودند.

در نامه مذکور آمده است که تنها تعامل جدی و مداوم می تواند خشم حاصل از مرز تجاری دریای ایرلند را خاموش کند. آنها گفتند: این حس قوی در میان وفاداران و اتحادطلبان وجود دارد که هیچکس به حرف آنها گوش نمی نماید و هیچکس در دولت لندن درباره تبعات بریگزیت با آنها صادق نبوده است. طبیعتا اولین گام باید از سوی دولت باشد، آن هم در بالاترین سطح.

این سیاستمداران تاکید کردند که چنانچه اقدامی سیاسی صورت نگیرد، ناآرامی ادامه می یابد و این به معنای آن است که سیاستمدارن محلی برای به کنترل دریافت اوضاع فرصت یافته و اعتماد شدیدا لطمه دیده با دولت ایرلند را ترمیم می نمایند.

نتایج یک نظرسنجی جدید در ایرلند شمالی نشان می دهد که تنها 50 درصد از پاسخ دهندگان به دولت لندن در مدیریت منافع ایرلند شمالی در توافق های پسا بریگزیت اعتماد دارند. تحلیلگران می گویند که ادعای نخست وزیر انگلیس درباره پروتکل ایرلند شمالی لفاظی ساینده است، نه رهبری.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1633

به "هشدار به بوریس جانسون درباره خلاء سیاسی خطرناک در ایرلند شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار به بوریس جانسون درباره خلاء سیاسی خطرناک در ایرلند شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید