هشدار هواشناسی درباره بارش های سیل آسا در 19 استان

به گزارش تنها پیامک، سازمان هواشناسی با هشدار نسبت به بارش های سیل آسا در 19 استان به مردم توصیه کرد در سفر های برون شهری ضمن همراه داشتن تجهیزات زمستانی از توقف در حاشیه رودخانه ها خودداری نمایند.

هشدار هواشناسی درباره بارش های سیل آسا در 19 استان

به گزارش خبرآنلاین، اطلاعیه های سازمان هواشناسی به توضیح زیر است:

توصیف سامانه اول: سامانه بارشی

زمان خاتمه: آدینه 1401/01/05

نوع مخاطره: بارش باران همراه با وزش باد نسبتا شدید، رعد وبرق و احتمال بارش تگرگ، بارش برف و رخداد مه در نواحی مرتفع و کوهستانی

منطقه اثر:

چهارشنبه 1401/01/03: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، مازندران، گیلان، شمال مرکزی زنجان، ارتفاعات البرز، در استان های قزوین، البرز و تهران.

پنج شنبه 1401/01/04: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، لرستان، همدان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، گیلان، مازندران، شمال مرکزی، شمال چهارمحال و بختیاری، شمال ایلام، شمال شرق خوزستان.

آدینه 1401/01/05: جنوب آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، ارتفاعات البرز، در استان های زنجان، قزوین و البرز.

اثر مخاطره: اختلال در تردد، کاهش دید، لغزندگی جاده ها به ویژه در راستا های کوهستانی و گردنه ها، احتمال آب گرفتگی معابر شهری، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه ها، احتمال برخورد صاعقه، تاخیر و احتمال لغو پرواز.

توصیه: احتیاط در سفر های برون شهری، عدم توقف در حاشیه رودخانه ها و احتیاط در عبور از کنار مسیل ها، به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی و آمادگی دستگاه اجرایی به منظور برف روبی در گردنه های برفگیر، احتیاط و محدودیت در فعالیت های کوهنوردی و احتیاط در جابجایی عشایر کوچ رو.

توصیف سامانه دوم: افزایش گرادیان فشار

زمان خاتمه: آدینه 1401/01/05

نوع مخاطره: وزش باد نسبتا شدید تا شدید در منطقه ها مستعد همراه با خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

چهارشنبه 1401/01/03: شرق و جنوب سمنان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی.

پنجشنبه 1401/01/04: مرکزی، لرستان، همدان، قزوین، اصفهان، قم، چهارمحال و بختیاری، جنوب تهران، فارس، بوشهر، یزد، خراسان رضوی، کرمان، جنوب و شرق سمنان، ایلام، خوزستان، کردستان، کرمانشاه.

آدینه 1401/01/05: مرکزی، قم، البرز، تهران، سمنان، اصفهان، یزد، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، فارس، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: احتمال خیزش گردوخاک، کاهش دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال شکستن درختان فرسوده و نهال ها و احتمال آسیب به سازه های موقت مانند گلخانه ها و تابلو های تبلیغاتی.

توصیه: احتیاط در تردد از اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره، عدم پارک خودرو ها در اطراف موارد ذکر شده و حفاظت از صنعت کشاورزی.

توصیف سامانه: افزایش سرعت باد

زمان خاتمه: چهارشنبه 1401/01/03

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد همراه با بارش باران و افزایش ارتفاع موج بین 1 تا 1.5 متر در سواحل و تا 2 تا 2.5 متر در فراساحل.

منطقه اثر: دریای خزر، در نواحی ساحلی و دور از ساحل گیلان و مازندران.

اثر مخاطره: احتمال پاره شدن تور های صیادی و خسارت به قفس های پرورش ماهی، احتمال غرق شدن قایق های کوچک و اختلال در تردد با شناور های نیمه سنگین و احتمال خسارت به تاسیسات دریایی به ویژه در فراساحل.

توصیه: محدودیت در تردد قایق ها و شناور های سبک و تفریحی، احتیاط در فعالیت های دریایی در منطقه ها فراساحل، احتیاط در تردد شناور های نیمه سنگین و در نظر گرفتن تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت.

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد

زمان آغاز: آدینه 1401/01/05

زمان خاتمه: شنبه 1401/01/06

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع موج بین 1.5 تا 2 متر در سواحل و 2.5 تا 3.5 متر در فراساحل

منطقه اثر:

آدینه 1401/01/05: خلیج فارس، در نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان و بوشهر.

شنبه 1401/01/06: خلیج فارس و تنگه هرمز، در نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر و هرمزگان.

اثر مخاطره: خطر غرق شدن شناگران، شناور های سبک و قایق های تفریحی، خطر آسیب به قفس ها و پاره شدن تور های صیادی و احتمال آسیب به شناور های نیمه سنگین و خسارت به تاسیسات ساحلی و فراساحلی.

توصیه: ممنوعیت شنا، پرهیز از تردد با قایق ها و شناور های سبک و تفریحی، اعمال محدودیت در فعالیت های دریایی به ویژه در منطقه ها فراساحل، احتیاط در تردد با شناور های نیمه سنگین و تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت.

منبع: فرارو
انتشار: 2 خرداد 1401 بروزرسانی: 2 خرداد 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 2919

به "هشدار هواشناسی درباره بارش های سیل آسا در 19 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار هواشناسی درباره بارش های سیل آسا در 19 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید