واکسن آکسفورد با دوز پایین اثربخشی بیشتری دارد؟

به گزارش تنها پیامک، کاری که ما سعی کردیم با این واکسن بکنیم این است که سیستم ایمنی را طوری فریب بدهیم که تصور کند بیماری خطرناکی وارد شده که باید واکنش نشان دهد، ولی این کار را به شیوه ای بسیار کم خطر انجام دهد.

واکسن آکسفورد با دوز پایین اثربخشی بیشتری دارد؟

اثربخشی واکسن آکسفورد در مجموع 70 درصد اعلام شد

خبر های دانشگاه آکسفورد روز دوشنبه که واکسن ویروس کرونا را اثربخش دانسته بود مورد استقبال گسترده نهاده شد، ولی با گزارش دو سری آمار متفاوت از نتایج آزمایش ها، موجبات سردرگمی آگاهان را فراهم آورده است. اثربخشی این واکسن در مجموع 70 درصد اعلام شد، ولی این عدد از دو فرآیند مجزا به دست آمد که می خواست عملکرد واکسن را وقتی با دوز های مختلف تزریق می گردد مورد آزمایش قرار دهد.

زمانی که داوطلبان دو دوز کامل واکسن را دریافت کردند، این دارو، که متشکل از ویروس سرماخوردگی شامپانزه است، با نرخ اثربخشی 62 درصد قادر به جلوگیری از ابتلا به بیماری بود. ولی هنگامی که به شرکت کنندگان یک نیم دوز دیگر دادند و پس از چند هفته یک دوز کامل دادند، اثربخشی آن به شدت افزایش یافت و به 90 درصد رسید.

چگونه ممکن است دوز پایین تر اثربخشی بیشتری داشته باشد؟

پروفسور اندرو پولاند، مدیر گروه واکسن آکسفورد و محقق ارشد آزمایش واکسن آکسفورد، شرح می دهد: از این لحاظ که سیستم ایمنی چگونه واکنش نشان می دهد، گمان ما این است که با دادن دوز کمتر در اولین تزریق، ما در واقع داریم سیستم ایمنی راه می اندازیم و آن را وادار می کنیم واکنش بهتری از خود نشان دهد.

آن چه ما در حال حاضر نمی دانیم این است که آیا تفاوت در واکنش، جنبه کیفی دارد یا کمی و این چیزی است که قصد داریم طی هفته های آینده مورد مطالعه قرار دهیم. ما از قبل کار هایی را برای رسیدن به پاسخ برخی از این سؤالات آغاز نموده ایم و جزئیات این نتایج فقط چند روزی است که روشن شده است.

وی افزود: رسیدن به چنین نتیجه ای اصلا عجیب نیست. بهترین گواهی که نشان می دهد راه انداختن سیستم ایمنی جواب می دهد، نوزادانی هستند که در مقابل این موجودات مختلف بی اطلاع هستند. هنگام استفاده از واکسن روی نوزادان، اگر از دوز های مختلف برای راه اندازی سیستم ایمنی استفاده کنیم، می توانیم نتیجه بهتر یا بدتر بگیریم.

پروفسور سارا گیلبرت، که تیمش واکسن جدیدی فراوری نموده، افزود که تأثیر این کار می تواند بهتر باشد، زیرا عملا همان کاری را می نماید که بدن در مواجهه با بیماری انجام می دهد.

او گفت: کاری که ما سعی کردیم با این واکسن بکنیم این است که سیستم ایمنی را طوری فریب بدهیم که تصور کند بیماری خطرناکی وارد شده که باید واکنش نشان دهد، ولی این کار را به شیوه ای بسیار کم خطر انجام دهد. بدین ترتیب ما واکنش سیستم ایمنی را به دست می آوریم و به حافظه سیستم ایمنی می رسیم و آن ها به قوت خود باقی می مانند تا وقتی بیماری خودش وارد عمل گردد.

به همین دلیل است که تزریق میزان اندکی واکسن برای آغاز و سپس میزان بیشتر، سیستم ایمنی را بهتر وادار به واکنش می نماید و پایدارترین مصونیت را به ما می دهد. در مجموع، حدود ده هزار داوطلب دو دوز کامل واکسن گرفته اند و گروه کوچک تری، حدود سه هزار نفر، شیوه نیم دوز و سپس دوز کامل را امتحان کردند.

پروفسور پولاند می گوید: به رغم کم بودن تعداد این افراد، اطمینان ما بالاست. وی افزود: این نتیجه هنوز هم بسیار درخشان است. به گفته او نتایج و داده های بیشتر با جمع آوری آخرین آزمایش های پیش از 4 نوامبر، طی چند هفته آینده به دست خواهد آمد.

اثر دوز نیمه، مشکل زیادی را در تأمین واکسن برای آسترازنکا ایجاد نخواهد کرد. این شرکت بیان کرد که می تواند زنجیره تأمین را برای هر دو گزینه تنظیم کند. در صورتی که واکسن نیم دوز گزینه ارجح باشد، میزان واکسنی که تا انتها امسال در دسترس بریتانیایی ها خواهد بود، از چهار میلیون دوز به هشت میلیون دوز، عملا دو برابر خواهد شد.

دوز کامل واکسن تا ژانویه لازم نخواهد بود و آسترازنکا امیدوار است که بتواند تا انتها مارس 40 میلیون دوز دیگر از این واکسن را آماده کند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1360

به "واکسن آکسفورد با دوز پایین اثربخشی بیشتری دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن آکسفورد با دوز پایین اثربخشی بیشتری دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید