وزارت بهداشت: شروع مقابله روزانه با وبا از خردادماه ، سرم و آنتی بیوتیک دپو شده است

به گزارش تنها پیامک، رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، ضمن اشاره به اقدامات وزارت بهداشت در آستانه فصل گرم سال در جهت مقابله با موارد احتمالی وبا در کشور، گفت: این بیماری اساسا با دسترسی ناکافی به آب آشامیدنی ایمن و سیستم جمع آوری فاضلاب نامناسب ارتباط دارد.

وزارت بهداشت: شروع مقابله روزانه با وبا از خردادماه ، سرم و آنتی بیوتیک دپو شده است

به گزارش ایسنا، دکتر شهنام عرشی با تاکید بر اهمیت انجام اقدامات پیشگیرانه در جهت به حداقل رساندن بروز موارد وبا در کشور، گفت: از خرداد ماه امسال برای تمام دانشگاه های علوم پزشکی هشدار صادر می گردد که به صورت روزانه از بیماران مبتلا به اسهال در بیمارستان های تحت پوشش خود نمونه برداری نمایند که اگر از نظر وبا مثبت شد، اقدامات مقابله ای ما شروع گردد.

وی اضافه نمود: در تابستان سال گذشته بویژه پس از تجمعات ماه پایانی، متاسفانه حدود 360 مورد مثبت مبتلا به وبا را شناسایی کردیم و بلافاصله موارد کشت مثبت تحت درمان قرار گرفتند تا بیماری تبدیل به اپیدمی نگردد.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت توضیح داد: اگر مراقبت های همکاران به موقع انجام نگردد ممکن است تا هزاران نفر به وبا آلوده شوند.

وی اضافه نمود: برای موارد مشکوک و محتمل پس از انجام آزمایش های مربوطه 3 روز فرصت خواهیم داشت تا پیش از تبدیل شدن بیماری به اپیدمی موارد را تشخیص داده و کنترل کنیم. بر این اساس تمام دانشگاه های علوم پزشکی دپوی سرم و کپسول آنتی بیوتیک مورد احتیاج را برای برخورد با اپیدمی اولیه در اختیار دارند.

عرشی تاکید نمود: هر سالی که در خصوص بیماری وبا با اپیدمی روبرو نشویم، نگران تر می شویم؛ چراکه با شیوع اپیدمی، در گروه های خاصی تا حدی ایمنی هم ایجاد می گردد، اما اگر وقوع اپیدمی طول بکشد، ممکن است بعدا با اپیدمی شدیدتری روبرو شویم.

او وبا را یک عفونت اسهالی حاد معرفی کرد و گفت: این بیماری اساسا با دسترسی ناکافی به آب آشامیدنی ایمن و سیستم جمع آوری فاضلاب نامناسب ارتباط دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 15 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1402 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 3181

به "وزارت بهداشت: شروع مقابله روزانه با وبا از خردادماه ، سرم و آنتی بیوتیک دپو شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت بهداشت: شروع مقابله روزانه با وبا از خردادماه ، سرم و آنتی بیوتیک دپو شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید