وزیر فرهنگ: اطلسی از کمبودهای کتابخانه های عمومی باید تهیه گردد

به گزارش تنها پیامک، تهران (پانا) - وزیر فرهنگ با اشاره به شبکه منسجم و موثر کتابخانه های عمومی در سراسر کشور گفت باید برای هر استان اطلسی از پراکندگی، ظرفیت ها و کمبودهای کتابخانه های عمومی تهیه گردد تا با برنامه ریزی بهتری نسبت به توسعه و تجهیز آن اقدام گردد.

وزیر فرهنگ: اطلسی از کمبودهای کتابخانه های عمومی باید تهیه گردد

به گزارش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ عصر امروز شنبه بیست و نهم مردادماه با حضور در همایش مدیران کل کتابخانه های عمومی استان ها گفت: مصلی هایی که از بودجه عمومی برای توسعه و تجهیز استفاده خواهند کرد، موظف به پیش بینی احداث بخش های فرهنگی چون کتابخانه های عمومی در مصلی ها هستند زیرا ویژگی ممتاز کتابخانه های عمومی نسبت به ساختارهای مشابه، عمومی بودن آن است؛ به این معنا که همه اقشار جامعه با هر سلایق در آن حضور می یابند و از امکانات آن بهره مند می شوند و بر همین اساس همگی باید اهتمام ویژه ای نسبت به توسعه و تجهیز کتابخانه های عمومی در سراسر کشور داشته باشند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با ذکر این نکته که مهمترین مولفه تاثیرگذاری نهاد کتابخانه های عمومی، نیروی انسانی آن است، گفت: وقتی به استان ها سفر می کنیم، با نیروهای فعال و علاقه مند حوزه کتاب و کتابخوانی روبرو می شویم که اتفاقا بخش عمده آن ها را بانوان تشکیل می دهند. بانوانی که شغل طاقت فرسای کتابداری را با صبوری تدبیر می نمایند و باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرند.

وی ادامه داد: خدا را شاکریم که بدنه کتابخانه های عمومی بسیار توانمند و به ترویج فرهنگ کتابخوانی علاقمند است و این توقع ما را از نهاد کتابخانه ها افزایش می دهد.

اسماعیلی با با اشاره سفرهای استانی خود گفت: به هر استانی که سفر می کنیم، بسیاری از مردم متقاضی توسعه و تجهیز کتابخانه های عمومی هستند. بر همین اساس در سفرهای اخیر بودجه قابل توجهی به توسعه و تجهیز این کتابخانه ها اختصاص یافته و امیدواریم برنامه منسجم برای توسعه کتابخانه های عمومی سراسر کشور تدوین گردد.

وزیر فرهنگ تاکید نمود: باید برای هر استان اطلسی از پراکندگی، ظرفیت ها و کمبودهای کتابخانه های عمومی تهیه گردد تا پیش از هر سفر استانی مورد توجه قرار گیرد؛ چرا که معتقدیم توسعه کتابخانه های عمومی از مهمترین ابزارهای کاهش آسیب های اجتماعی به شمار می رود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دولت مردمی خود را موظف به تقویت بخش های مختلف کتابخانه های عمومی می داند چرا که برکات فراوانی برای آن متصور هستیم.

اسماعیلی یادآور شد: رسیدگی به زیر ساخت های سخت افزاری و نرم افزاری فرهنگ ماموریتی فراوزارتخانه ای و فرانهادی است و اهتمام به پویایی نهضت کتابخوانی جز ماموریت های فرانهادی محسوب می گردد.

وی بعلاوه اضافه کرد: دولت مردمی در کنار کوشش برای برطرف چالش های مالی کشور نسبت به توسعه فرهنگی اهتمام ویژه دارد که یکی از نشانه های آن فعالیت منظم و با برنامه ستاد فرهنگی دولت به ریاست رئیس جمهوری و دبیری وزیر فرهنگ است.

اسماعیلی به ایجاد ریل گذاری تازه در حوزه نهاد کتابخانه ها اشاره نمود و خاطرنشان ساخت: فعالیت تاثیرگذار در نهاد کتابخانه ها مستلزم داشتن روحیه جهادی و نگاهی اعتقادی به نهضت کتابخوانی است که این مسئله همان تغییر ریل گذاری در حوزه فعالیت نهاد کتابخانه ها به شمار می رود که از یک کار اداری عادی در این حوزه فاصله بگیریم تا در جهت اعتلای فرهنگی انقلاب اسلامی قدم های استواری برداشته گردد.

وزیر فرهنگ در خاتمه با تاکید بر اهمیت آینده پژوهی در فعالیت نهاد کتابخانه های عمومی گفت: کتاب و کتابخانه امروز رقبای جدی دارد و باید با علم و آگاهی به استقبال تغییرات این حوزه برویم تا با برطرف موانع بتوانیم از ظرفیت مناسب نیروهای انسانی نهاد کتابخانه ها در راستای اعتلای نهضت کتابخوانی بهره مند شویم.

لازم به ذکر است در این همایش که در نهاد کتابخانه های عمومی کشور برگزار گردید، پس از سخنان وزیر فرهنگ تعدادی از مدیران کل استانی نهاد کتابخانه ها به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 30 مرداد 1401 بروزرسانی: 30 مرداد 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 3065

به "وزیر فرهنگ: اطلسی از کمبودهای کتابخانه های عمومی باید تهیه گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر فرهنگ: اطلسی از کمبودهای کتابخانه های عمومی باید تهیه گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید