شرایط کرونایی ایران در سال 1401 چگونه خواهد بود؟

به گزارش تنها پیامک، سال 1400 با سویه دلتا شروع شد و با سویه غالب اومیکرون نیز به انتها رسید. اما حالا همه چیز مبهم است و تعیین نیست که آیا سایه کرونا در سال 1401 برداشته می گردد، یا سویه هایی تازه با وجود واکسیناسیون عمومی بار دیگر شرایط را پیچیده می نمایند.

شرایط کرونایی ایران در سال 1401 چگونه خواهد بود؟

به گزارش خبرنگاران، در حال حاضر جدی ترین سویه ای که نگرانی عمومی در ایران و جهان برای سال تازه ایجاد نموده، دلتا کرون است. سویه ای که از نظر اپیدمیولوژیست ها ترکیبی از دلتا و اومیکرون است. اما هنوز رفتار آن مورد آنالیز دقیق قرار نگرفته است.

طبق گفته محققان، ستون فقرات این سویه از دلتا مشتق شده است، ولی سنبله آن یعنی بخشی از ویروس که خود را به سلول های انسانی می چسباند از نوع اومیکرون است. با این حال دانشمندان در کوشش هستند تا قدرت سرایت و مقدار عفونت سویه نو را معین نمایند.

البته ظهور دلتاکرون در حالی است که سال گذشته نیز سویه های ترکیبی در جهان نمود پیدا کردند، ولی به سویه غالب در جهان بدل نشدند. با این وجود اپیدمیولوژیست ها توصیه می نمایند تا آنالیز شدن دقیق دلتاکرون نباید آن را نادیده گرفت.

خبرنگاران در تبادل نظر با دکتر مسعود یونسیان، اپیدمیولوژیست و دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کووید19 شرایط کرونا در سال 1401 در ایران را مورد آنالیز قرار داده است، که مشروح آن در ادامه از نظر مخاطبان می گذرد.

آقای دکتر فکر می کنید که در سال 1401 روبروه ما با کرونا چگونه خواهد بود؟

ما اصولا انتظار این را داریم که در آینده نه چندان دور، کرونا از حالت همه گیر به حالت بومی تبدیل گردد. بدین معنا که ما با این بیماری باید کنار بیاییم و یک زندگی طبیعی با آن داشته باشیم. اما زندگی طبیعی با نُرم دیگر که اصطلاحا به آن نرمال سی گفته می گردد. نرمال سی یعنی اینکه یک حالت نرمالی که با گذشته و آینده متفاوت باشد. مثلا ما در زمانی با حیوانات اهلی مسافرت می کردیم یک نرمال سی داشتیم و زمانی که با خودرو مسافرت می کردیم یک نرمال سی دیگر داشتیم. در زمان هواپیما و کشتی هم به همین شکل؛ در واقع همه این ها نرمال هایی هستند که در مرور زمان تغییر می نمایند. حالا با این بیماری نو ما با یک نرمال سی دیگری روبرو هستیم. مثلا فرض کنید ممکن است زندگی عادی داشته باشیم، همه چیز بازگشایی گردد، اما ما باید یاد بگیریم که در زمان سرما خوردگی، حتما از ماسک استفاده کنیم. حتما در فضایی که غیر از ما، دیگران هم حضور دارند، تهویه را رعایت کنیم.

علاوه بر این ها باید بازنگری هایی در شیوه مرخصی عفونت های تنفسی داشته باشیم که آیا ضروری است که گواهی پزشک و یک آزمایش معتبر ارائه گردد یا صرفا فردی احساس ناخوشی کند، مجاز قلمداد گردد.

فکر می کنید که در سال 1401 کرونا بومی می گردد؟

ما انتظار داریم که در آینده نزدیک بیماری بومی گردد. اما اینکه کی بومی خواهد شد، در سال 1401 یا بعد از آن؟ در واقع عدم قطعیت قابل ملاحظه ای در این رابطه وجود دارد. اما با این حال انتظار می رود که در سال 1401 این اتفاق رخ دهد. یعنی ما دیگر شاهد آن موج های کلان نباشیم، بلکه شاهد خوشه های گَه گیری باشیم که با ان ها می گردد کار آمد. اما طبیعتا ما در تعطیلات نوروز نگران هستیم که نکند تعادل نسبتا ظریفی که در انتهای موج ششم پیدا کردیم، در هم بشکند.

به خاطر اینکه سه عامل می توانند موجب بروز موج نو شوند. مورد اول پیدایش یک واریانت نو است که واگیری بسیار بالاتری نسبت به سویه پیشین داشته باشد و مقاومت نسبتا بیشتری هم در مقابل واکسن ها داشته باشد. درنهایت هم این عوامل باعث شوند هر فرد تعداد بیشتری از افراد را آلوده کند و موج شکل بگیرد. مورد دوم بحث کاهش ایمنی افراد است که در طی گذر زمان ایمنی ناشی از واکسیناسیون یا ابتلا ممکن است رقیق گردد و باز همان اتفاق بیفتد. سوم هم تغییر رفتار ما است. در واقع احتیاط هایی را که در یک زمانی در اوج اپیدمی رعایت می کردیم کنار بگذاریم و تغییر رفتار ما منجر به این گردد که یک فرد آلوده تعدادی بیشتری را آلوده کند.

در تعطیلات نوروزی خواه و ناخواه مقدار رعایت افراد بسیار کاهش می یابد. افرادی هستند که زمانی های طولانی در محیط های بسته و در تراکم بالا احتیاط های لازم را کنار می گذارند. این تغییر رفتار بالاخره آهنگ کاهشی ما را کند خواهد نمود.

شیوع دلتاکرون بار دیگر مردم جهان را نگران نموده است. آقای دکتر یونسیان شما فکر می کنید که مردم ایران در سال 1401 و مردم جهان با چالش تازه ای روبرو خواهند شد؟

درست است، در حال حاضر نگرانی هایی بابت ساب واریانت های هیبرید وجود دارد. یعنی اینکه آیا ممکن است که ساب واریانت BA1 و BA2 با یکدیگر ترکیب شوند و چیزی نوی را ایجاد نمایند. پاسخ این است که این امکان وجود دارد و تشخیص هم داده شده است. در این رابطه هم مرج شدن ساب واریانت های اومیکرون مثل BA1 و BA2 و BA11 و BA2 تشخیص داده شده، هم مرج شدن یک ساب واریانت از اومیکرون با یک ساب واریانت از دلتا. اما اولا تا به امروز موارد بسیار نادر بوده است. ثانیا شواهدی دال بر اینکه بیماری زایی شدیدتر داشته باشند در موارد گزارش شده، مشاهده نشده است. ثالثا شواهدی دال بر اینکه سرایت پذیری بیشتری هم داشته باشند مشاهده نشده است؛ بنابراین علی رغم اینکه این موارد مشاهده، گزارش و ثبت شده اند، اما سازمان جهانی بهداشت برای این ها اسمی انتخاب ننموده است. می دانید زمانی که واریانت نوی می آید که اهمیت دارد، اسمی برای آن انتخاب می گردد و بعد در یک گروهی قرار می گیرد، که آیا به اصطلاح یک واریانت نگران نماینده است، یا یک واریانت تحت کنترل است.

با این وجود جای نگرانی در باب این هیبرید ها نداریم و در حال حاضر همان واریانت اومیکرون در جهان وجود دارد. در واقع 99.7 درصد مواردی که مورد توالی یابی واقع شدند تا آخر هفته گذشته اومیکرون بودند. اینکه اومیکرون چه زیر واریانتی دارد مثل A1A2 واریانت A3A11 این ها خوشبختانه اهمیت چندانی ندارند. به این علت که سرایت پذیری و شدت بیماری زایی آن ها به هم نزدیک است. اگر چه BA2 از ساب واریانت های دیگری همانند BA11 و BA2 و BA3 سرایت پذیری بیشتری داشته، اما خوشبختانه ایمنی حاصل از واکسیناسیون و ایمنی حاصل از ابتلا به هر کدام از این ساب واریانت ها برای آن های دیگر هم صادق است. یعنی به زبان ساده تر و خلاصه تر، اگر کسی به یکی از این ساب واریانت ها مبتلا شده باشد. احتمال اینکه به ساب واریانت دوم مبتلا گردد بسیار نادر است. اگر هم مبتلا شوند شدت بسیار کمتری خواهند داشت.

پس ما نگرانی چندانی بابت ساب واریانت ها نداریم. اما نگرانی مان این است که اگر واکسیناسیون در همه جای جهان به پوشش خوبی نرسد. یک واریانت دیگری ممکن است که ایجاد گردد. هر چند احتمال کمی هم دارد، ولی نمی توان آن را رد کرد. در چنین شرایطی ممکن است ما با درگیری نوی گرفتار شویم. امیدوارم سرعت واکسیناسیون در کشور های در حال توسعه به خصوص کشور های قاره آفریقا بیشتر گردد و واکسن بیشتری با توجه به تمایل آن ها به دریافت واکسن در اختیارشان قرار گیرد.

منبع: فرارو
انتشار: 1 خرداد 1401 بروزرسانی: 1 خرداد 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 2791

به "شرایط کرونایی ایران در سال 1401 چگونه خواهد بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط کرونایی ایران در سال 1401 چگونه خواهد بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید