پیروز واقعی انتخابات ناشران اعضای صنف بودند، ایجاد اتفاق بین ناشران عمومی و آموزشی

به گزارش تنها پیامک، محمود آموزگار رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در تبادل نظر با خبرنگاران، درباره اولویت های فعلی و پیش روی اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران گفت: مهم ساختار تشکیلاتی اتحادیه و تداوم فعالیت های آن است. این که کمیسیون ها و کارگروه ها دوباره تشکیل شوند، از جمله موضوعاتی هستند که باید در وهله اول به آن ها پرداخت و زمینه را برای آغاز فعالیت هایشان فراهم کرد.

پیروز واقعی انتخابات ناشران اعضای صنف بودند، ایجاد اتفاق بین ناشران عمومی و آموزشی

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات هزینه تحصیل در استرالیا 2020 هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی استرالیا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی استرالیا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های استرالیا انتخاب کنید.

وی اضافه نمود: از موضوعات دیگر، مسائل فیمابین اتحادیه و وزارت ارشاد، نهاد کتابخانه های عمومی و باقی مراجع مسئول در حوزه فرهنگ مانند کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی است که سعی در تعامل سازنده با آن ها داریم.

آموزگار در پاسخ به سوال درباره پراکندگی رویکرد و نظرات ناشران عضو در اتحادیه گفت: به نظرم این یک امر طبیعی است. طبق قانون نظام صنفی، کلیه افراد فعال در حوزه کتاب، چه در زمینه انتشار و چه فروش، قاعدتا برای فعالیت صنفی باید از اتحادیه پروانه کسب دریافت نمایند.

وی ادامه داد: بنابراین طبیعی است که گرایشات مختلفی به اتحادیه مراجعه نمایند و پروانه کسب بگیرند. گرایشات مختلف هم حقوقی دارند و باید بتوانند نظراتشان را ابراز نمایند و در جهت بهبودی فعالیت شان بکوشند.

رئیس اتحادیه ناشران ادامه داد: این باعث می گردد که ما با صنفی با گرایش های مختلف و پویا روبرو شویم. چون یک نظر و یک حکم نمی تواند در حق یک اتحادیه با اعضای مختلف اجرا گردد. به عنوان مثال، زمانی که قیمت کاغذ بالا رفت و جلساتی در اتحادیه برپا شد و نظرات مختلف را جمع آوری کرد، این جلسات برای تجدید نظر در قیمت پشت جلد کتاب و کاغذ بود. خب ما در این زمینه با 2 گرایش کاملا متفاوت روبرو شدیم.

وی ادامه داد: یکی گرایش ناشران عمومی بود که می خواستند متناسب با بالا رفتن قیمت کاغذ، برای این که بتوانند سرمایه اولیه کتاب چاپ شده را به دست بیاورند، در قیمت ها تجدید نظر گردد و برچسب بزنند ولی ناشران کتاب های درسی اعم از دانشگاهی و آموزشی با این کار مخالفت می کردند.

آموزگار گفت: یکی از دلایلش این بود که کتاب های درسی در زمان کوتاهی به فروش می رسند در حالی که کتاب های عمومی از این اقبال برخوردار نیستند. یعنی ممکن است سال ها در انبارها باقی بمانند. بنابراین و در مجموع، باید در وهله اول سعی کنیم نقاط اشتراک را بین تمام حوزه های صنف پیدا کنیم و تمرکزمان را روی مسائل و مسائل مشترک معطوف کنیم و بعد به مسائل ویژه تر و خاص تر بپردازیم.

وی درباره طرح و برنامه داشتن برای ایجاد اتفاق بین ناشران عمومی و آموزشی در اتحادیه ناشران گفت: اتفاقی سال جاری برای انتخابات اتحادیه افتاد، صرف نظر از موارد انتقاد، به طور کلی شور انتخاباتی را بالا برد و مهم این بود که خلاف انتظاری که می رفت، 40 درصد اعضای واجد رای دادن در انتخابات شرکت کردند که آمار امیدوارنماینده بود.

آموزگار تصیح کرد: یعنی 409 نفر از هزار و 25 نفر و چون به حد نصاب رسیدیم و استقبال زیاد شد، رای گیری تعطیل شد در حالی که هنوز افرادی برای رای دادن بودند ولی وقت رای گیری تمام شد. به نظرم پیروز واقعی این انتخابات، اعضای صنف بودند و در مقابل این مشارکتی که به وجود آمد، هیئت مدیره صرف نظر از این که هر ناشر از چه منظر و با چه رویکردی صحبت می نماید، باید در جهت تامین خواسته ها و برطرف مسائلشان قدم بر دارد.

وی در خاتمه گفت: مهم این است که مسائل و مسائل را درست شناسایی کنیم و راه چاره های درست را پیدا کنیم. بنابراین باید قاعدتا به تمام نظرات درست احترام بگذاریم. مهم نیست این نظرات از طرف چه کسی یا چه گروهی مطرح می گردد بلکه درست بودنشان مهم است. با توجه به این که 4 نفر از 7 نفر هیئت مدیره اتحادیه، از اعضای گذشته هیئت مدیره هستند، تجربه ام می گوید با مسئله ای روبرو نخواهیم شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 فروردین 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 781

به "پیروز واقعی انتخابات ناشران اعضای صنف بودند، ایجاد اتفاق بین ناشران عمومی و آموزشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیروز واقعی انتخابات ناشران اعضای صنف بودند، ایجاد اتفاق بین ناشران عمومی و آموزشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید