پیشروی در شهر راهبردی الحدیده؛ غافلگیری مقاومت یمن برای متجاوزان

به گزارش تنها پیامک، در حالی که همه در انتظار اعلام شکست نهایی ائتلاف متجاوز سعودی در استان مأرب یمن هستند، خبر عقب نشینی ناگهانی نیروهای وابسته به این ائتلاف از جنوب و شرق شهر راهبردی الحدیده واقع در غرب یمن مانند یک بمب صدا کرد.

پیشروی در شهر راهبردی الحدیده؛ غافلگیری مقاومت یمن برای متجاوزان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، منابع رسانه ای یمن، روز گذشته (آدینه، 12 نوامبر)، اعلام نمودند که نیروهای وابسته به ائتلاف متجاوز سعودی به صورت ناگهانی از منطقه ها بسیاری در اطراف الحدیده (غرب یمن) مانند منطقه کیلومتر 16، الصالح در شمال شهر الحدیده، مجتمع صنعتی-تجاری اخوان ثابت و منطقه المنظر در جنوب الحدیده عقب نشینی کردند.

شهر الحدیده با 2 میلیون نفر جمعیت، 230 کیلومتر با صنعا فاصله دارد و پس از شهر تعز بزرگترین شهر یمن به شمار می رود و به علت راه داشتن به دریای سرخ از اهمیت مالی زیادی برخوردار است.

استقرار نیروهای صنعاء در ده ها موضع خالی شده در الحدیده

لحظاتی بعد اعلام شد که نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن، در ده ها موضع خالی شده از نیروهای متجاوز سعودی، مستقر شدند و کنترل راستا مستقیم میان الحدیده و صنعاء را در دست گرفتند.

علت عقب نشینی ناگهانی؛ یاری به متجاوزان در مأرب؟

گفته شد که نیروهای ائتلاف پس از خروج از الحدیده، به سمت شهر المخا واقع در غرب استان تعز حرکت نموده اند. ناظران در تحلیل های اولیه، علت این عقب نشینی ناگهانی نیروهای ائتلاف متجاوز سعودی را یاری به نیروهای دولت مستعفی یمن و حزب اخوانی الاصلاح در جبهه مأرب اعلام نمودند.

بعلاوه گفته می گردد که عقب نشینی ائتلاف سعودی از سواحل غربی در پی نگرانی آمریکا و امارات از تحولات مأرب اجرا شده است. امارات و عربستان می خواهند با تحت فشار قرار دادن نیروهای حزب اصلاح، آن ها را مجبور به ترک تعز و پیوستن به جبهه مأرب نمایند زیرا اولویت ائتلاف متجاوز بر خلاف اصلاح، حفظ مأرب به هر قیمت ممکن است.

علت اصلی این برآورد آن است که انصارالله یمن شامگاه پنجشنبه، اعلام نمود که منطقه راهبردی الفلج در شهرستان وادی عبیده در استان مأرب را آزاد نموده است. الفلج، آخرین مقر نظامی متعلق به نیروهای دولت مستعفی یمن در جنوب مأرب است.

منابع نظامی گفتند که نیروهای دولتی صنعاء پس از آزادسازی منطقه الفلج، به سمت مواضع راهبردی در جنوب و شرق شهر الوادی پیشروی کردند. بنا بر این گزارش نیروهای یمنی به نزدیکی محله های جنوبی شهر مأرب رسیده اند و شمار زیادی از نیروهای دولت مستعفی به مرکز این شهر گریخته اند. نیروهای یمنی از سه محور، مأرب را در محاصره خود دارند و هر روز به آزادسازی آن نزدیکتر می شوند.

در چنین شرایطی می توان که نیروهای مقاومت یمن توانسته اند با دستاوردهای میدانی متوالی، متجاوزان سعودی را در حلقه محاصره ای که خود شروع نموده بودند، گرفتار نمایند.

دولت مستعفی: عقب نشینی از الحدیده بدون هماهنگی با ما بود

اما دولت مستعفی یمن به ریاست عبد ربه منصور هادی امروز (شنبه) اعلام نمود، عقب نشینی نیروهای ائتلاف سعودی از الحدیده بدون هماهنگی و ائتلاف دولت مستعفی اجرا شده است.

خبرگزاری آناتولی به نقل از بیانیه تیم دولت مستعفی یمن در کمیته هماهنگی ویژه بازاستقرار که به موجب توافق استکهلم تشکیل شده، نوشت: اقدامات مربوط به بازاستقرار باید با هماهنگی و توافق با تیم سازمان ملل در الحدیده انجام گردد.

در این بیانیه ادعا شده، هرگونه پیشروی نیروهای صنعاء در منطقه ها تحت تسلط دولت مستعفی در الحدیده تحت هر شرایطی، نقض آشکار توافق استکهلم است و اتخاذ موضع شفاف بین المللی را می طلبد.

دولت مستعفی یمن بعلاوه ادعا کرد که عقب نشینی اجرا شده از منطقه ها شرقی و جنوبی شهر الحدیده، برای اجرای بندهای مربوط به بازاستقرار در توافق استکهلم اجرا شده است. این ادعا این سوال را به همراه دارد که چرا نیروهای هادی، اکنون توافقی را که در سال 2018 حاصل شده بود، اجرا می نمایند؟

شهر استکهلم سوئد در تاریخ 15 آذر 1397 (شش دسامبر 2018) به مدت یک هفته میزبان چهارمین دور مذاکرات صلح یمن با حضور طرف های یمنی به ریاست مارتین گریفیتس نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن بود و در تاریخ 13 دسامبر (22 آذرماه) با توافق آتش بس در الحدیده، به کار خود پایان داد.

توافق استکهلم سوئد میان طرف های یمنی به توافق آتش بس در استان الحدیده، خروج تمام افراد مسلح از بندر الحدیده و دو بندر دیگر در شمال این استان رأس عیسی و الصلیف و سپس خروج کامل نیروهای انصارالله و نیروهای وابسته به هادی از این از شهر الحدیده (مرکز استان الحدیده) اشاره می نماید.

ارتش یمن در یک قدمی آزادسازی کامل استان الحدیده

منابع یمنی، بعدازظهر امروز ، خبر دادند که ارتش و کمیته های مردمی یمن توانسته اند تمام منطقه ها استان الحدیده (غرب یمن) را به جز یک منطقه پاکسازی نمایند.

منابع مذکور در گفت و گو با شبکه المیادین در این خصوص خبر دادند که تنها منطقه الخوخه در استان الحدیده پاکسازی نشده که انتظار می رود این منطقه نیز امروز آزادسازی گردد.

این منابع در این خصوص گفتند: ائتلاف پس از آنکه دانست آزادسازی ساحل غربی یک استراتژی پس از آزادسازی مأرب است، عقب نشینی کرد.

در ادامه این گزارش آمده است که نیروهای ائتلاف سعودی پیش از متحمل شدن شکستی سخت، هم اکنون در حال ساماندهی اوضاع خود در جنوب یمن هستند.

منابع یمنی اضافه کردند که ائتلاف سعودی تمام نیروهای خود از جمله نیروهای طارق صالح (از افراد وابسته به متحدان امارات) و اولویه العمالقه (تیپ های غول پیکران) از سواحل غربی یمن خارج نموده و آن ها را به سمت عدن (جنوب) یمن برده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1908

به "پیشروی در شهر راهبردی الحدیده؛ غافلگیری مقاومت یمن برای متجاوزان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشروی در شهر راهبردی الحدیده؛ غافلگیری مقاومت یمن برای متجاوزان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید