پیک پایین آمده ولی گردش ویروس کاهش پیدا نکرده

به گزارش تنها پیامک، تغییر رنگ شهرها و آزادسازی اتوماتیک بعضی صنوف باعث می گردد به پیک پنجم برسیم. علت این است که این پیک ها شوخی ندارند و با توجه به واریانت های موجود فکر می کنم باید بیشتر از این هوشیار باشیم.

پیک پایین آمده ولی گردش ویروس کاهش پیدا نکرده

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، به نقل از فرهیختگان، تغییر رنگ شهرها و آزادسازی اتوماتیک بعضی صنوف باعث می گردد به پیک پنجم برسیم. علت این است که این پیک ها شوخی ندارند و با توجه به واریانت های موجود فکر می کنم باید بیشتر از این هوشیار باشیم. به واریانت بریتانیایی رسیدیم و اینک صدای پای واریانت های هندی و آفریقای جنوبی در کشور شنیده شده و اینها هشداردهنده است.

علیرضا ناجی، رئیس مرکز ویروس شناسی بیمارستان مسیح دانشوری با شنماینده خواندن شرایط موجود گفت: اطلاعاتی که از اپلیکیشن ماسک می گیریم، نشان می دهد بیشتر استان ها و شهرها از پیک عبور نموده اند و به سمت پایین حرکت می نمایند و شهرها از شرایط قرمز در می آیند و تبدیل به نارنجی و... شده اند. البته استان هایی هستند که هنوز قرمزند و شهرهایی نیز تازه از آبی تبدیل به قرمز شده اند و درواقع تازه وارد پیک شده اند. اما مطلب مهمی که خیلی باید به آن توجه گردد، این است که ما همچنان تعداد موارد مثبت روزانه بالایی داریم، چون می دانید رنگ بندی ها براساس تعداد بستری ها و مراجعان است، اما همچنان تعداد موارد مثبت روزانه و فعالیت و گردش ویروس بسیار بالاست. این به ما نشان می دهد که حتما باید مقررات را جدی تر بگیریم. چرا؟ چون با وجود این که پیک پایین می آید، گردش ویروس کاهش پیدا ننموده و همچنان رکوردهای پیک سوم را می شکنیم. درواقع بالای 18 تا 20 هزار نفر روزانه موارد مثبت داریم و این نشان می دهد که باید مقررات محدودیت های اجتماعی و حرکتی و... را ادامه دهیم، به خوبی هم ادامه دهیم نه به این صورت که تا به امروز وجود داشته است.

وی ادامه داد: شهرهای ما الان لاک داون نیستند و نمودی از لاک داون بودن وجود ندارد. من این را چندین بار بیان نموده ام که بخش خصوصی اصلا حرکتی نسبت به این موضوع نداشته و رفت وآمد بین شهرها آزاد است. اینکه صر فا جریمه شوند، جلوی گردش ویروس را نمی گیرد و محدودیت های اجتماعی برای جلوگیری از گردش ویروس را ایجاد نمی نماید. به غیر از اینکه همچنان شاهدیم بیمارستان ها تحت فشارند، یعنی بیمارستانی در تهران و شهرستان ها نداریم که چنین نباشد. بیماران نسبت به چندی پیش کمتر هستند، اما همچنان در پیدا آوردن تخت خالی و بستری شدن مشکل دارند، علی رغم اینکه وزارت بهداشت سیاست درمانی خوبی را به عهده گرفته است. درمان ها بیشتر سرپایی و بستری های موقت است و بیماران دارو را در بیمارستان روزانه دریافت می نمایند. با وجود این تمهیدات باز هم تعداد زیادی از بیماران را در بیمارستان ها می بینیم. این نشان می دهد که باید باز مقررات را ادامه دهیم. تغییر رنگ شهرها و آزادسازی اتوماتیک بعضی صنوف باعث می گردد به پیک پنجم برسیم. علت این است که این پیک ها شوخی ندارند و با توجه به واریانت های موجود فکر می کنم باید بیشتر از این هوشیار باشیم. به واریانت بریتانیایی رسیدیم و اینک صدای پای واریانت های هندی و آفریقای جنوبی در کشور شنیده شده و اینها هشداردهنده است.

نگرانی نسبت به واریانت آفریقایی بیشتر از هندی است

ناجی در ارتباط با واریانت های جدید چنین گفت: درمورد واریانت هندی منتظر اطلاعات بیشتری هستیم، اما دو امر برای ما مسلم است؛ یک اینکه این ویروس گذردهی بالایی دارد، شیوع آن و اتفاقی که در هندوستان، پاکستان و جاهای دیگر می افتد، نشان دهنده این موضوع است و انتقال بالایی دارد. در خصوص اینکه چقدر کشندگی یا عوارض بیماری بیشتری دارد، هنوز مطالعه ای نداریم که شاهد علمی در این مورد داشته باشیم، ولی در هر صورت با ویروسی در ارتباط هستید که خانواده ها را درگیر می نماید و این به خاطر واریانتی است که گذردهی بالایی دارد. این اتفاق در هندوستان هم افتاد که هم به خاطر واریانت بود و هم به خاطر مناسبات انسانی ای که در آنها وجود دارد. این مورد برای ما هم رقم خورد. ما تشابهات زیادی داریم. در هر صورت هر دو تحت تاثیر خصوصیت ویروس و رفتارهای اجتماعی است که اتفاق می افتد . نکته دوم این است که کم اثر شدن واکسیناسیون و ایمنی حاصل از عفونت است و مطالعات نشان داده درست است که واکسن را کم اثر می نماید، اما آنقدر که نسبت به واریانت های آفریقای جنوبی و برزیلی نگران هستیم، در خصوص واریانت هندی نیستیم، نه اینکه کاهش کفایت واکسن را نداشته باشیم، اما مانند آفریقای جنوبی جدی نیست.

شواهد نشان از پیشرفت های خوبی در فراوری واکسن داخلی دارند

رئیس مرکز ویروس شناسی بیمارستان مسیح دانشوری در ارتباط با آخرین شرایط واکسیناسیون کرونا در کشور و واکسن های فراوریشده و واردشده گفت: هرچه واکسیناسیون در گروه های هدف انجام گردد، خوب است. به غیر از هدف نهایی و غایی از واکسیناسیون، هدف اولیه ما طبقه بندی کردن و اولویت بندی گروه های مختلف مردم و واکسیناسیون در اولویت های بالا جهت کاهش مرگ ومیر است، برای همین این کار را انجام می دهیم. هرچه این تعداد افزایش یابد، مطمئنا اثرات آن را می بینیم. با این تعدادی که الان واکسینه نموده ایم ، نمی توانیم خیلی منتظر تاثیرات آن باشیم اما باید حجم واکسیناسیون افزایش یابد تا بتوانیم تاثیراتش را ببینیم. در هر صورت با افزایش میزان واکسیناسیون این تاثیرات دیده می گردد. الان چهار شرکت در ارتباط با واکسن اسپوتنیک با روسیه قرار دارند که سه شرکت این کار را انجام می دهند و امیدوارند تا دوماه دیگر فراوریات واکسن اسپوتنیک وی وارد چرخه مصرف ایران گردد و می گویند میزانش ماهی یک تا دو میلیون دوز است. تجهیزات مورد احتیاج واکسن کووبرکت هم که برای افزایش میزان فراوری واکسن احتیاج داشتند وارد شده و در آینده نزدیک نصب می گردد. در این زمینه سرمایه گذاری فکری و اقتصادی بیشتر شده است و البته نقطه ضعف هایی در این میان داریم و عقب افتادن واکسیناسیون ما توسط واکسن های داخلی یکی از نقطه ضعف هاست که همچنان ادامه دارد. فراوری واکسن طبق پیش بینی هایی که فکر می کردیم، صورت نگرفته است. اگر به دنیا نگاه کنید می بینید حتی بعضی کشورهایی که متمول هستند فراوری واکسن ندارند، مانند کانادا که علی رغم پیشرفته و سرآمد بودن در دانش فراوری واکسن ندارد و در این زمینه هم با توجه به اینکه واکسن را به آنها ندادند ضررهای زیادی متحمل شد . ما باید واکسن را در داخل فراوری و انتظارات را معقول تر کنیم. امیدواریم این اتفاق رقم بخورد. با توجه به اطلاعاتی که معاون بهداشتی داده است که از مهرماه واکسیناسیون گروه چهارم یعنی عموم مردم آغاز می گردد، احتمالا پیشرفت های زیادی در این زمینه نموده ایم و امیدوارم زودتر از ترایال های برکت و پاستور انجام گردد و نتایج به دست بیاید و فراوریات بالا برود که همراه با واکسن اسپوتنیک وی فراوری داخل به صورت وسیع تر واکسیناسیون را ادامه دهیم.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 12 خرداد 1400 بروزرسانی: 12 خرداد 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1658

به "پیک پایین آمده ولی گردش ویروس کاهش پیدا نکرده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیک پایین آمده ولی گردش ویروس کاهش پیدا نکرده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید