چگونه با دوستی که افکار خودکشی دارد، صحبت کنیم؟

به گزارش تنها پیامک، باید بدانیم افرادی که به فکر خودکشی میفتند، ممکن است از افسردگی شدید رنج ببرند یا پیش زمینه آن را داشته باشند. این اقدام ناشی از هوش کم یا افرادی با موقعیت اجتماعی بد نیست؛ بلکه تنها از شرایط بد روحی این تصمیم گرفته می گردد. انسان هایی که به فکر زندگی نکردن میفتند در واقع برای زندگی کردن خود را به زحمت میندازند نه برای تمام کردن آن. پس اگر می خواهید به آنها یاری کنید بهتر است دیدگاه آنها را به مسائل بدانید.

چگونه با دوستی که افکار خودکشی دارد، صحبت کنیم؟

1. کسانی که در زندگی خود به فکر خودکشی میفتند یا اقدام به آن کردند، افرادی هستند که گره روانی عمیق دارند و مدت زمان زیادی در بستر این فکر گذراندند. پس انتظار نداشته باشید با یک جمله یا یک هدیه، به آنها امید به زندگی را برگردانید. بهتر است آنها را به یک مشاور یا روان پزشک معرفی کنید. بهتر است دوست او بمانید و او را ترک نکنید. درباره جلسات مشاوره از او سوال بپرسید و بگذارید صحبت های پزشک و خود را به یاد بیاورد. این یادآوری برای تغییر الگوی مغزی خوب است.

2. شاید آنها نخواهند درباره صحبت های خصوصی خود با دکتر، به شما چیزی بگویند. اشکالی ندارد، تنها همین که آنها را به یاد صحبت های مشاوره بیندازید کافی است. هیچ گاه آنها را تحت فشار نگذارید. این توصیه از این رو است که این افراد به خودی خود از فشار روانی زیادی رنج می برند و شما نباید آن را تشدید کنید. جملاتی مانند همه چیز به زودی خوب می گردد و دیگر مسرور خواهم بود را زنگ خطر ببینید و فوری به پزشک معالج خبر دهید. او را تشویق کنید که به جلسات مشاوره ادامه دهد و اگر می توانید لحظات لذت بخشی را با یاری او بسازید.

3. هیچ کودکی با افکار خودکشی به جهان نمی آید و به این امید تربیت نمی گردد. پس بدانید اگر کسی با این افکار دست و پنجه نرم می نماید سبک زندگی و مسائل خانوادگی اثرات گسترده ای در این افکار و تصمیم دارد. اگر در خانواده خود سابقه خودکشی داشته باشند این احتمال بیشتر می گردد که جدی به این دسته مسائل فکر نمایند. از او بپرسید هر چند وقت یکبار به کشتن خود فکر می نماید؟ آیا راهی را هم برای انجام این کار در نظر گرفته است؟ این ها اطلاعاتی هستند که می تواند به شما در شناخت درجه جدی بودن فرد یاری می نماید.

در این باره بخوانید:

6 نشانه خاموش بیماری های کلیوی

عدم صداقت با پزشک در این موارد شما را به دردسر می اندازد

4. در واقع لازم نیست درمانگر باشید تا به نجات یک زندگی یاری کنید. چیزی که بیشتر بیماران مبتلا به افکار خودکشی می خواهند این است که ترس ها و احساسات خود را بدون قضاوت بگویند. برخی ها ممکنه بخواهند خیالات مخفی و ترسناک خود را بگویند تا ببینند آیا کسی به آنها یاری می نماید؟ حتی اگر یاری شما منجر به یک روز زندگی دیگر در زندگی فرد گردد یعنی شما کارتان را خوب انجام دادید.

منبع: سایک

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1797

به "چگونه با دوستی که افکار خودکشی دارد، صحبت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه با دوستی که افکار خودکشی دارد، صحبت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید