کروناویروس سلول های روده را آلوده می نماید

به گزارش تنها پیامک، محققان هلندی دریافتند کروناویروس عامل بیماری کووید 19 می تواند سلول های روده را آلوده نموده و در آنجا تکثیر گردد.

کروناویروس سلول های روده را آلوده می نماید

به گزارش خبرنگاران از مهر، محققان دانشگاه آراسموس و دانشگاه ماستریخت هلند با استفاده از پیشرفته ترین مدل های کشت سلولی روده انسان، ویروس را با موفقیت در محیط آزمایشگاه تکثیر نموده و واکنش سلول ها به ویروس را تحت نظر قرار دادند و بدین ترتیب یک مدل جدید کشت سلولی را برای مطالعه COVID-19 ارائه کردند.

این یافته ها می تواند شرح دهنده علت این موضوع باشد که در حدود یک سوم از بیماران مبتلا به کووید 19 دچار علائم گوارشی نظیر اسهال می شوند و اینکه این ویروس غالباً در نمونه های مدفوع قابل تشخیص است.

بیماران مبتلا به کووید 19 دارای علائم گوناگونی مرتبط با اعضای تنفسی نظیر سرفه، خس خس سینه، تنگی نفس و تب هستند. یک سوم بیماران علائم گوارشی نظیر اسهال و تهوع را نیز تجربه می نمایند.

بعلاوه این ویروس تا مدت ها بعد از رفع شدن علائم تنفسی در مدفوع انسان قابل شناسایی است. این مسئله بیانگر این موضوع است که ویروس به وسیله راهی موسوم به انتقال دهان-مدفوع هم قابل انتقال است.

به گفته محققان، شواهد این مطالعه حاکی از آن است که کروناویروس می تواند در سلول های دستگاه گوارش تکثیر گردد اما هنوز معین نیست که آیا وجود این ویروس در بیماران مبتلا به کروناویروس در انتقال این بیماری نقش دارد. محققان بر انجام مطالعات دقیق تر در این زمینه تاکید دارند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 تیر 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 997

به "کروناویروس سلول های روده را آلوده می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کروناویروس سلول های روده را آلوده می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید