کرونا و ضرر یک میلیارد دلاری غول های فناوری

به گزارش تنها پیامک، این شرکت گفت که کنفرانس Think2020 خود را با فرمت دیجیتال برگزار خواهد کرد. اجلاس جهانی MVP مایکروسافت وهمچنین رویداد های NvidiaGTC و رویداد Cloud Next گوگل هم به صورت آنلاین برگزار خواهد شد.

کرونا و ضرر یک میلیارد دلاری غول های فناوری

میترا جلیلی| شیوع کرونا ویروس در حدود 100 کشور دنیا، تا به امروز دردسر های زیادی برای اقتصاد و صنایع کوچک و بزرگ موجود در دنیا ایجاد کرده است و صنایع مرتبط با فناوری نیز از این قاعده مستثنی نبوده اند. علاوه بر کاهش تولید قطعات مورد نیاز، کاهش تولید، کاهش درآمدزایی و... بسیاری از غول های فناوری دنیا از جنبه دیگری هم تحت تأثیر کرونا قرار گرفته اند.

گفته می شود ضرر مالی رویداد های تجاری این کمپانی های بزرگ فناوری که به دلیل شیوع کرونا در دنیا لغو شده یا به تعویق افتاده، به 666میلیون دلار رسیده و می تواند از یک میلیارد دلار نیز فراتر برود.

بیشترین خسارت برای کنگره دنیای موبایل

طبق گزارش مؤسسه تحقیقاتی PredictHQ، به موازات تشدید شیوع کروناویروس در دنیا، کنفرانس های تجاری تکنولوژی نیز از ضرر این ویروس در امان نماندند. ضرر لغو کنفرانس های 8کمپانی بزرگ فناوری دنیا ازجمله Google I/O، رویداد F8 فیس بوک و کنگره دنیای موبایل از 666میلیون دلار گذشت و البته اگر اوضاع به همین منوال پیش برود و برگزاری کنفرانس ها و رویداد های تجاری تعداد بیشتری از غول های فناوری دنیا لغو شود یا به تعویق بیفتد این رقم خسارت می تواند از مرز یک میلیارد دلار نیز فراتر برود.

این مؤسسه تحقیقاتی در گزارش خود مبلغی را که هر یک از کمپانی ها می توانستند از محل این رویداد ها کسب کنند به حساب نیاورده و این رقم تنها ضرر و زیان ناشی از بازگرداندن هزینه اتاق هتل شرکت کنندگان، ایرلاین ها، رستوران ها، سرویس های حمل ونقل و... را شامل می شود.

به هرحال هرسال غالباً از محل حضور جمعیتی که برای شرکت در این رویداد ها و کنفرانس ها گرد هم جمع می شدند گردش مالی بالایی داشت و ازآنجا که همه این موارد از قبل رزرو شده بوده، حالا شرکت های فناوری به دلیل عدم برگزاری، مجبور به پرداخت ضرر و زیان به مخاطبان هستند.

اما برگزار نشدن کدام رویداد تجاری فناوری دردسر مالی بیشتری به دنبال داشته است؟ در پاسخ باید گفت: طبق آمار مؤسسه تحقیقاتی PredictHQ، بخش عمده مجموع این ضرر و زیان ناشی از برگزار نشدن کنگره دنیای موبایل است. انتظار می رفت این کنگره در ماه گذشته بیش از 100هزار نفر را راهی بارسلونا در اسپانیا کند و حالا میزان ضرر عدم برگزاری آن، 480میلیون دلار اعلام شده است.

این کنفرانس هرسال برترین ایده پردازان حوزه تلفن همراه را گرد هم جمع می کند و تازه ترین های غول های این صنعت رونمایی می شد. با لغو برگزاری کنگره دنیای موبایل، کشور اسپانیا نیز از یک منبع مهم گردش مالی بی نصیب ماند. البته این تنها بدشانسی اسپانیا نبوده است و با توجه به شرایط موجود، اجلاس تحلیلگران امنیتی مؤسسه بزرگ کسپرسکی (SAS) نیز به تعویق افتاد.

قرار بود SAS2020 از 6تا 9 آوریل در بارسلونا برگزار شود و هزاران متخصص امنیت سایبری و محقق و همچنین اعضای آژانس های دولتی و قضایی را گرد هم جمع کند. هرسال در این اجلاس میزگردها، کنفرانس ها و جلسات بحث و مصاحبه و همچنین ورک شاپ هایی درباره امنیت سایبری برگزار می شود، اما حالا به تعویق افتاد و ضربه مالی دوم را به اسپانیا زد.

سخنگوی این کمپانی گفت: اگر نتوانیم در این رویداد با رقبا یا دوستان جدید خود دست بدهیم و شرکایمان را در آغوش بگیریم، احساس می کنیم چیزی کم است. به دلیل نگرانی مان از سلامت همکاران و فعالان این عرصه تصمیم گرفتیم این رویداد امنیتی را در زمانی درست که هرکسی بتواند احساس امنیت و آرامش داشته باشد، برگزار کنیم.

صنعت بازی در تیررس کرونا

طبق آمار مؤسسه تحقیقاتی PredictHQ، تعویق برگزاری کنفرانس توسعه دهندگان گیم (Game Developers Conference) که قرار بود در ماه مارس برگزار شود نیز ضرر زیادی را متوجه برگزارکنندگان این رویداد کرد. پیش بینی شده بود بیش از 30هزار نفر در این رویداد حضور یابند و حالا گفته می شود تعویق این رویداد مرتبط با گیم، عملاً 129میلیون دلار خسارت به همراه دارد.

بزرگ ترین رویداد گیم سانفرانسیسکو از سال 1988 هرسال برپا می شود و قرار بود امسال از 16 تا 20 آوریل در سانفرانسیسکو برگزار شود، اما به تابستان موکول شد. این موضوع پس از آن اعلام شد که کمپانی هایی مانند فیس بوک، سونی، آمازون، ElectronicArts و Epic از شرکت در این رویداد انصراف دادند. برگزاری دیگر رویداد های صنعت گیم یعنی E3 در ماه ژوئن و نیز رویداد های Gamescom و Pax Prime در ماه اوت، در اثر شیوع کرونا در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

همچنین طبق این گزارش، میزان ضرر ناشی از لغو برگزاری رویداد گوگل موسوم به Google I/O نیز که انتظار می رفت 5هزار توسعه دهنده نرم افزار و.. را گرد هم جمع کند، از 20میلیون دلار فراتر خواهد رفت. قرار بود این کنفرانس از 12 تا 14 ماه مه برگزار شود، اما سخنگوی این کمپانی گفت به دنبال نگرانی های سازمان دنیای بهداشت پیرامون کووید-19، تصمیم گرفتیم کنفرانس را لغو کنیم.

این رویداد مهم ترین کنفرانس سالانه گوگل برای معرفی بزرگ ترین تغییرات سیستم عامل اندروید، سخت افزار های مبتنی بر گوگل و حتی آپدیت هایی برای سرویس هایی مانند گوگل مپ است.

از دیگر رویداد های بزرگی که تحت تأثیر شیوع کرونا قرار گرفته اند می توان به کنفرانس F8، اجلاس TNW، کنفرانس DEF CON چین و کنفرانس امنیتی RSA اشاره کرد. کنفرانس هکر های کلاه سیاه آسیا 2020 (BLACK HAT ASIA) هم که قرار بود از 31مارس تا 3آوریل در سنگاپور برگزار شود به تعویق افتاد و هکر ها از 29سپتامبر تا 2اکتبر گرد هم جمع خواهند شد.

البته برخی کمپانی ها هم تصمیم گرفتند برای عقب نماندن از اهداف سالانه خود، این رویداد ها را به صورت آنلاین برگزار کنند. شرکت Adobe یکی از این کمپانی هاست که همایش خود را به صورت آنلاین برگزار خواهد کرد. هرچند این کمپانی هم از ضرر مالی کرونا در امان نمی ماند، ولی انتظار می رود شرایطی بهتر از رقبای خود داشته باشد.

کمپانی IBM نیز که همه سفر های بین المللی کارکنانش برای حضور در رویداد هایی با بیش از هزار نفر را ممنوع اعلام کرده به این جرگه پیوسته است. این شرکت گفت که کنفرانس Think2020 خود را با فرمت دیجیتال برگزار خواهد کرد. اجلاس دنیای MVP مایکروسافت وهمچنین رویداد های NvidiaGTC و رویداد Cloud Next گوگل هم به صورت آنلاین برگزار خواهد شد.

کنفرانس اپل در هاله ابهام

با وجودی که برگزاری بسیاری از رویداد های فناوری دنیا لغو شده، اما هنوز کمپانی های معروفی وجود دارند که چشم به راه شرایط آینده شیوع کرونا مانده اند. ازآن ها می توان به اپل اشاره کرد که هنوز تصمیمی برای عدم برگزاری کنفرانس WWDC خود نگرفته و در انتظار است تا شرایط را در سرانجام بهار یعنی زمان برگزاری این رویداد دنیای ببیند.

اپل هرسال در ماه ژوئن کنفرانس بزرگ و دنیای WWDC خود را برگزار می کند و در مراسم افتتاحیه، فرایند کلی این کمپانی در سال پیش رو تعیین می شود. اما این همه ماجرا نیست و توسعه دهندگان به مدت 5روز شانه به شانه مهندسان اپل، مدیران اجرایی و سایر توسعه دهندگان سخت افزار و نرم افزار دنیا روزگار می گذرانند.

با اینکه اپل هنوز تعطیلی یا تعویق این کنفرانس را اعلام نکرده، ولی محققان مؤسسه PredictHQ می گویند به نظر نمی رسد گرد هم آوردن یک جمعیت 6هزار نفره در ساختمانی در سن خوزه کالیفرنیا، آن هم در میانه بحران کرونا ایده خوبی باشد.

در کنفرانس WWDC تعداد زیادی از کارکنان کلیدی این غول دنیای فناوری حضور می یابند تا درباره سخت افزار ها و نرم افزار های این کمپانی به بحث بنشینند و شیوع کرونا می تواند برای iOS, macOS و حتی توسعه آیفون خطرآفرین باشد.

از سوی دیگر ورودی هر نفر برای ورود به این کنفرانس هزار و 599دلار است و متقاعد کردن توسعه دهندگان برای حضور در این کنفرانس با این رقم ورودی کمی سخت به نظر می رسد.

اپل معمولاً زمان دقیق برگزاری کنفرانس WWDC را تا ماه آوریل اعلام نمی کند (البته سال گذشته که زمان آن را در ماه ماس گفت یک استثنا بود) این بدان معناست که کمپانی هنوز زمان لازم برای ارزیابی موقعیت را دارد تا تصمیم درست را بگیرد.

به هرحال به نظر نمی رسد با توجه به ابعاد شیوع این بیماری و سرعت بالای گسترش ویروس، مدیرعامل این کمپانی قصد داشته باشد هزاران نفر را در یک فضای سرپوشیده گرد هم جمع کند و خطر را برای کارکنان و بازدیدکنندگان چند برابر کند.

این مؤسسه پیش بینی می کند اپل کنفرانس خود را به صورت مجازی برگزار می کند و این برنامه شامل افتتاحیه و معرفی پیشرفت های مجازی در آزمایشگاه اپل خواهد بود. کسی چه می داند، شاید این اقدام اپل راه برگزاری کنفرانس های مجازی را هموارتر کند.

منبع: روزنامه ایران

منبع: فرادید
انتشار: 9 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 851

به "کرونا و ضرر یک میلیارد دلاری غول های فناوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا و ضرر یک میلیارد دلاری غول های فناوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید