کرونا چه بلایی بر سر ترکیه آورد؟

به گزارش تنها پیامک، رئیس خانه اقتصاد ایران و ترکیه می گوید، شیوع کرونا و کاهش تعداد مسافران و گردشگران خارجی، فشار قابل توجهی بر اقتصاد ترکیه وارد کرده است.

کرونا چه بلایی بر سر ترکیه آورد؟

جلال ابراهیمی در گفت و گو با خبرنگاران، اظهار کرد: با وجود آنکه دولت ترکیه از برنامه ریزی برای مقابله با کرونا صحبت کرده اما همچنان این ویروس در همسایه غربی ایران در حال جولان است و این مسئله برای کشوری که بخش مهمی از اقتصاد خود را حضور توریست ها و توریستان خارجی مدیریت می کند شرایط دشواری به وجود آورده است.

به گفته وی، شرایط به شکلی پیش رفته که برای شهروندان ترکیه ممنوعیت و محدودیت های جدی مسافرتی و ترددی وضع کرده اند اما با این امید که توریستان خارجی به حضور خود ادامه دهند، آنها را از محدودیت های سخت استثنا کرده اند. با این وجود آمارها حاکی از شرایط سخت اقتصادی برای کسب و کارهای کوچک است.

رئیس خانه اقتصاد ایران و ترکیه با بیان اینکه کرونا به افزایش جدی بدهی شهروندان ترکیه به نظام بانکی این کشور منجر شده، توضیح داد: شیوع کرونا در ترکیه باعث بسته شدن بسیاری از فروشگاه ها، رستوران ها و واحدهای اقتصادی شده و همین موضوع به فعالان اقتصادی برای پرداخت قسط های بانکی شان فشار فراوانی وارد کرده است.

ابراهیمی با اشاره به آمارهایی که اخیرا از سوی وزیر دارایی ترکیه اعلام شده، گفت: مجموع بدهی های کارت های اعتباری بانک های ترکیه به 148 میلیارد لیر رسیده است. رقم کل بدهی های بانکی نیز از مرز 827 میلیارد لیر عبور کرده است. در حال حاضر 34 میلیون شهروند ترک به بانک بدهکار هستند و یک و نیم میلیون نفر از این بدهکاران تحت پیگرد قرار دارند.

وی بیان کرد: اگر ترکیه نتواند در کوتاه مدت راه کاری برای مسائلی که امروز با آنها روبرو شده پیدا کند، قطعا در آینده چه در جهت رشد اقتصادی و چه در رابطه با جذب سرمایه گذاران خارجی با مسائل و دغدغه های جدی روبرو خواهد شد.

به گزارش خبرنگاران، با گذشت بیش از یک سال از آغاز همه گیری جهانی ویروس کرونا، هرچند بخشی از محدودیت های به وجود آمده اقتصادی زیرسایه این ویروس کاهش یافته اند اما همچنان بخش خدمات به عنوان اصلی ترین قربانی اقتصادی کرونا به شمار می رود.

در ماه های گذشته میزان سفرهای بین المللی به شکل قابل توجهی کاهش یافته و در کنار خطوط هواپیمایی، کشورهای مسافرپذیر نیز با مسائل اقتصادی جدی روبرو شده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1650

به "کرونا چه بلایی بر سر ترکیه آورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا چه بلایی بر سر ترکیه آورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید