کریسمس سعودی، خاتمه تراژدیک 2021 برای یمنی ها

به گزارش تنها پیامک، خبرنگاران - گروه بین الملل: روزنامه تهران تایمز گزارش امروز خود را به اصلاحات ادعایی عربستان سعودی به عنوان کشوری اختصاص داده است که از سرکوب معترضان داخلی تا تجاوز به یمن، جنایات حقوق بشری بی شماری را در کارنامه خود دارد.

کریسمس سعودی، خاتمه تراژدیک 2021 برای یمنی ها

تهران تایمز در این باره می نویسد: رسانه های خارجی در ادامه کارزار تبلیغاتی که پیرامون اصلاحات عربستان سعودی وجود دارد، همزمان با فرا رسیدن ایام میلاد مسیح (ع)، به بزرگنمایی اقدام ریاض برای موافقت با جشن کریسمس پرداختند که برای نخستین بار در عربستان برگزار گردید.

در حالی که تقلا می گردد این قبیل اصلاحات به عنوان فصل مثبتی در تاریخ پادشاهی سعودی تلقی گردد؛ رسانه های خارجی از این نکته غافل مانده اند که این به اصطلاح تغییر از جانب ولیعهد جاه طلبی است که به ستمگری چه در عرصه داخلی و خارجی شهره است.

جنگ یمن شاهدی بر ادعای ستمگری محمد بن سلمان است و حال که رسانه های دنیا کریسمس را به فرصتی برای مانور دادن روی اصلاحات عربستان تبدیل نموده اند؛ خوب است نگاهی هم به واکنش سازمان های بین المللی در قبال وخامت اوضاع انسانی یمن داشته باشیم که محصول تجاوزکاری رژیم سعودی است.

برنامه توسعه سازمان ملل متحد (UNDP) با افشای حقیقت تاریک تجاوز ائتلاف سعودی به یمن، پیش بینی نموده بود که تا انتها سال میلادی 2021، رقم قربانیان این جنایت بشری به 377 هزار نفر خواهد رسید.

به گفته سخنگوی یونیسف، به این ترتیب، جنگ یمن رکورد شرم آور دیگری را شکست و آن شهید یا معلول شدن 10 هزار کودک از زمان آغاز درگیری ها از مارس 2015 است. یعنی به ازای هر یک روزی که از آغاز جنگ می گذرد، چهار کودک جان خود را از دست داده اند.

بنا بر اعلام UNDP، 60 درصد از مرگ و میرها نتیجه اثرات غیر مستقیم جنگ نظیر گرسنگی یا شیوع بیماری های قابل پیشگیری بوده است حال آنکه بقیه تلفات ناشی از تبعات مستقیم جنگ مثل حضور در خط مقدم جبهه یا حملات هوایی بوده است.

پیش بینی می گردد که با ادامه این نبرد نابرابر، شمار قربانیان جنگ یمن تا سال 2030 به یک میلیون و 300 هزار نفر برسد. به این ترتیب، عربستان سعودی می تواند تحقق اهداف توسعه مالی را که تحت عنوان سند منظره 2030 شناخته می گردد در حالی جشن بگیرد که یمنی ها با مرگ و ویرانی که ارمغان ریاض است، دست به گریبان هستند.

تا این لحظه، به رغم درخواست های رو به افزایش جامه بین الملل، عربستان سعودی هیچ تمایلی برای انتها دادن به این جنگ بی فایده از خود نشان نداده است و حتی طی هفته های گذشته، بر شدت حملات هوایی ائتلاف هم اضافه نموده است. این در حالی است که بمباران صنعاء و دیگر شهرهای یمن که محل سکونت غیرنظامیان است به بهانه هدف قرار دادن انبارهای تسلیحاتی صورت می گیرد!

به گفته هانس گراندبرگ نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن، تشدید تنش های نظامی منظره حصول راهکار سیاسی پایدار در راستای انتها دادن به این جنگ را تضعیف می نماید.

وی با هشدار درباره اینکه نقض حقوق بشر در یمن بی مجازات نخواهد ماند، اضافه نمود: 2021 انتهای غم انگیز برای یمنی ها خواهد داشت که میلیون ها نفر از آنها با فقر، گرسنگی و محدودیت های شدید تردد روبرو هستند. از این منظر، بار دیگر بر درخواست سازمان ملل مبنی بر لزوم بازگشایی فرودگاه صنعاء و برطرف محدودیت هایی که توانایی مردم را برای جابجایی بین استانی تحت الشعاع قرار می دهد، تاکید می کنم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 2505

به "کریسمس سعودی، خاتمه تراژدیک 2021 برای یمنی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کریسمس سعودی، خاتمه تراژدیک 2021 برای یمنی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید