کشور را کارگاه ساخت مسکن خواهیم کرد، توافق وزارت راه و صمت برای پیش خرید مصالح

به گزارش تنها پیامک، وزیر راه و شهرسازی با اشاره به توافق وزارتخانه های راه و شهرسازی و صمت برای پیش خرید مصالح ساختمانی، گفت: با اجرای نضهت ملی مسکن، کشور را تبدیل به کارگاه ساختمان خواهیم کرد و از این طریق صنایع مختلف فعال و اشتغال در کشور ایجاد می گردد.

کشور را کارگاه ساخت مسکن خواهیم کرد، توافق وزارت راه و صمت برای پیش خرید مصالح

به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در دومین روز از سفر خود به استان سمنان در شورای اداری استان حاضر شد و به تشریح سیاست های و برنامه های وزارت راه در حوزه مسکن پرداخت.

عضو کابینه دولت سیزدهم در مورد موضوع مسکن نیز در جلسه شورای اداری مسکن استان سمنان، گفت: وزارت راه و شهرسازی برای تامین مسکن برای تمامی متقاضیان واقعی متعهد شده است تا 4 میلیون مسکن در 4 سال دولت سیزدهم احداث کند که با تصویب آن در مجلس و ابلاغ قانون به وسیله رییس جمهوری، کار آغاز شده است. قانون جهش فراوری مسکن، مزیت های خوبی دارد که به یاری قانون و فرصت هایی که در کشور وجود دارد حتما به آن دست خواهیم یافت.

قاسمی با اشاره به اینکه در آغاز اجرای نهضت ملی مسکن، ساخت 2 میلیون واحد مسکونی، آغاز خواهد شد، گفت: تصمیم گرفتیم تا 2 میلیون واحد مسکونی را آغاز کنیم و با این رویکرد، موضوع به استان ها ابلاغ و سهم هر استان نسبت به جمعیت معین شده است.

وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: در استان های کشور و از جمله سمنان، چنانچه اراضی بیشتر تامین گردد سهمیه استانی افزایش پیدا می نماید.

وی سهمیه استان سمنان را در اجرای قانون جهش فراوری مسکن 7 هزار واحد برشمرد و گفت: تا به امروز حدود 5 هزار نفر از استان سمنان در سامانه ثمن ثبت نام کردند که پیش بینی می گردد این رقم افزایش یابد و به 10 هزار نفر برسد. وزارت راه و شهرسازی از این موضوع (افزایش مقدار متقاضیان) استقبال می نماید و در صورت تامین اراضی بیشتر، سهمیه افزایش خواهد یافت.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه در کشور،زمین، مواد و مصالح و سازنده به وفور وجود دارد، تاکید نمود: ایران را به کارگاه بزرگ ساخت مسکن تبدیل خواهیم کرد تا به این شیوه تمامی صنایع کشور فعال شوند، با توجه به اینکه 70 درصد قیمت مسکن را عملا صنایع به خود اختصاص داده اند و 30درصد حقوق و دستمزد و حقوق کارگری است، این موضوع برای کشور مهم است. با راه اندازی کارگاه بزرگ ساختمانی در کشور هم اشتغال ایجاد و هم صنایع فعال خواهند شد.

وی با یادآوری اینکه یکی از مولفه های مسکن، زمین است، گفت: زمین با اجاره 99 ساله در اختیار مردم قرار می گیرد. تسهیلات مسکن نیز تسهیلات مناسبی است. دو روز گذشته شورای پول و اعتبار مصوب کرد تا سالانه 360 هزار میلیاردتومان به بخش مسکن تخصیص یابد. این تسهیلات کاملا مناسب است و بانک ها مکلف هستند تا تسهیلات را به متقاضیانی که به وسیله ادارات کل راه و شهرسازی معرفی می شوند، پرداخت نمایند.

عضو کابینه دولت سیزدهم اعلام نمود: وزارت راه و شهرسازی در مورد مواد و مصالح در حال توافق با وزارت صنعت است تا بتواند پولی را که در صندوق ملی مسکن است مواد و مصالح پیش خرید کند و با اینکار قیمت مواد و مصالح ثابت بماند تا قیمت تمام شده مسکن تا سرانجام ساخت افزایش نیابد و مردم با تسهیلاتی که پیش بینی شده است و بعلاوه آورده اندک بتوانند اینکار را به سرانجام برسانند و واحدهای مسکونی خود را دریافت نمایند.

قاسمی با تاکید بر اینکه در مورد مواد و مصالح کمبودی در کشور وجود ندارد، گفت: چنانچه 2 میلیون واحد مسکونی در کشور آغاز گردد در مورد مواد و مصالح از جمله سیمان با مشکل روبرو نیستیم. بعلاوه سازنده، کارگر، مهندسی نیز در کشور فراوان است. حمایت های خوبی نیز در قانون پیش بینی شده است که دولت به متقاضیان مسکن ارایه می دهد که این حمایت ها شامل تخفیف در صدور پروانه ساختمان، تحفیف در ارایه خدمات مهندسی و کاهش مالیات ساختمانی از 40 میلیون تومان به یک میلیون تومان است.

آغاز ساخت نهضت ملی مسکن در سمنان به 10 هزار واحد می رسد

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه در استان سمنان زمین کافی برای احداث مسکن وجود دارد، گفت: در سمنان 3 هزار واحد مسکن نهضت ملی مسکن عملا آغاز به کار می نمایند. قول گرفتیم تا سرانجام سال این عدد به 10 هزار واحد در سال برسد. در بعضی منطقه ها مردم خود زمین را می گیرند و گروهی می سازند و وزارت راه، نظارت و تسهیلات را ارایه می دهد.

بعضی از واحدها نیز به شکل انبوه سازی احداث خواهند شد که مجموعه هایی از جمله ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در اینکار مشارکت دارند. مقرر شد تا همه واحدهای اقدام ملی مسکن به نهضت ملی مسکن منتقل گردد تا از مزایای قانون استفاده کند و با آغاز این 10 هزار واحد در سطح استان، قطعا هم اشتغال ایجاد می گردد و هم مشکل مسکن برای متقاضیان برطرف خواهد شد.

قاسمی ادامه داد: آمادگی داریم برای اساتید دانشگاه و برای کارگران در استان سمنان، زمین برای ساخت مسکن اختصاص بدهیم. از فاقدان مسکن می خواهیم که در سامانه ثمن ثبت نام نمایند. این اطمینان را به متقاضیان می دهیم که واحدهای نهضت مسکن اولا متقاضی محور احداث می گردد و معین است که در هر شهری چقدر متقاضی وجود دارد. بعلاوه اراضی کافی برای احداث مسکن با کیفیت وجود دارد.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه در استان سمنان شهرهایی برای تامین مسکن وجود دارد چندان به ایجاد شهر نو نیازی نیست و در این خصوص اقدامی نخواهد شد. زیرا ساخت شهرهای نو نیازمند هزینه است.

عضو کابینه دولت سیزدهم در بخشی از صحبت های خود به مسکن مهر نیز اشاره نمود و گفت: بعضی از واحدهای مسکن مهر استان سمنان تعاونی ساز بودند که مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرد. برای برطرف مشکل مسکن مهر استان سمنان که تعاونی ساز بوده،اعتباراتی برای تکمیل پروژه پیش بینی شد که این بخش به جامانده مسکن مهر نیز به اتمام می رسد. بعلاوه، برای مقاوم سازی بعضی بلوک های مسکن مهر نیز اعتباراتی پیش بینی شده است.

وی بعلاوه گفت: دولت سیزدهم با مشکلاتی دولت را تحویل گرفته است و بنا نداریم به گذشته فکر کنیم. چند موضوع مهم در دستور کار دولت نهاده شد یکی مساله کروناست که دراین خصوص طی دو ماه گذشته در مورد واردکردن واکسن گام های مناسبی برداشته شد. بعلاوه موضوع معیشت مردم و جلوگیری از گران شدن کالا،دولت ستاد تنظیم بازار را فعال نموده است و هر هفته این جلسه تشکیل می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 آذر 1400 بروزرسانی: 13 آذر 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1898

به "کشور را کارگاه ساخت مسکن خواهیم کرد، توافق وزارت راه و صمت برای پیش خرید مصالح" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشور را کارگاه ساخت مسکن خواهیم کرد، توافق وزارت راه و صمت برای پیش خرید مصالح"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید