کیش می توانست الگوی مبارزه با کرونا باشد

به گزارش تنها پیامک، سخنگوی شورای شهر کیش؛ مصوبات جدید شورای سلامت مبنی بر ممنوعیت ورود مسافر به این جزیره و تدابیر قرنطینه ای را دیرهنگام، اما اقدامی موثر در مقابله با شیوع کرونا ارزبابی کرد و اضافه نمود: با اجرای این تدابیر کیش می تواند الگوی مبارزه با این بیماری باشد.

کیش می توانست الگوی مبارزه با کرونا باشد

به گزارش تنها پیامک آنلاین، عبدالنبی شرفی یکشنبه سوم فروردین در گفت وگو با ایرنا، شناسایی 31 مورد ابتلای به ویروس کرونا در کیش را نسبت به جمعیت این جزیره رقمی بالا ذکر کرد و اضافه نمود: سیر صعودی ابتلابه کرونا در کیش بطور قطع ناشی از حضور میهمانان و مسافران در این جزیره و حتی کیشوندانی است که به سرزمین اصلی رفته بودند، بنابراین، اگر این تصمیمات زودتر گرفته می شد ما اکنون شاهد افزایش آمار ابتلا به ویروس کرونا نبودیم و این جزیره می توانست الگویی از مبارزه پیروز با این ویروس باشد.

وی یادآوری کرد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا، ستاد مقابله و پیگیری با عنوان شورای سلامت در کیش شروع به کار کرد، تمام نهادها، سازمان ها و بخش خصوصی با موضوع سازمان منطقه آزاد کوششی فراگیر و قابل تقدیر را سامان دادند، اما تداوم ورود مسافران به کیش به وسیله دریا و هوا، بدون تدابیر قرنطینه ای، مانع از به ثمر نشستن این زحمات شد.

شرفی با ذکر این نکته که مصوبات شورای سلامت کیش در یک ماه اخیر بیشتر تحت پروتکل های کشوری بود و خیلی آتش به اختیار عمل نکردیم اضافه نمود: به همین دلیل موضوع قرنطینه مسافران به کیش به عنوان مهم ترین و موثرترین اقدام پیشگیرانه با تاخیر صورت گرفت، اما طبق مصوبه شورای سلامت و حسب اختیارات ویژه که بتازگی به مناطق آزاد کشور داده شده، شرایط اکنون برای اعمال تدابیر قرنطینه ای و کنترل جدی مسافران ورودی فراهم شده که بی تردید این اقدام به موازات تدابیر و کوششهای گسترده سازمان منطقه آزاد، می تواند زنجیره انتقال ویروس کرونا را قطع و جزیره کیش، استان هرمزگان را به الگوی پیروز مبارزه با کرونا تبدیل کند.

وی اضافه نمود: از ابتدای شناسایی موارد مشکوک به کرونا با وجود هشدارها، متاسفانه عده ای کوشش کردند به هرطریق ممکن وارد جزیره شوند و دست اندرکاران در این خصوص فشار زیادی را تحمل کردند که اگراین دوستان رعایت می کردند ما هیچوقت مجبور نمی شدیم تدابیر قرنطینه را اعمال کنیم.

شرفی اضافه نمود: علاوه بر مسافران هوایی، به وسیله دریا نیز در این مدت، افرادی غیر انونی به جزیره آمدند که این مشکل هم اکنونبا حضور و نظارت نیروی انتظامی تحت کنترل قرار گرفته است.

او تاکید نمود: با اینحال، مصوبات اخیر شورای سلامت در شروع سال نو مبنی بر قرنطینه مسافران ورودی به این جزیره فرصتی مغتنم برای قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا و پاکسازی این محیط است.

وی در مورد خانه های شبانه گفت: در هفته های اخیر با وجود تمام هشدارهایی که داده شده متاسفانه بعضی اقدام به کرایه دادن خانه ها شبانه نموده اند که نیروهای نظامی و انتظامی به قضیه ورود کردند و با بخشی برخورد کردند ولی تا خود مردم رعایت ننمایند ما قطعا نمی توانیم در این زمینه پیروز باشیم.

سخنگوی شورای شهر کیش در ادامه ضمن تبریک سال نو به کیشوندان و میهمانان نوروزی از آنان خواست با ماندن درخانه، توجه جدی به اطلاعیه های شورای سلامت و رعایت دقیق توصیه های بهداشتی سهم و نقش خود در جنگ با ویروس کرونا و پشتبانی از کوششگران و نیروها خط مقدم این نبرد ایفا نمایند.

شرفی ضمن تجلیل از همه دست اندرکاران و کوششگران عرصه سلامت، شورای سلامت، جامعه بازاریان و بازرگانان، بخشهای پشتیبانی، خدماتی، صنوف، تنها پیامک و فعالان عرصه اطلاع رسانی، نیروی خدمات شهری، بخش حمل و نقل، کادر پروازی و کیش ایر که بار سنگینی بر دوش می کشند اضافه نمود: شورای شهر جزیره کیش و اعضای آن هم در این ایام، ضمن رصد و انتقال نقطه نظرات مردم، کوشش دارد تا در این شرایط سخت در کنار مردم باشد و به وظایف خود به عنوان نماینده شهروندان عمل کند.

پویش ها و نقش آن در مهار بحران کرونا

وی راه اندازی پویش های اجتماعی و رسانه ای در سطح ملی و محلی را در جنگ با ویروس کرونا، مهم و نقش آفرین ارزیابی کرد و اضافه نمود: این اقدام دستاوردهای بسیاری داشت و موجب شد که گروه ها و طیف های مختلف مردم سهم و نقش خود را در مهار و کم کردن تبعات بحران ایفا نمایند، که یکی از نمونه های آن در کیش، بخشش اجاره بهای اسفند 98 و فروردین 99 توسط مالکان غرفه های تجاری در این جزیره و یاری ها فعالان مالی و سرمایه گذاران در مهار کرونا بود که جای تقدیر و تشکر دارد که قطعا به عنوان یک الگو قابل طرح است.

شرفی اضافه نمود: در این زمینه بخش خصوصی کیش مبالغی قابل توجه بصورت نقدی، غیر نقدی، ریالی و ارزی معال حدود 2 میلیار تومان برای مقابله با کرونا و خریدتجهیتزات پزشکی و دارو از آلمان و امارات اهدا کردند که به نوبه خود جای تقدیر و تشکر دارد.

او همچنین از کوشش پزشکان، پرستاران و پرسنل بیمارستان کیش و مراکز بهداشتی درمانی که در خط مقدم جان خود را در معرض خطر قرار داده اند، از کادر توسعه و سلامت جزیره، مسئولان و بنادر و فرودگاه، شرکت عمران، آب و خدمات به خاطر اقدام سریع و به موقع برای ضدعفونی فرودگاه و بنادر و تمام ورودی های جزیره، شستشوی معابر و خیابان ها و اماکن عمومی قدردانی کرد.

عضو شورای شهر کیش از معاونت اجتماعی و فرهنگی سازمان و تمام کارکنان این مجموعه که با باز رسی های بسیار زیاد و جلسات مستمری برای آسایش کیشوندان کوشش نموده تشکر و تجلیل کرد.

سخنگوی شورای شهر هچنین با اشاره به اینکه در این روزها، کار سخت تر شده، زحمات نیروی انتظامی در کنترل اوضاع را ارج نهاد و در ادامه از کوشش بی وقفه تنها پیامک، عکاسان و تمامی رسانه ها، خبرگزاری های فعال و مطبوعات کیش به خاطر اطلاع رسانی بموقع، آگاهی بحشی مردم، انتشار متنوع، سریع و فراگیر مصوبات شورای سلامت، گوشزدکردن نقاط قوت و ضعف و بیان مطالبات مردم تجلیل کرد.

شرفی در ارزیابی خود گفت: قطعا در این مدت نواقصی هم داشتیم و ضعف هایی در هفته ای گذشته بوده اما هر روز نسبت به دیروز بهتر شدیم و برای رفع کردن نقاط ضعف ها کوشش جدی انجام شده، به گونه ای که امروز تیم کامل و آماده ای برای مقابله با این معضل کشوری یا بهتر بگویم جهانی داریم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 882

به "کیش می توانست الگوی مبارزه با کرونا باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیش می توانست الگوی مبارزه با کرونا باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید