گزارش، نگرانی از افزایش آمار مبتلایان به کرونا در ترکیه

به گزارش تنها پیامک، اگرچه ترکیه در مقایسه با کشورهای اروپایی اسپانیا٬ ایتالیا٬ آلمان و همچنین در مقایسه با همسایه شرقی اش ایران٬ شرایط بهتری دارد اما فرایند افزایش آمار فوت شدگان و همچنین سرعت شیوع ابتلا به کرونا در آن نگران کننده است.

گزارش، نگرانی از افزایش آمار مبتلایان به کرونا در ترکیه

به گزارش گروه بین الملل تنها پیامک٬ در یک بازه زمانی کمتر از یک ماه٬ شیوع کرونا در ترکیه بسیار نگران نماینده شده است.

بر اساس گزارش رسمی وزیر بهداشت ترکیه فخرالدین کوجا٬ شمار فوت شدگان در ترکیه به عدد 725 نفر رسیده و آمار مبتلایان هم از 34 هزار نفر گذشته است.

استانبول٬ آنکارا٬ ازمیر٬ کوجالی٬ زونگولداغ و ساکاریا٬ اصلی ترین شهرهای درگیر با کرونا هستند و در این میان٬ شرایط استانبول٬ نگران نماینده تر است.

اگر چه ترکیه در مقایسه با کشورهای اروپایی اسپانیا٬ ایتالیا٬ آلمان و همچنین در مقایسه با همسایه شرقی اش ایران٬ شرایط بهتری دارد اما فرایند افزایش آمار فوت شدگان و همچنین سرعت در شیوع ابتلا به کرونا٬ نگران نماینده است.

ترکیه در راستا ایتالیا شدن؟

پروفسور امره آلتنداش از استادان دانشگاه بوستون آمریکا٬ با تدوین گزارشی در خصوص اهمیت میزان شیوع کرونا در ترکیه٬ به مسئولین این کشور هشدار داده و نوشته است: مقایسه آمارها نشان می دهد٬ اگر دولت و ملت٬ به شکل سریع و حساس با این موضوع برخورد ننمایند٬ ترکیه در راستا ایتالیا شدن است و شرایط٬ دشوارتر خواهد شد.

اقتصاد در خطر

این روزها٬ در ترکیه نیز مانند بسیاری دیگر از کشورهای کرونازده دنیا٬ ده ها هزار نفر بیکار شده اند و بیم آن میرود که اقتصاد این کشور متحمل ضربات سنگینی گردد.

برات آلبایراک وزیر امور اقتصادی و دارایی و داماد ارشد اردوغان٬ که پیش تر هم به خاطر ناتوانی در مبارزه با بیکاری مورد انتقاد قرار گرفته بود٬ امروز وعده داد که با سیاست های خود و حمایت از بیکارها٬ اقتصاد تکیه را سر پا نگه دارد.

این در حالی است که کمال کلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق٬ در کنفرانس ویدیویی با سران اتحادیه های کارمندی و کارگری٬ جویای نظرات آنان شده و از دولت خواست بدهی کارت اعتباری کارگران و کارمندان را صفر کند.

نخستین نشست با ماسک در مجلس

روزنامه های جمهوریت و ینی چاغ٬ هر دو از روزنامه های مخالف حزب حاکم٬ امروز چنین تیتر زدند: برای نخستین بار در تاریخ جمهوریت ترکیه٬ نمایندگان مجلس با ماسک در نشست علنی حاضر شدند. در این نشست که به منظور آنالیز عفو زندانیان برگزار شد٬ تنش های لفظی سختی بین نمایندگان حزب حاکم و نمایندگان جمهوری خلق٬ صورت گرفت.

شروع ساخت 2 بیمارستان جدید

از صبح دیروز٬ فعالیت اولیه تسطیح زمین٬ برای ساخت 2 بیمارستان جدید شروع شده است. قرار است در فرودگاه آتاتورک استانبول و همچنین در سنجاق تپه این شهر٬ 2 بیمارستان 1 هزار تختی احداث گردد و در مبارزه با کرونا٬ از آنها استفاده گردد.

چالشی به نام ماسک

به دستور رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه٬ فروش ماسک در داروخانه ممنوع شده و قرار است٬ دولت هر هفته یک بسته 5 تایی ماسک به کلیه شهفرایندان بین 20 تا 65 سال تحویل دهد. چرا که شهفرایندان زیر 20 سال و شهفرایندان بالای 65 سال٬ حق ندارند از منزل خارج شوند و بنابراین٬ به ماسک احتیاج ندارند.

قرار است این ماسک ها به شکل رایگان و در درب منازل تحویل گردد. اما مراکز موسوم به دفاتر پست و تلگراف و تلفن و همچنین مراکز پیشخوان دولت در این حوزه ضعیف عمل نموده و عمل تحویل ماسک ها متوقف شده است.

محرم اینجه از سران حزب جمهور خلق که پیش تر به عنوان رقیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری٬ 30 درصد از آرای مردم را کسب نموده و به شکل قدرتمندانه ای در میدان حاضر شده بود٬ دولت و شخص رئیس جمهور را به ناتوانی متهم نموده و اقدامات آنان در تحویل ماسک رایگان را به باد انتقاد گرفت.

او همچنین اعلام نموده که نوشتن عبارت هدیه از طرف رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه٬ اقدام زشت و ناشایستی است و این ملزومات٬ با پول اقتصادیات و بودجه عمومی تهیه شده و نباید اسم فرد خاصی بر روی بسته ها نوشته گردد.

انتقاد از یاری به کشورهای خارجی

به دستور رجب طیب اردوغان و استفاده از چند هواپیمای ترابری نظامی٬ ملزومات بهداشتی و پزشکی٬ از طرف ترکیه به کشورهای صربستان٬ بوسنی و هرزگوین٬ قره باغ٬ مقدونیه شاقتصادی و کوزوو فرستاده شد.

خانم مرال آکشنر رهبر حزب خوب٬ از یاری های خارجی اردوغان به کشورهای دنیا انتقاد نموده و معتقد است که اردوغان قصد دارد با این اقدامات نمایشی٬ تصویر خراب شده خود را ترمیم کند.

دولت در دولت

به دستور اردوغان رئیس جمهور ترکیه و فخرالدین کوجا وزیر بهداشت این کشور٬ تا به امروز دو هیات عالی علمی به منظور آنالیز فرایند مبارزه با کرونا تشکیل شده که مستقیماً زیر نظر رئیس جمهور و وزیر بهداشت فعالیت می نمایند.

اما حالا اکرم امام اوغلو شهردار استانبول و از سیاست مداران مخالف اردوغان نیز در شهرداری استانبول٬ هیات علمی دیگری به عنوان متولی مبارزه با کرونا تشکیل داده و اعلام نموده که ضروری است توصیه های علمی این هیات٬ به عنوان فصل الخطاب مورد توجه قرار بگیرد.

کرونا هم مانع ترور و درگیری نمی گردد

با وجود آن که ترکیه به خاطر شیوع گسترده کرونا٬ عملاً در حالت بحرانی قرار گرفته اما حملات تروریستی پ.ک.ک همچنان ادامه دارد.

صبح امروز٬ شاخه نظامی پ.ک.ک در شهر کردنشین کولپ در استان دیاربکر٬ بمبی بر سر راه روستاییان منفجر کرد که در جریان آن٬ پنج تن از روستاییان کشته شدند.

این چندمین بار است که پ.ک.ک بر سر راه روستاییانی که به منظور جمع آوری هیزم به کوهستان میفرایند٬ بمب منفجر می نماید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 خرداد 1399 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 927

به "گزارش، نگرانی از افزایش آمار مبتلایان به کرونا در ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، نگرانی از افزایش آمار مبتلایان به کرونا در ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید