132 میلیارد دلار برای بازسازی افغانستان در کجا هزینه شده است؟

به گزارش تنها پیامک، اداره بازرسی آمریکا در امور بازسازی افغانستان در حالی از هزینه 132 میلیارد دلاری برای بازسازی این کشور خبر می دهد که فساد اداری و بیکاری همچنین تورم در افغانستان افزایش یافته است.

132 میلیارد دلار برای بازسازی افغانستان در کجا هزینه شده است؟

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، جان سپکو سربازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان در گزارش سه ماهه ای اعلام نمود که مجموع هزینه های بازسازی افغانستان از سال 2002 تاکنون 132.55 میلیارد دلار است.

بر اساس این گزارش، این هزینه ها در بخش امنیت، حکومت داری و توسعه، یاری های بشردوستانه و فعالیت های مدنی بوده است.

هزینه های بازسازی افغانستان به نظر بعضی از کارشناسان باوجودی که رقم قابل توجهی است اما در بازسازی این کشور تاثیر چندانی نداشته است.

دفتر سربازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان موسوم به سیگار سال گذشته نیز در گزارشی از نحوه ارائه یاری های اقتصادی آمریکا به افغانستان انتقاد کرد.

اداره سیگار توضیح داد که روش نادرست آمریکا در ارائه یاری های اقتصادی به افغانستان سبب گسترش فساد اداری در این کشور شده است.

در گزارش سربازرس ویژه آمریکا آمده است که حمایت آمریکا از مقامات فاسد دولتی در افغانستان سبب شده تا مردم این کشور از برنامه بازسازی افغانستان استقبال نکنند.

ناصر تیموری عضو دیدبان شفافیت افغانستان نیز به طلوع نیوز گفت که پول ها در دو بخش اصلی هدر رفته اند؛ اول برنامه ریزی های اشتباه و دوم نیز افراد آلوده به فسادی که به مردم و دولت افغانستان نیز تعهدی نداشتند، زمینه اختلاس را فراهم کردند.

اقبال صافی: عضو مجلس افغانستان نیز گفته است که انتظار داشتیم در بخش نیروهای امنیتی افغانستان طی 18 سال گذشته با یاری های اقتصادی تغییر قابل توجهی ایجاد می شد اما این کشور در توانمندسازی نیروهای هوایی و زمینی مشکل دارد.

بعضی کارشناسان نیز معتقدند که افغانستان ناامن تر از گذشته است در حالی که بر اساس گزارش وزارت دفاع آمریکا، حملات هوایی افزایش یافته اما غیرنظامیان افغان قربانیان اصلی چنین حملاتی هستند.

با این حال، پرسش اصلی این است که چرا با صرف هزینه های بسیار اوضاع نسبت به گذشته در افغانستان وخیم تر شده است؟

بر اساس گزارش سیگار، از زمان حضور آمریکا در افغانستان فراوری مواد مخدر افزایش داشته است، گروگانگیری به مشکل عادی و رایج مردم خسته از جنگ طولانی مدت افغانستان تبدیل شده است.

از سوی دیگر، حکومت افغانستان نیز یکی از دغدغه های این روزهای مردم این کشور است، با وجود برگزاری انتخابات، اما جدای بحث بحران مشروعیت حکومت آینده، اینکه آمریکایی ها چه برنامه ای برای این کشور درنظر دارند در هاله ای از ابهام واقع شده است.

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با ما تماس بگیرید.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 آبان 1398 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 399

به "132 میلیارد دلار برای بازسازی افغانستان در کجا هزینه شده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "132 میلیارد دلار برای بازسازی افغانستان در کجا هزینه شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید