آلاچیق؛ نقطه تمرکز زیبا و دلنشین در محوطه سازی

به گزارش تنها پیامک، آلاچیق به عنوان یکی از مهمترین المان های محوطه سازی در فضاهای سبز، باغ ها و ویلاها نقش بسزایی در زیباسازی و ایجاد فضایی دلنشین برای استراحت و تفریح بازی می کند. این سازه چوبی یا فلزی با طراحی های متنوع و کاربردهای گسترده، امروزه به یکی از ضروریات در ساخت و طراحی باغ و محوطه تبدیل شده است. در این مقاله به بررسی انواع آلاچیق و ویژگی های هر کدام پرداخته می شود.

آلاچیق؛ نقطه تمرکز زیبا و دلنشین در محوطه سازی

جهت دریافت خدمات اجرای آلاچیق با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

آلاچیق، سازه‌ای چوبی، فلزی یا ترکیبی است که در باغ‌ها، پارک‌ها و محوطه‌های باز قرار می‌گیرد و به عنوان مکانی دلنشین برای گفت‌وگو، استراحت و گذران اوقات فراغت خانوادگی و دوستانه به کار می‌رود. این سازه نه تنها به زیبایی بصری محیط می‌افزاید، بلکه با ایجاد سایه و حس آرامش، تجربه‌ای دلچسب از طبیعت را برای استفاده‌کنندگان فراهم می‌آورد. در این مقاله به بررسی انواع، طراحی و کاربردهای آلاچیق می‌پردازیم.

آلاچیق چیست؟

آلاچیق محلی دلنشین برای آسایش و فراغت و فراموشی مسائل و گپ محبت آمیز و شادمانی است.

آلاچیق یا کلاه فرنگی یا تارم سازه ای چوبی یا فلزی است که در باغ ها، پارک ها یا باغچه ها قرار میگیرد و به عنوان سرپناهی برای نشستن و یا استراحت در فضای باز استفاده می شود. این سازه ها معمولاً دارای کنبد یا سقف شیب دار هستند و اطرافشان باز است.

نام فارسی این سازه تارم است که در متون قدیمی بیشتر به صورت طارم نوشته شده است ولی امروزه واژه آلاچیق که واژه ای ترکمنی است رواج بیشتری دارد.

در غرب آلاچیق یا به انگلیسی gazebo بیشتر در سده نوزدهم در باغ های افراد ثروتمند دیده می شده و معمولاً در پیرامون آن ها گل کاری صورت میگرفته.

آلاچیق؛ سازه ای مجذوب نماینده و دلربا

شما چقدر در خصوص این نوع سازه که به عنوان نوعی سایبان استفاده می شود، آگاهی دارید؟ آیا با انواع و کاربردهای آن و بعلاوه شیوه اجرای آن آشنا هستید؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا اطلاعات مفیدی را در این زمینه کسب نمایید.

آلاچیق سازه ای مستقل با طراحی نیمه باز و باز که به منظور قرار گرفتن در داخل باغچه، باغ و یا حیاط مد نظر قرار می گیرد. گفتنی است که آلاچیق یک کلمه ترکمنی می باشد که امروزه در میان مردم بسیار رواج یافته است. این سازه در گذشته در زبان فارسی از نظر لغوی به نام های تارم و کلاه فرنگی معروف و مشهور بوده است. این سازه در واقع یک نوع سایبان فلزی یا چوبی یا سقفی به شکل گنبد که از اطراف باز می باشد، است. این سازه به عنوان مکانی مجذوب نماینده و دلنشین برای همنشینی، استراحت، وقت گذرانی و عصر نشینی با خانواده و دوستان در کنجی از حیاط منزل، فضای باز ویلا، باغچه ها و باغ ها، جنگل ها و سواحل دریا، فضای سبز پارک ها و… قرار می گیرد. در محوطه سازی باغچه، باغ و یا ویلا ساخت و طراحی آلاچیق برای ایجاد نمودن یک نقطه تمرکز صورت می گیرد، المانی که بسیار زیبا و مجذوب نماینده بوده و به سرعت جلب توجه می کند.

گفتنی است که شنیدن نام آلاچیق در گذشته تداعی گر، ساختمان ها و عمارت های گران قیمت و لوکس و بعلاوه محوطه های باز بود. ولی در حال حاضر می توان این محصول را در کمترین فضا و مکان استفاده نمود. امروزه افراد به علت زندگی پرمشغله و ماشینی خود زمان کمتری را به منظور طبیعت گردی و خوش گذرانی اختصاص می دهند و حتی همان وقت اندک را هم ناچاراً در منازل مسکونی سپری می نمایند. بخاطر همین موضوع مایل هستند تا منازل خویش را به یک مکانی فراتر از یک محل مسکونی تبدیل نمایند.

برای رسیدن به این هدف برترین و مناسب ترین گزینه می باشند. در واقع به طور خلاصه می توان اینگونه بیان نمود که آنها سازه ای از جنس فلز یا چوب هستند که برای استراحت و بعلاوه دورهمی با خانواده و دوستان در کنجی از فضای بازی که مورد نظر است قرار می گیرند. انها متناسب با فضای مورد استفاده دارای اشکال هندسی گوناگونی از جمله مربع، شش ضلعی، مستطیل، فانتزی، هشت ضلعی و… می باشند. معمولاً ظرفیت انها از 6 تا 8 نفر می باشد. در صورتی که فضای مورد نظر کوچک باشد می توان از شکل چهار ضلعی آن استفاده نمود.

در کل استفاده از آن دارای مزایای ذیل می باشد.

اضافه کردن بر زیبایی فضا و محیط

بالا رفتن ارزش و قیمت ملک

ایجاد سرپناه در فضای بیرون

ایجاد نمودن فضایی جهت دورهم جمع شدن های خانوادگی و محبت آمیز و لذت بردن از فضا و محیط

انواع آلاچیق:

دارای انواع متعددی می باشند که در ادامه به بعضی از آن ها پرداخته می شود.

 • آلاچیق های چوبی
 • آلاچیق های فلزی
 • آلاچیق های حصیری
 • آلاچیق های پارچه ای
 • آلاچیق های باغی یا به عبارتی کلبه چوبی
 • آلاچیق های ترکیبی
 • آلاچیق های سنگی سیمانی
 • آلاچیق های مدرن

طراحی آلاچیق چوبی

پرکاربردترین نوع آنها، الاچیق های چوبی می باشند. بعلاوه این نوع از برترین انواع آلاچیق هستند که در فضاهای باز استفاده می گردند. علت استقبال از آلاچیق های چوبی این است که آن ها نما و ظاهری با اصالت و نیز به نسبت سنتی تری به فضا می دهند و اینکه چوب به علت گرمی باعث خاص تر شدن فضا می شود. چوب های مورد استفاده در ساخت عبارتند از:

چوب درختان کاج و سرو

علت استفاده از چوب درختان کاج و سرو برای ساخت الاچیق ها سبک بودن چوب ها می باشد.

چوب های ترمو

این نوع از چوب ها بخاطر مقاومت بالایی که دارند برای ساخت الاچیق ها مورد استفاده قرار می گیرند.

شایان ذکر است که سازه های های چوبی به علت هارمونی بیشتر با طبیعت دارای ساختاری اصلی از جنس چوب روسی می باشند. در واقع جنس مواد به کار گرفته شده در آن ها از جنس چوب بوده و در سواحل دریا و جنگل ها به علت همخوانی با محیط و ایجاد حس بهتر در ساکنین مورد استفاده قرار می گیرند.

از مزایای آلاچیق های چوبی می توان به موارد ذیل اشاره نمود.

برخورداری از قیمت پایین

در دسترس بودن

سازگاری این نوع از سازه ها با انواع نور پردازی

آلاچیق های چوبی در کنار مزیت هایی که دارند دارای معایبی نیز به توضیح ذیل می باشند.

امکان دارد که این نوع از سازه ها مورد تهاجم انواع حشرات موذی، حریق و شرایط آب و هوایی بد قرار بگیرند. البته برای محافظت از این موارد از موادی به عنوان پوشش و روکش استفاده می شود.

برای ساخت آلاچیق چوبی بهره بردن از افراد متخصص بسیار ضروری و مهم می باشد.برای بیشتر نمودن طول عمر این نوع از سازه ها می توان از رزین ها به عنوان کاور استفاده نمود.

طراحی آلاچیق فلزی

این نوع از سازه ها دارای اشکال و ابعاد متنوعی بوده و بر مبنای سلیقه کاربر و متراژ پشت بام انتخاب می شوند. آلاچیق های فلزی از مقاوم ترین و برترین انواع آن بوده که از قابلیت اجرا شدن در انواع مدل ها و طرح ها برخوردار هستند. این نوع از سازه ها قابلیت استفاده و کاربرد در هرگونه شرایط آب و هوایی را دارند. برای اینکه این نوع از سازه ها از جلوه بیشتر و مجذوب نماینده تری برخوردار شوند و بعلاوه نمای فلزی آن ها پنهان شود می توان از روکش های چوبی استفاده نمود. سقف آلاچیق های فلزی به صورت شیشه ای، متحرک، پوشش گیاهی، پارچه ای و یا چوبی می باشد. ستون های مورد استفاده در انها به شکل ظریف یا ضخیم بوده که می توان بر روی این ستون ها تزئیناتی را انجام داد. گفتنی است که می توان از حصیر یا پرده به منظور جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید استفاده نمود که این امر علاوه بر جلوگیری از عبور گرما و نور بر زیبایی آن نیز می افزاید. بیان این نکته بسیار حائز اهمیت است که رنگ آمیزی سازه های چوبی به صورت مرتب باعث جلوگیری از زنگ زدگی و بعلاوه افزایش طول عمر آن ها می شود. جهت ساخت الاچیق فلزی با ما تماس بگیرید.

از مزایای الاچیق های فلزی می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • انعطاف پذیری
 • وزن کم
 • به علت داشتن نمونه های پیش ساخته دارای نصب سریع و آسان هستند.
 • قابلیت استفاده در هر شرایط آب و هوایی را دارا هستند.
 • و بعلاوه از معایب این نوع از سازه ها می توان به موارد ذیل اشاره نمود.
 • احتمال زنگ زدن
 • تحت تأثیر گرما قرار گرفتن

طراحی آلاچیق ترکیبی

در ساخت این نوع از سازه ها از مواد اولیه گوناگونی چون چوب، شیشه، آلومینیوم، آهن، سفال، سرامیک و… استفاده می شود. آلا چیق های ترکیبی بخاطر دوام بالا و زیبایی ظاهر هواداران زیادی برای استفاده در باغ های شخصی، ویلاها، سواحل، جنگل ها، پارک های شهری و… دارند. گفتنی است که برای سقف آلاچیق های ترکیبی که معمولاً از ترکیب فلز و چوب ساخته می شوند از سقف شینگل یا آردواز استفاده می شود. شیوه ساخت این نوع از الاچیق به گونه ای است که می بایست در ابتدا آن را با سازه ای از جنس فلز ساخت و سپس روی آن را از طریق چوت کاور نمود.جهت ساخت الاچیق های ترکیبی با ما تماس بگیرید.

بیان این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد که این نوع از سازه ها نسبت به سایر انواع آن بسیار مستحکم تر بوده و به منظور محفوظ نمودن آن می توان از مواد و متریال شیشه ای استفاده نمود.

طراحی آلاچیق سنگی سیمانی

ساخت الاچیق های سنگی سیمانی از طریق اسکلت فلزی بوده و سپس روی آن را از طریق بتن و دیگر موادی که در بتن افزوده می شوند، به شکل سنگ اجرا و طراحی می نمایند. الاچیق های سنگی سیمانی به علت فرم و شکل سنگ های بزرگی که به خود می گیرند از زیبایی و جلوه خاصی برخوردار بوده و در افراد حس سفر در درون غار را تداعی می نمایند. از این نوع از الاچیق ها بیشتر در کشورهای اروپایی استفاده می شود.

آلاچیق پرگولا یا مدرن

الاچیق های پرگولا یا مدرن از چوب های عمودی و افقی ساخته می شوند. این آلاچیق ها بستری مناسب جهت رشد گیاهان رونده ای چون انگور می باشند. ساختار آلاچیق های پرگولا طوری است که در عین حالی که ممانعتی برای جریان نسیم ایجاد نمی نمایند از تابش خورشید جلوگیری می نمایند. آلاچیق های پرگولا دارای مزایایی به توضیح ذیل می باشند.

برخورداری از ساخت و اجرای آسان

رفت و آمد راحت افراد به علت باز بودن هر چهار سمت فضا

آلاچیق می بایست بر اساس شرایط اقلیمی و ابعاد محیط و… انتخاب شود

برخوردار از رنج های قیمتی متفاوت و متناسب طوری که با هر بودجه ای می توان به ساخت و اجرای این نوع از آلاچیق ها اقدام نمود.

آلاچیق های پرگولا همانند آلاچیق های چوبی احتیاجی به مراقبت و تعمیر ندارند.

قابلیت اجرای برترین طرح های آن حتی با هزینه ای بسیار پایین.

از معایب این نوع از آلاچیق ها می توان به موارد ذیل اشاره نمود.

ناتمام ماندن پروژه تا زمان به تکامل رسیدن گیاهان رونده

قابل استفاده نبودن آن در فصل تابستان تا رشد کامل گیاهان زیرا سایه ای ایجاد نمی کند.

پرگولا محافظتی در برابر باران و برف ندارد مگر اینکه از سقف های متحرک پارچه ای استفاده شود که این امر خود مستلزم هزینه بیشتری می باشد.

محدودیت در طراحی به علت اجرا شدن آن در اغلب موارد به شکل مستطیل

طراحی آلاچیق حصیری

یکی از پر هوادارترین انواع آلاچیق ها در شمال و به ویژه در جنوب کشور می باشند. برای ساخت آلاچیق های حصیری می بایست بر اساس طبیعت محیط و شرایط اقلیمی از مصالح و مواد مختلفی استفاده نمود. برای ساخت آلاچیق های حصیری معمولاً از چوب گیاه ارغوان هم به صورت مستطیلی و هم به صورت مدور استفاده می شود. از مزایای آلاچیق های حصیری می توان از ماندگاری زیاد در مقابل تابش خورشید و خنک و سرد نگه داشتن محیط نام برد. از معایب این نوع از آلاچیق ها احتمال حریق و بعلاوه تحت تأثیر قرار گرفتن در برابر شرایط آب و هوایی می باشد.جهت ساخت الاچیق حصیری با ما تماس بگیرید.

طراحی آلاچیق پارچه ای

این نوع از آلاچیق ها سازه ای فلزی هستند که از طریق یک پارچه برزنتی یا سازه های کشسانی مسقف شده اند. در آلاچیق های پارچه ای در وسط آن ستونی به شکل خیمه ایجاد می شود و یا اینکه امکان اجرا شدن به صورت چتری وجود دارد.جهت ساخت الاچیق پارچه ای با ما تماس بگیرید.

طراحی آلاچیق باغی یا به عبارتی طراحی کلبه چوبی

این نوع در باغ ها اجرا شده به همین علت به آن ها کلبه چوبی هم گفته می شود. می توان در کلبه های چوبی زندگی نمود زیرا از گرما و سرما در امان هستند. در این نوع از سازه ها اتاق خواب، سرویس بهداشتی و حتی اتاق نشیمن هم تعبیه می شود. گفتنی است که آلاچیق های باغی در ابعاد مختلف و بر اساس خواست و سلیقه مشتری قابل اجرا است و از چوب نسوز ساخته می شود. گفتنی است که آلاچیق های باغی از قرن 16 تا 18 میلادی در انگلستان بسیار هوادار پیدا کردند.جهت ساخت کلبه چوبی با ما تماس بگیرید.

کاربردهای آلاچیق

از قابلیت کاربرد در مکان های متنوعی از جمله موارد ذیل برخوردار می باشند.

 • کاربرد در فضاهای سبز
 • استفاده در پارک های شهری
 • کاربرد در باغ ها و ویلاها
 • کاربرد در حیاط خلوت
 • کاربرد در مکان های گردشگری
 • کاربرد در روف گاردن ها
 • کاربرد در حیاط خانه های بزرگ

نحوه اجرای آلاچیق

آن چیزی که در اجرای انواع این سازه ها مهم است استفاده از افراد متخصص در این کار می باشد زیرا اگر برای اجرا و نصب آلاچیق از افراد متخصص و ماهر استفاده نشود امکان کم شدن طول عمر آن وجود دارد. برای اجرای آلاچیق ابتدا می بایست بر اساس فضای مورد نظر و شرایط اقلیمی و بعلاوه بر اساس سلیقه کاربر نوع مناسب آن انتخاب شود.

همانطور که ذکر شد مثلاً برای منطقه ها شمالی و جنوبی کشور آلاچیق های حصیری به علت خنک بودن و ممانعت از تابش مستقیم خورشید مناسب می باشند. در کل مراحل ساخت آلاچیق های چوبی و فلزی دارای دو مرحله ساختن ستون ها و ساختن سقف تقسیم میشوند.

هزینه آلاچیق، نحوه محاسبه هزینه آلاچیق

هزینه و قیمت آلاچیق بستگی به عوامل زیادی دارد که به چند نمونه از آنها جهت آگاهی شما اشاره میکنم. بطور مثال نوع متریال به کار رفته و میزان آن و همینطور زمان طراحی و اجرا عوامل تآثیر گذار در قیمت میباشد. البته این به آن معنی نیست که صرفآ هر کاری که میزان متریال گرانتر و یا بیشتری صرف کرد حتمآ گرانتر است ممکن است از متریال کمی استفاده شود در ساخت یک آلاچیق ولی زمان اجرا و همینطور ظرافتها یا پیچیدگی هایی وجود داشته باشد که آنها قیمت کار را بالا ببرد این دقیقآ به انتخاب مدل از سوی مشتری برمیشود.

مکان یابی

محلی که برای ساخت آلاچیق در نظر گرفته می شود، لزوما باید مشرف به فضای سبز و آبشار و منظره ها زیبای موجود در محیط اطراف باشد و برترین نما را داشته باشد.

آلاچیق می تواند در کلیه فضاهای باز چون روف گاردن، محوطه سازی ها، محوطه ویلا و در کنار آبنما، برکه، باربیکیو یا هر منظره دیگری ساخته شود. بعلاوه اگر شما بخواهید آلاچیق بسیار بزرگ باشد شما برای ساختنش احتیاج به گرفتن بعضی مجوزهای قانونی دارید.

طراحی اولیه

در مراحل اولیه باید در نظر داشت که هوادار چه سبکی هستید. مدرن، کلاسیک، سنتی یا تلفیقی و سپس اقدامات دیگر انجام پذیرد.

طراحان و دکوراتورها،آلاچیق هایی که با چوب های پرتراش و تزئینات طبیعی هستند را آلاچیق های کلاسیک و آن آلاچیق هایی که ساده تر هستند را جزو آلاچیق های معمولی یا ساده می دانند.

سقف آلاچیق ها می تواند به صورت شیبدار یک یا دو طرفه، شیبدار چند طرفه، گنبدی، فرفوژه، پارچه ای ثابت یا متحرک و شیشه ای یا طلقی باشد.

توجه به مکان قرار گرفتن درب و ورودی آلاچیق نیز در این مرحله از کار لازم است.

احتیاج به وجود نیمکت، میز و صندلی نیز در این مرحله آنالیز می شود.

سبک و طرح

آلاچیق ها در سبک ها مختلفی طراحی و اجرا می گردند. شایان ذکر است درساخت آلاچیق، ایران یکی از صاحب سبکترین های دنیاست و آن هم به علت چهار فصل بودن کشور عزیزمان است.

این قابلیت طراحی آلاچیق در ایران قبل از کورش کبیر شناخته و اجرایی شد.

به طور کلی می توان این سبک ها را به صورت زیر دسته بندی کرد:

آلاچیق سبک شرقی، آلاچیق های غربی و آلاچیق سبک ایرانی آمریکایی که تلفیقی از شرایط اقلیمی و فاصله میانی بین شرق و غرب است.

سخن پایانی

با توجه به تنوع طرح ها و امکان سفارشی سازی آلاچیق ها، می توان با انتخاب مناسب و طراحی هوشمندانه، فضایی دلنشین و آرامش بخش در باغ، ویلا یا محوطه خود ایجاد کرد. انتخاب آلاچیق مناسب با فضا و سلیقه، علاوه بر زیباسازی محیط، می تواند در افزایش ارزش ملک و ایجاد فضای دورهمی خانوادگی نقش بسزایی داشته باشد.

نکات تکمیلی:

 1. انواع آلاچیق: چوبی، فلزی، حصیری، پارچه‌ای، باغی (کلبه چوبی) و ترکیبی
 2. طراحی آلاچیق‌های چوبی: استفاده از چوب‌های سبک مانند کاج و سرو، مقاوم‌سازی با استفاده از رزین‌ها
 3. طراحی آلاچیق‌های فلزی: انعطاف‌پذیری بالا، قابلیت اجرا در انواع طرح‌ها، استفاده از روکش‌های چوبی برای زیباسازی
 4. طراحی آلاچیق‌های ترکیبی: استفاده از مواد مختلف مانند چوب، شیشه، آلومینیوم و آهن برای افزایش دوام و جلوه‌ای خاص
 5. طراحی آلاچیق‌های سنگی-سیمانی: اجرا با اسکلت فلزی و پوشش سنگی برای القای حس غار
 6. طراحی آلاچیق پرگولا یا مدرن: استفاده از چوب‌های عمودی و افقی برای بستری مناسب رشد گیاهان
 7. طراحی آلاچیق حصیری: استفاده از چوب گیاه ارغوان برای مقاومت در برابر آفتاب و ایجاد محیطی خنک
 8. طراحی آلاچیق پارچه‌ای: سازه فلزی با پوشش پارچه‌ای برای ایجاد فضایی سایبان‌دار
 9. طراحی آلاچیق باغی (کلبه چوبی): امکان زندگی در آن با وجود اتاق خواب، سرویس بهداشتی و نشیمن
انتشار: 17 فروردین 1403 بروزرسانی: 17 فروردین 1403 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 879

به "آلاچیق؛ نقطه تمرکز زیبا و دلنشین در محوطه سازی" امتیاز دهید

1 کاربر به "آلاچیق؛ نقطه تمرکز زیبا و دلنشین در محوطه سازی" امتیاز داده است | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلاچیق؛ نقطه تمرکز زیبا و دلنشین در محوطه سازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید