اعلام اسامی نامزدهای نهایی سومین جشنواره سراسری خندستان

به گزارش تنها پیامک، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در اصفهان، سومین جشنواره سراسری نمایشنامه نویسی خندستان در دو محور نمایشنامه نویسی و پژوهش در حال برگزاری است.

اعلام اسامی نامزدهای نهایی سومین جشنواره سراسری خندستان

پس از اعلام فراخوان 533 اثر به دبیرخانه ارسال شد که از این میان 360 اثر در بخش نمایشنامه نویسی تالیفی، 115 اثر در بخش نمایشنامه نویسی اقتباسی، 41 اثر در بخش مقاله، جستار و تجربه نگاری و 17 اثر در بخش زنده یاد مهدی ممیزان به دبیرخانه ارسال شده است.

گروه انتخاب بخش نمایشنامه نویسی سومین دوره جایزه سراسری خندستان با حضور دبیر جایزه سعید امامی و دبیر علمی بخش نمایشنامه نویسی و داوران این بخش از جمله جمشید خانیان، مریم موحدیان و محسن رهنما پس از شور و نظر به اتفاق آراء از میان 360 نمایشنامه تألیفی و 115 نمایشنامه اقتباسی، 53 اثر انتخاب و شایسته حضور در مرحله داوری نهایی تشخیص داده شدند.

آپرکات، اتول سورون، احتمالات، ارتفاع پست پست، اعترافات شهری، آقا ذبیح، ایستگاه ملی 1444، بعدی لطفا، به وقت نسکافه، پا، تالار عجایب، تصمیم کبری و همسرش، تک چرخ، جن ها، جان جان، آبی فخو و دیگران، چمدان، خواستگاران مهری ناز، شاهدخت دیار سختستان!، دوشان تپه، روزی روزگاری جنوب شرق، زور آباد، زیرِ خطِ زنده گی، سلطنت بگوم و سریر خون، سوپ بوقلمون، شب بازی مُلکِ دارا، توضیح شیدایی پیشکار نمایش، قرنطینه، کشکاب، لابه لای زمان های به دست آمده، لیلا و دیگران، مام، ماموریت جدی آقای چرچیل به همراه مقادیری ناخونک از این جا و اونجا، مجلسی ها، محسن؛ اثر پروانه، مُرده مالیاتی، هر کلید، یک قصه و همسایه ها از جمله آثار تالیفی بوده است.

آثار منتخب بخش اقتباسی نیز شامل اسکندر نه چندان کبیر، آنتیگونه، اویلت، باسلوق آباد، بحران، برخوانی مضحکه لیر نوروزی، پشت دیوارها، پیر اره ماهی و دریا، جیم جام جسی، حسن چِپَل، در همسایگی روس ها، سندباد نامه، شهرزاد، عاشقانه ای نه چندان آرام با مادام بوواری در همین حوالی، غبارروبی از خاطرات ماه سیما در بایگانی عدلیه، فروید مُرد، گالیله، لوبیا است.

گروه انتخاب بخش پژوهش این جشنواره نیز با حضور داوران اسداله اسدی، لیلا پرویزی و فهیمه سیاحیان پس از شور و نظر به اتفاق آراء از میان 41 مقاله پژوهشی 15 اثر را اعلام کردند و یک پژوهش را شایسته تقدیر دانستند.

اجرا به مثابه متن، اقتباس نمایشی کمیک از لطایف ملانصرالدین با نگاهی به نظریه اقتباس لیندا هاچن و شش عنصر کمیک ملوین هلیتزر، آق حسین کاشی، بهره گیری از ویژگی های اجرایی کمدی سنتی ایرانی در کمدی های مردمی در تئاتر اصفهان (با تأکید بر تجربیات رضا ارحام صدر) از سال 1343 تا 1357 هجری شمسی، تجددخواهی و انتقاد به استبداد حاکم با ترجمه و اجرای کمدی های مولیر... ، تحلیل مولفه های کمیک در نمایشنامه دروغ های هنری عاشق نوشته جرج برنارد شاو بر مبنای آراء هانری برگسون، تقلیدهای ضبط شده بر روی پرامافون با لهجه کاشی، سنجشگری جلوه های عنصر طنز در ادب فارسی و ادبیات دراماتیک شیوه های ایجاد طنز کلامی در نمایشنامه فارسی، طنز فلسفی در نمایش های شادی آور زنانه، کارکرد عناصر گروتسک در دو نمایشنامه کمدی روایت هایی از مرگ تروتسکی و حرف، حرف، حرف، بر اساس آراء باختین، کارکرد لهجه در نمایش خنده آور اصفهانی، مبانی تئاتر سیاه بازی، نسبت اجرایی استندآپ کمدی با وان من شو و مونودرام، واکاوی عناصر تقلید و قراردادهای اجرایی نمایش سیاه بازی با تکیه بر اصول سایکودرام (مطالعه موردی نمایشنامه های قصه باغ زالزالک و بازی نامه حکایت مرده بی صاحب) از جمله عناوین پژوهش های انتخاب شده است.

بعلاوه اثر نمایش و نمایشنامه نویسی طنز در استان بوشهر به وسیله هیأت انتخاب شایسته تقدیر شناخته شده و جهت تصمیم گیری نهایی به هیأت داوران معرفی گردید.

گروه انتخاب بخش ممیزان با حضور داوران خسرو ثقفیان، لیلا پرویزی، علیرضا ارواحی و نمایندگان دفتر تخصصی هنرهای تجسمی و دفتر تخصصی سینما در این بخش پس از شور و نظر به اتفاق آراء از میان 17 اثر رسیده 11 اثر به توضیح زیر را انتخاب و شایسته حضور در مرحله داوری نهایی تشخیص داده شدند.

تایپوگرافی: نام استاد ممیزان (کد 4 دبیرخانه)، فیلم: با موضوع استاد ممیزان، فیلم: راه ها ادامه خود را در تیرگی گم کردند، فیلم: شب نشینی در بهشت با ممیزان، صوت: با موضوع استاد ممیزان (کد 16 دبیرخانه)، کاریکاتور: تصویر استاد ممیزان (کد 2 دبیرخانه)، کاریکاتور: تصویر استاد ممیزان (کد 3 دبیرخانه)، مقاله: تاریخ نگاری تئاتر کمدی اصفهان با تمرکز بر مهدی ممیزان، مقاله: شناخت نامه مهدی ممیزان، مقاله: جستاری در بازشناسی ادبیات نمایشی عامه پسند با تمرکز بر بعضی آثار مهدی ممیزان و مقاله: نقش و تاثیر مهدی ممیزان در تئاتر اصفهان از جمله عناوین انتخاب شده است.

هیأت داوران این بخش نیز به تصمیم شورای سیاستگذاری جشنواره، همان هیأت انتخاب بوده که رأی نهایی خود را در اختتامیه جشنواره اعلام می دارند.

اسامی آثار برگزیده مرحله نهایی این جایزه، 18 آذرماه اعلام و به نویسندگان آنها با توجه به رتبه انتخابی شان، گواهی حضور، لوح تقدیر، دیپلم افتخار و جایزه نقدی اهداء خواهد شد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 2 دی 1400 بروزرسانی: 2 دی 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1920

به "اعلام اسامی نامزدهای نهایی سومین جشنواره سراسری خندستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام اسامی نامزدهای نهایی سومین جشنواره سراسری خندستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید