بهترین رودخانه های مناسب رفتینگ در ایران

به گزارش تنها پیامک، رفتینگ یا قایق سواری در موج های خروشان یکی از پرطرفدارترین فعالیت های تفریحی است. در ایران نیز رودخانه های زاینده رود، ارمند، سفیدرود و... مناسب این کار هستند.

بهترین رودخانه های مناسب رفتینگ در ایران

رفتینگ یا قایق سواری در موج های خروشان، یکی از شاخه های مجذوب کننده گردشگری است که هر روز طرفداران بیشتری پیدا می کند. کلک ها یا همان قایق های رفتینگ از ساده ترین شکل حمل و نقل آبی بوده اند و از هزاران سال پیش نیز از آن ها برای جابه جایی انسان و بار استفاده می شده است. در رفتینگ، مسافران سوار قایق های بادی مخصوص می شوند و در جهت رودخانه حرکت می کنند، چشم انداز ها و روستاها و جنگل ها و کوه ها را تماشا می کنند و از جوش وخروش امواج لذت می برند. امروزه این فعالیت هیجان انگیز، به یکی از تفریحات جوانان و خانواده ها در سراسر جهان تبدیل شده است. در ایران نیز رودخانه های بسیاری وجود دارند که مناسب رفتینگ هستند و حتی گردشگران خارجی را نیز به خود جلب می کنند.

البته این نکته مهم را باید به خاطر داشت که رفتینگ به هیچ وجه فعالیتی فردی و ساده نیست و حتماً باید با همراهی تورهای حرفه ای یا راهنمای حرفه ای انجام شود، تا با اتفاقات بد، کام کسی تلخ نشود. اغلب آژانس های گردشگری تورهای مخصوص رفتینگ دارند که علاوه بر همراهی سرپرست و راهنمای حرفه ای، تجهیزات مناسب را نیز ارائه می دهند تا شما سفری امن، هیجان انگیز و به یادماندنی داشته باشید.

شما می توانید انواع تور ایرانگردی را در خبرنگاران ببینید، قیمت ها را با هم مقایسه کنید و تور مورد نظر خود را به راحتی از آژانس های معتبر مسافرتی همکار خبرنگاران خریداری کنید.

تورهای ایرانگردی

بهترین زمان برای رفتینگ در رودهای ایران، از اردیبهشت تا آبان ماه است. در ادامه تعدادی از رودخانه های مناسب رفتینگ را معرفی می کنیم.

رودخانه زاینده رود

این رودخانه از مهم ترین رودهای مرکزی ایران است. از آنجایی که زاینده رود در بهار پرآب تر است، بهتر است در این فصل به آن سفر کنید تا هیجان بیشتری را تجربه کنید. زاینده رود سه جهت مناسب رفتینگ دارد، که کوتاه ترین آن، 3 کیلومتر است و 30 دقیقه طول می کشد. امواج رودخانه زاینده رود در سطح 2 و 3 هستند، بدین معنا که برای گردشگران ماجراجو که دارای سلامت جسمی و روحی هستند و بین 12 تا 50 سال سن دارند، مناسب است. البته بخش پل زمان خان خطرناک است و برای قایقرانی توصیه نمی شود.

رودخانه هراز

این رودخانه در استان مازندران و در شمال ایران قرار گرفته است. جهت پارک میرزا کوچک خان جنگلی تا آمل 4 کیلومتر است و رفتینگ در آن حدود 2 ساعت به طول می انجامد. درجه امواج رود هراز تا قبل از گزنک، 2 و 3 است و برای بیشتر افراد سالم و ماجراجو مناسب است. اما بخش هایی از این رودخانه که امواج بیش از 4 دارند، مناسب قهرمانان رفتینگ و قایقرانان ماجراجو است و به مبتدیان توصیه نمی شوند.

رودخانه سفیدرود

طبیعت رودخانه پرخروش سفیدرود بسیار زیبا است و جهت رفتینگ بسیار بکری دارد که از میان کوه ها، دشت ها، مزارع و روستاها عبور می کند. سرو هرزویل و سد منجیل از جاذبه های این منطقه هستند. این رود، که دومین رودخانه بلند ایران است، امواجی با درجه 2 و 3 دارد که آن را برای رفتینگ و کایاک سواری مناسب می کند.

رودخانه سزار

این رودخانه از شاخه های رود دز در استان لرستان است و به علت دارا بودن امواج درجه 2 تا 4، هم برای مبتدی ها و هم حرفه ای ها مناسب است.

رودخانه اروندرود

این رود پهناور که در جنوب غربی ایران یعنی استان خوزستان واقع شده است، جهت بسیار هیجان انگیزی برای رفتینگ دارد. طول این جهت پرخروش، 20 کیلومتر است.

رودخانه کر

رودخانه کرج که از کوه های جنوبی البرز سرچشمه می گیرد، به علت داشتن امواج درجه 2 تا 4 بیشتر مناسب رفتینگ حرفه ای و کایاک سواری است.

رودخانه سیروان

این رود در منطقه هورامان کردستان واقع شده و دارای جهتی طولانی و پرپیچ و خم است که هم برای افراد حرفه ای و هم مبتدیان و کایاک سواران مناسب است. این رود دارای امواج درجه 3 تا 5 است و مبتدیان نیز می توانند به سراغ آن بروند.

رودخانه ارمند

ارمند که اصلی ترین سرچشمه رود کارون است و در استان چهارمحال و بختیاری قرار گرفته است، دارای جهتی 20 کیلومتری برای رفتینگ است. درجه امواج این رودخانه 2 تا 4 است و در نتیجه عموم مردم می توانند همراه با راهنماهای حرفه ای برای رفتینگ به این منطقه زیبا بروند که در دل رشته کوه زاگرس واقع شده است. در جهت رفتینگ شما از کنار روستاهای بسیاری خواهید گذشت که می توانید در آن ها توقف و استراحت کنید.

آیا شما دوستان خبرنگاران، جهتهای دیگری را برای رفتینگ می شناسید؟ شاد می شویم تجربه های شما رادر این زمینه بخوانیم.

منبع: کجارو / raftinghome.com / iranrafting.ir / همشهری آنلاین / الی گشت
انتشار: 11 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 2056

به "بهترین رودخانه های مناسب رفتینگ در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین رودخانه های مناسب رفتینگ در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید