خطرات چال گونه ایجادشده توسط جراحی

به گزارش تنها پیامک، جراحی ایجاد چال گونه، اگرچه عمل مطمئن و نسبتاً ساده ای است، اما مانند هر عمل جراحی دیگری می تواند همراه با عوارض باشد که ازجمله آن ها می توان به احتمال ایجاد عفونت، خونریزی و صدمه به شاخه های بوکال عصب فاسیال اشاره نمود.

خطرات چال گونه ایجادشده توسط جراحی

به گزارش خبرنگاران، وقتی می خنده، یه چال رؤیایی روی گونه هاش می افته!. این جمله، گاهی چنان به مذاق افراد خوش می آید که حاضر می شوند برای رسیدن به آن، صورت خود را به تیغ جراحان بسپارند. اما آیا این عمل جراحی، بدون عارضه است؟

چال گونه عبارت است از فرورفتگی ناحیه گونه که اغلب حین خنده ایجاد می گردد. چال گونه جزو فاکتورهای زیبایی صورت محسوب می گردد و سبب جذاب تر شدن چهره افراد به ویژه هنگام خنده می گردد. به نظر می رسد که وجود چال گونه یک امر ژنتیکی و توارثی است، به طوری که بعضی محققان، آن را به عنوان یک صفت ارثی غالب در نظر می گیرند. علت ایجاد این وضعیت آناتومیک در صورت، به دوشاخه بودن عضله ای موسوم به زایگوماتیک ماژور مربوط است.

چال گونه می تواند یک طرفه یا دوطرفه باشد. رشد و تمایز چال گونه، الگوهای متفاوتی نشان می دهد، به طوری که چال گونه می تواند گذرا یا دائمی باشد. چال گذرا، ناشی از تحلیل رفتن چربی ناحیه بوکال بر اثر افزایش سن است و علاوه بر بالارفتن سن، کشیده شدن یا طویل شدن عضله نیز می تواند به محو شدن چال گونه منجر گردد. امروزه به دلیل تقاضا برای ایجاد چال گونه با جراحی، تکنیک های بسیار متفاوت و متعددی ابداع و به کار گرفته شده اند. اما نکته بسیار مهم در این خصوص آن است که قبل از عمل جراحی، باید به دقت بیماران را در مورد تکنیک جراحی، نتایج و عوارض آن مورد مشاوره قرار داد.

در این رابطه، یکی از محققان کشور، پژوهشی مروری را انجام داده است که در آن، علت ایجاد چال گونه، خصوصیات آناتومیک و نیز تکنیک های جراحی برای ایجاد چال گونه و همچنین عوارض این اعمال جراحی بیان شده اند.

به بیان محقق فوق، هدف از جراحی این است که یک اسکار یا زخم، بین پوست و عضله بوکسیناتور صورت ایجاد گردد که این اسکار سبب چسبندگی پوست و عضله می گردد. عمل جراحی فوق، تحت بی حسی موضعی یا بی هوشی عمومی انجام می گردد و در موارد بی حسی از ترکیب لیدوکایین و اپی نفرین استفاده می گردد.

مهدی غنچه، پژوهشگر بخش جراحی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند و مجری این پژوهش، در مورد عوارض احتمالی این عمل جراحی می گوید: جراحی ایجاد چال گونه، اگرچه عمل مطمئن و نسبتاً ساده ای است، اما مانند هر عمل جراحی دیگری می تواند همراه با عوارض باشد که ازجمله آن ها می توان به احتمال ایجاد عفونت، خونریزی و صدمه به شاخه های بوکال عصب فاسیال اشاره نمود.

به اعتقاد غنچه: همچنین احتمال محو شدن ناگهانی چال گونه، عدم تقارن، واکنش به جسم خارجی و صدمه به مجرای استنسن (پاروتید) نیز گزارش شده است. بر همین اساس شناسایی و درمان زودرس عوارض، اهمیت ویژه ای دارد.

یافته های حاصل از این پژوهش مروری را که بر شناسایی عوارض ناشی از جراحی چال گونه و اقدامات سریع برای درمان زودرس آن تأکید دارند، فصل نامه ای علمی پژوهشی به نام پوست و زیبایی منتشر نموده است. این نشریه، متعلق به دانشگاه علوم پزشکی تهران است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 خرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 120

به "خطرات چال گونه ایجادشده توسط جراحی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطرات چال گونه ایجادشده توسط جراحی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید