روز بد ترامپ؛ استهزا در لندن، استیضاح در واشنگتن

به گزارش تنها پیامک، رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه در حالی لندن را پیش از موعد و بدون شرکت در نشست خبری ترک کرد که در واشنگتن اولین جلسه استیضاح او در کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا در جریان بود.

روز بد ترامپ؛ استهزا در لندن، استیضاح در واشنگتن

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

به گزارش گروه دیگر رسانه های خبرنگاران، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در دوران حضورش در کاخ سفید روز بد کم نداشته، اما چهارشنبه ای که گذشت قطعا یکی از بدترین روزهایش بود. در لندن، جایی که برای شرکت در نشست ناتو مهمان بود، سران دیگر کشورها دستش انداختند و در خانه هم استیضاحش یک مرحله دیگر پیش رفت.

ویدئویی که اوایل وقت چهارشنبه منتشر شد، نشان می داد که سران کشورهای متحد آمریکا در ناتو دور از چشم ترامپ گعده گرفته اند و رفتار او را مسخره می نمایند. جاستین ترودو نخست وزیر کانادا با خنده ای تمسخرآمیز برای امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه و بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس از پرگویی ترامپ و تعجب تیم رئیس جمهور آمریکا از اظهارات خلاف برنامه او تعریف می نماید.

اگر اندک امیدی هم وجود داشت که نشست هفتادمین سالگرد تأسیس ناتو نمایشی از اتحاد اعضای این ائتلاف باشد، با همین ویدئو بر باد رفت.

ترامپ که حتی نقدها سیاسی را با حمله شخصی پاسخ می دهد، طبق انتظار به ویدئوی لو رفته هم واکنش نشان داد. ترودو را دو رو و ریاکار خواند و گفت ظاهرا او از فشار آمریکا به کانادا برای افزایش بودجه نظامی ناراحت است که اینطور پشت سر رئیس جمهور آمریکا صحبت می نماید.

بعد هم بی آنکه در نشست خبری پایانی ناتو شرکت کند، توییتی منتشر کرد و گفت میخواهد لندن را ترک کند. همین کار را هم کرد و مثل سال گذشته نشست ناتو را نیمه کاره رها کرد و راهی واشنگتن شد.

روزنامه گاردین نوشت متحدان، ترامپ را دست انداختند. او هم مذاکرات لندن را پیش از موعد ترک کرد. روزنامه مترو انگلیس هم تیتر زد: ترامپ تُرش کرد و به خانه برگشت.

اما در خانه هم اوضاع برای ترامپی که ماه هاست درگیر پفراینده استیضاح و اوکراین گیت است، تعریفی نداشت. چهارشنبه، کمیته قضایی، یعنی آخرین ایستگاه فرایند استیضاح در مجلس نمایندگان، اولین جلسه تحقیقات را شروع کرد.

از چهار حقوقدانی که در این نشست حاضر شده بودند تا در خصوص شواهد پفراینده نظر دهند، سه نفر به اتفاق، یک نظر دادند: آنچه ترامپ در پفراینده اوکراین گیت انجام داده، تمام شاخصه های لازم را برای استیضاح یک رئیس جمهور دارد. رفتار ترامپ، مسلما یک جرم استیضاح پذیر است.

نوح فلدمن گفت: از شهادت شهود و از شواهد پفراینده چنین برمی آید که رئیس جمهور ترامپ مرتکب جرایم سطح بالای استیضاح پذیر شده است.

مایکل گرهارت گفت: اقدامات رئیس جمهور از تمام سوء رفتارهای هر رئیس جمهوری که پیش از این داشته ایم، بدتر بوده است... او مرتکب چند جرم قابل استیضاح شده است.

و پاملا کارلان گفت: قانون اساسی، به دلیلی یک بند استیضاح دارد. ساده بگویم، رئیس جمهور باید در برابر دخالت خارجی در انتخابات مقاومت کند، نه اینکه خود، طالب آن باشد. اگر به قانون اساسی و جمهوری خود باور داریم، رئیس جمهور ترامپ باید در قبال اقداماتش جوابگو باشد.

حتی حقوقدان چهارم هم که به انتخاب جمهوری خواستار برای ادای شهادت در جلسه حضور داشت، اذعان کرد که درخواست های ترامپ از دولت اوکراین برای تحقیق قضایی از رقیب انتخاباتی اش اقدامی خطا بوده است، البته نه آنقدر خطا که ارزش برکناری ترامپ را داشته باشد.

همزمان با این جلسه، نانسی پلوسی رهبر دموکرات های مجلس نمایندگان گروهی از هم حزبی هایش را پشت درهای بسته جمع نموده بود تا در خصوص نحوه ادامه جلسات رایزنی کند. نتیجه این جلسه، تعیین می نماید که طرح استیضاح ترامپ چه روزی به صحن علنی می رود.

ترامپ البته روز چهارشنبه کل فرایند استیضاح را یک جوک خواند و بعد هم در توییتر نوشت که بر خلاف آنچه که رسانه ها می گویند جلسه ناتو خیلی هم پیروز بود و من به خوبی با سران ناتو کنار آمدم.

نظر رسانه های آمریکایی اما، این نبود.

شبکه ان بی سی تیتر زد: ترامپ زیر چتر استیضاح، خارج از کشور ریشخند شد.

و پایگاه سالن نوشت: دنیا در نشست ناتو ترامپ را دست انداخت؛ استیضاح، او را در هم شکست... رئیس جمهور هفته بسیار بسیار بدی دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 دی 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 542

به "روز بد ترامپ؛ استهزا در لندن، استیضاح در واشنگتن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روز بد ترامپ؛ استهزا در لندن، استیضاح در واشنگتن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید