قلعه ارشق یکی از جاذبه های دیدنی استان اردبیل به شمار می رود

به گزارش تنها پیامک، سیری در ایران/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، قلعه ارشق یکی از جاذبه های دیدنی استان اردبیل به شمار می رود.

قلعه ارشق یکی از جاذبه های دیدنی استان اردبیل به شمار می رود

قلعه تاریخی ارشق هم چون سایر قلعه های قره داغ آذربایجان در 62 کیلومتری شمال باختری مشگین شهر و در سواحل باختری رودخانه پر آب قرار گرفته است و در یک منطقه بی نظیر (از لحاظ طبیعت) واقع شده است. از نظر تاریخی، ارشق در منطقه ای قرار گرفته که در عهد اشکانیان و ساسانیان مهد تمدن باستان بوده و آثار بدست آمده از دل خاک نشانگر این واقعیت است. آثار عتیقه محدوده ارشق و آنچه از کندوکاو ارشق بدست آمده، زینت بخش موزه ها بوده و ما را به یک دوره بی نظیر تاریخی رهنمون می سازد. ارشق را در کتابهای جغرافیایی قدیم جز تومان مشگین بحساب آورده اند.

ارشق از نظر طبیعت منطقه بسیار زیبای مشگین شهر بوده و جالب ترین مراتع بهاره و پاییزه عشایر شاهسون می باشد. دهستان ارشق که قلعه ارشق به نام آن معروف شده، از خاور به خاک جمهوری آذربایجان، از باختر به دهستان مشگین خاوری و از شمال به دهستان برزند و اجارود و خروسلو محدود می گردد. برای رسیدن به قلعه ارشق باید از میدان مرکزی مشگین شهر به طرف روستای نصیرآباد حرکت کرد و از روستای تنبق که در کنار رود پرآب قره سو بنا شده، گذشت. قلعه ارشق روی یک صخره بسیار بلند کوهستانی بنا شده که دارای برج ها و باروهای متعدد می باشد و در اثر گذشت ایام ویران شده و آنچه به جای مانده، تعداد 4 عدد برج نیمه استوانه ای و یک اتاق بزرگ و بقایای دیواره قلعه است.

قلعه ارشق از سه طرف به پرتگاه ها عمیق و مخوف کوهستانی مشرف می گردد و تنها از یک سمت و بخش خاوری آن میتوان به قلعه راه یافت. نوع سنگهای بکار رفته از سنگهای لاشه ای بوده و ملات آن از نوع ساروج آهکی می باشد.

منبع: همگردی
انتشار: 5 مرداد 1401 بروزرسانی: 5 مرداد 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 3045

به "قلعه ارشق یکی از جاذبه های دیدنی استان اردبیل به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه ارشق یکی از جاذبه های دیدنی استان اردبیل به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید