متیو باسوالا از دنیای پدری می گوید

به گزارش تنها پیامک، به گزارش خبرنگاران کتاب از دنیای پدری: شب بیداری ها و صبحانه های به صرفه بوسه نوشته متیو باسولا به ترجمه مهسا منصوری آریا به تازگی منتشر شده است.

متیو باسوالا از دنیای پدری می گوید

در بخشی از مقدمه کتاب می خوانیم: شغل من پدربودن و حرفه اصلی ام طراحی کمیک است و برای سرگرمی می نویسم. من کشیدنِ کمیک را با طراحی زیاد، و شغلِ پدری را با پدرشدن آموختم. من سه استاد بی نظیر دارم که دخترانِ هشت ساله، چهارساله و دوساله ام هستند. می توان گفت نوشتن همیشه بخشی از وجودم بوده است. تصمیم دارم همه این توانایی ها را اینجا در کنار هم قرار دهم و در کنار کلمات تصاویری هم بکشم.

این کتاب بیشتر شبیه دفترچه رویدادهای گوناگون روزانه است که در آن داستان ها، اتفاقات، اندیشه ها و تقریباً به طور روزانه، تصاویری از رشد دخترانم و البته رشدِ فردی خودم از طریق آن ها ارائه شده است. این کتابی است درباره این که چطور پدرشدن به من کمک کرد تا مردی بهتر، هنرمندی با اعتماد به نفس تر ، همسری مهربان تر و متوجه تر باشم و همین طور شریکی خسته؛ اما این یک خستگیِ مشارکتی است، فرسودگی طولانی مدتِ ناشی از تلاش برای برنامه ریزی و ساختن چیزی با شخصی دیگر.

ویرجینیا، جینورا و ملانیا برای من مثل دریچه ای هستند که از طریق آن ها دنیا را دقیق مشاهده می کنم. این دریچه نو باعث تغییر در دیدگاه من نسبت به همه چیز، حتی نسبت به کسی که قبل از تولد آن ها بودم، شده است. به نظرم این همان چیزی است که از آن به عنوان روشن بینی یاد می کنند. این روشن بینی به ما می آموزد، بتوانیم افق های جدیدی را خلق کنیم و متوجه این نکته شویم که تغییر در پدیده ها به نوع نگرش ما بستگی دارد. می آموزد که گاهی اوقات آینده ای که بسیار دور از انتظار می کند، نتیجه جهشی است که آغاز کردید؛ بدون این که بدانید و هنگامی که زمان مناسب فرا می رسد، فقط باید قادر به غلبه بر ترس خود از این جهش باشید. پدرشدن جهش زندگی من بود.

برخی اوقات متوجه می شوم که ذات ترس های من در طی سال ها دستخوش تغییراتی شده است. فرزند پروری می تواند باعث شود هسته ترس های شما به مکان تاریک تری کشانده شود اما با این وجود ترس ها را کم ارزش، بی اندازه و ناچیز می کند. هم زمان این ترس ها ارزشمند هم هستند، مانند فانوس دریایی که راهتان را روشن می کند و نه مثل آتشی که پوستتان را بسوزاند. این ترس ها دیگر چیزی نیستند که بخواهید به مقابله با آن ها بپردازید، بلکه می توانند باعث رشد شما شوند و این کاریست که شما در تاریکی با چشمانی دائماً باز انجام می دهید. انگار جریان مداوم زندگی مانع بسته شدن چشمانتان می شود و شما برای همیشه دچار بی خوابی می شوید.

در این زندگی بی خواب ، من هر روز یک پدر، پسر، دوست، آشپز، نوازنده گیتار، باغبان، تصویرگر، عاشق، ظرف شوی، سازنده برج های اسباب بازی (و هزاران چیز دیگر) هستم و متوجه شدم که نقش من به عنوان پدر تنها نقشی است که تمام ظرفیت های من را در بر می گیرد.

من هر روز از این نقش درس هایی می آموزم که باعث رشد و تکامل سایر آموخته هایم می شود. دخترانم باعث رشد من شدند و به من آموختند که پدربودن به معنای زندگی کردن در ناحیه خاکستری میان مسئولیت پذیری و بی خیالی، و قدرت و لطافت است و این در تمامی موارد صدق می کند و مابقی چیزهایی هستند که در پی آن می آیند.

درباره نویسنده

ماتئو باسولا، معماری ست که کارتونیست شده. او در ورونای ایتالیا همراه با همسرش پائولا، سه دخترشان؛ ویرجینیا، جینورا و ملانیا (به ترتیب هشت ساله، چهار ساله و دو ساله) و دو سگشان زندگی می کنند.

کتاب از دنیای پدری: شب بیداری ها و صبحانه های به صرفه بوسه نوشته متیو باسولا به ترجمه مهسا منصوری آریا در 200 صفحه، با شمارگان 500 نسخه و به قیمت 65000 تومان از سوی موسسه انتشارات بعثت روانه بازار نشر شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1932

به "متیو باسوالا از دنیای پدری می گوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متیو باسوالا از دنیای پدری می گوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید