موج سواری هواداران برگزیت بر عوام زدگی جامعه بریتانیا

دانشیار روابط بین الملل دانشگاه تهران گفت: بسیاری افراد ادعا دارند در وهله نخست نفهمیده اند به چه چیزی رای داده اند و می توان گفت طرفداران برگزیت، سوار بر موج عوام فریبی در بریتانیا شدند.

موج سواری هواداران برگزیت بر عوام زدگی جامعه بریتانیا

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور ارزان انگلیس همراه باشید.

به گزارش خبرنگاران، محمدرضا سعیدآبادی با حضور در برنامه رو در رو تلویزیون برگزیت را موجب چند تکه شدن جامعه بریتانیا دانست و اضافه کرد: بوریس جانسون ادعا نموده بود در جوی آب می میرد ولی در 31 اکتبر برگزیت را اجرایی می نماید؛ اما به نظر می رسد چنین اتفاقی تا نهم آبان ماه نخواهد افتاد.

سعیدآبادی گفت: دو عامل در تکه تکه شدن جامعه بریتانیا وجود دارد که به درون جامعه انگلیس نیز کشیده شده است؛ دسته نخست، عامل صنفی، حزبی و اختلافات درون سیستمی و سیاسی است که به نوعی امروز رو شده است؛ بنابراین اختلاف نظرها به دلیل تفاوت های حزبی است که درون مایه آن قدرت، سیاست و زمین زدن طرف مقابل است.

وی درباره عامل دوم گفت: دسته دیگر که به ویترین اختلافات درونی بریتانیا منتج شده، مسائل تکنیکی و فنی است. به هر حال برگزیت با اختلافی اندک رای آورد و بازگشت امور انگلیس به داخل این کشور به جای مجلس اروپا، مسیری بود که برگزیت را شکل داد. این در حالیست که بسیاری افراد ادعا دارند در وهله نخست نفهمیده اند به چه چیزی رای داده اند و می توان گفت طرفداران برگزیت، بعضی سوار بر موج عوام فریبی در بریتانیا شدند.

سعیدآبادی اعلام کرد: فارغ از اینکه نتیجه برگزیت چه گردد، باید به این نکته توجه کنیم و بدانیم تضادهای درونی همگرایی انگلیس را با چالش جدی روبرو خواهد نمود.

در ادامه شهریار زرشناس، تحلیلگر فلسفه سیاسی اضافه کرد: بعد از جنگ دنیای اول بحرانی ایجاد شد که منجر به فروپاشی چندین امپراطوری بود و پس از آن موج جدیدی از روینمودهای ناسیونالیستی بوجود آمد و از آن پس ناسیونالیسم قدرت گرفت.

زرشناس اعلام کرد: هر زمان سرمایه داری لیبرال دچار بحران شده، چپ های رادیکال روبروی آن سر بلند نموده اند تا جای لیبرالیسم کلاسیک را بگیرند. این یعنی روند عادی سرمایه داری دچار بحران شده است و امروز نیز در جامعه انگلیس همین روند را شاهد هستیم.

این استاد دانشگاه یادآور شد: موج سال 2008 همچنان آثاری دارد که بر کشورها باقی است. از دهه 1973 اولین بار کشورهای متروپل با بحران رکودی روبرو شدند؛ لذا بحران مالی روندی فراگیر ایجاد کرد. هچنین حرکت سرمایه ای درپی سود، موجب در نوردیدن دیوارهای حاکمیتی شد.

وی اعلام کرد: نظام های مالی در کشورهای متروپل دچار بحران رکودی شده اند؛ اما وضعیت کشورهای مختلف دنیا و توزیع درآمدها نشان می دهد پس از زمان آغاز موج جدید نئولیبرال فاصه دهک های بالایی و پایینی جامعه [انگلیس] افزایش یافته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 12 آبان 1398 شناسه مطلب: 393

به "موج سواری هواداران برگزیت بر عوام زدگی جامعه بریتانیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موج سواری هواداران برگزیت بر عوام زدگی جامعه بریتانیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید