چرا کودک جیغ میزند؟

به گزارش تنها پیامک، فریاد کشیدن و جیغ زدن بچه ها یک مشکل آزار دهنده برای والدین است، جیغ زدن کودک دلایلی دارد و البته راهکارهای مناسبی برای متوقف کردن جیغ زدن کودک وجود دارد.

چرا کودک جیغ میزند؟

چگونگی برخورد با جیغ زدن بچه ها

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک ،حتما بچه های را دور و بر خود دیده اید که سعی دارند خشم و عصبانیت خود را مدام با فریاد زدن نشان دهند. البته که بودن در کنار این بچه ها کمی آزاردهنده است و باید تسط زیادی روی خودتان داشته باشید. اگر این سوال در ذهنتان است که چگونه باید با این بچه ها برخورد کنید ، در این قسمت با ما همراه باشید.

چگونگی متوقف کردن جیغ زدن کودک

فرض کنید کودک شما در پارک ، هنگام بازی ، در مغازه و یا اتوبوس و ... مدام در حال جیغ زدن می باشد و نمی دانید که چگونه باید با او برخورد کنید و او را آرام سازید.

باید بدانید که بچه ها زیادی مثل کودمان شما در جهان وجود دارند و هدف آن ها ار جیغ زدن ، جلب توجه والدین می باشد. علاوه بر آن سعی دارند که خشم و عصبانیت خود را نیز بروز دهند.

البته مواردی وجود دارد که بچه ها در آن جیغ می زنند، چون به آن عادت دارند و از بین بردن این عادت برایشان سخت است.

اول از همه این که باید بفهمید علت جیغ کشیدن کودک شما چیست. باید یاد بگیرید که چگونه احساسات او را کنترل کنید. مخصوصا زمانی که کودک شما چیزی را دوست ندارد و شروع به احساس خشم می نماید . علاوه بر آن جیغ زدن همچنین می تواند منجر به گریه و یا کج خلقی گردد.

ممکن است که او این رفتار را برای به دست آوردن چیزی انجام دهد. در نتیجه این شما هستید که مسئول درخواست های او می باشید. اگر کودک متوجه گردد که با جیغ زدن می تواند به اهدافش دست پیدا کند ، پس به انجام این کار ادامه می دهد و در نتیجه دوباره و دوباره این کار را تکرار می نماید.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید ، این است که بچه ها مانند اسفنجی هستند که همه چیز را به خود جذب می نمایند. آن ها همه رفتارها را کپی می نمایند. اگر والدین و یا خواهر یا برادرانشان بر سر یکدیگر فریاد و داد بکشند ، کودک شما نیز این کار را انجام می دهد.

راه هایی که کودک برای ابراز خود استفاده می نماید.

حتما باید به کودک خود نشان دهید که فریاد شکیدن راهی مناسب برای رسیدن به خواسته ها نیست و فرقی ندارد که او چه سنی دارد و چه چیزی می خواهد. پس باید برای او شفاف سازی نموده و بفهمانید که با جیغ کشیدن کار را بدتر می نماید.

البته وقتی که سن کودک شما بسیار کم باشد ، با حرکات و فعالیت های شما بیشتر می آموزد تا با شرح دادنتان و بنابراین اولین مرحله برای متوقف کردن کودک از جیغ کشیدن ، این است که خودتان سر او داد نزنید.

با این کار او می فهمد که فریاد زدن کار درستی نیست و راه های بیشتر و بهتری برای ابراز خودش وجود دارد. اگر شما هم سر او داد بزنید ، پس به یک الگوی نامناسب برای او تبدیل می شوید و در نتیجه با صحبت ها و نصایحتان برای جیغ نکشیدن ، بدتر او را گیج می کنید.

سعی کنید که همواره بهترین خودتان باشید تا جلوی جیغ کشیدن کودک و یا حتی نوجوانان را بگیرید . خشم خودتان را کنترل کنید و اگر با همسرتان مشکل دارید، سعی کنید که آن را در یک محیط خصوصی و با آرامش حل و فصل کنید.

همچنین به این نکته توجه کنید که کوک شما نمی تواند عادت جیغ کشیدن را که چندین ماه انجام می داده را یک شبه ترک کند. کافیست که دفعه بعد که کودکتان فریاد کشید، با داد و فریاد به او پاسخ ندهید و فضا را آرام کنید.

از طرفی به او گوشزد کنید که اگر داد و فریاد کند ، به او توجه نمی کنید. او می تواند هرچقدر که می خواهد جیغ بکشد اما یاریی از شما برایش ساخته نیست. سعی کنید که در این مواقع خودتان را به کار دیگری سرگرم کنید و اجازه دهید که آرام گردد و سپس اجازه دهید که با آرامش درخواست و یا احساسش را به شما بگوید.

چه مدت طول می کشد تا کودک از جیغ کشیدن دست بکشد ؟

قطعا که این تغییر آسان نیست. در وهله اول ترک این کار سخت است زیرا ساکت کردن او کار آسانی نیست. هرچقدر که خودتان نیز به رفتار غلط بیشتر ادامه دهید ، این فرایند را طولانی تر می کنید.

اگر او این کار را در مکان های عمومی هم انجام می دهد ، هرگز در خصوص طرز فکر دیگران و نگاه آن ها نگران نباشید و همواره با هر رفتار درست و غلطی، افراد زیادی هستند که ناعادلانه شما را قضاوت می نمایند ، پس خونسردی خود را حفظ کنید و به آن ها بی توجه باشید.

ممکن است که ندانید در یک مکان عمومی چگونه جیغ کشیدن کودک خود را در سریع ترین زمان ممکن متوقف کنید. اگر اقدامات و نکات بالا در منزل در نظر بگیرید و سعی در اجرای آن ها داشته باشید، در نتیجه قلق کودک خود را در بیرون از منزل نیز به دست می آورید ، پس تمرین کردن را از خانه شروع کنید.

صبر، کلید و حلال این مشکل است و هیچ چیز مانند آن به شما و فرزندتان یاری نمی نماید. حتما یک نفس عمیق بکشید و تا صد بشمارید و از اطرافیان خود به دلیل صدای بلند فرزندتان در کمال ادب عذرخواهی کنید.

در همان لحظه نیز هرچیزی که کودکتان می خواهد را به او ندهید. اگر احتیاجهای او را در زمان هایی که آرام است، رفع کنید، درس عالی به او داده اید.

احساس ناتوانی در برقراری ارتباطات :

والدینی که بچه کوچک دارند ، با جیغ کشیدن آ نها آشنایی دارند. علت آن هم این است که بچه ها جیغ کشیدن را یک ابزار کلیدی برای ارتباط برقرار کردن می دانند. همزمان که عظیم تر می شوند ، می فهمند که چگونه باید صدای خود را تنظیم نموده و از آن استفاده نمایند . بعد از آن می فهمند که با فریاد کشیدن می توانند چه تغییراتی را در محیط اطراف و رفتار انسان ها ایجاد نمایند.

تخلیه انرژی :

چنانچه در نمناک اشاره نموده ایم بچه ها دارای فکر و واژه برای ارتباط صحیح نیستند و فشار شدید احساسات و تجربه ها را به وسیله فریاد زدن تخلیه می نمایند. فریاد کشیدن باعث تخلیه انرژی شدید آن ها می گردد و زبانی برای بیان احساساتشان می باشد.

سردرگمی:

گاهی علت جیغ زدن بچه ها این است که آنها از انجام آن چه انجام می دهند ، مطمئن نیستند.

حسادت:

یکی از علت های جیغ زدن بچه ها ، حسادت است. بچه ها دوست ندارند که شما به فرد دیگری توجه کنید بنابراین هنگامی که شما با شخص دیگری صحبت می کنید ، شروع به جیغ زدن می نمایند زیرا حس می نمایند که برای شما بی اهمیت هستند.

مسائل جسمی:

برخی از مواقع نیز علت جیغ زدن بچه ها مشکل جسمی است. آنها به خاطر اینکه نمی توانند مشکل خود را بیان نمایند شروع به جیغ زدن می نمایند بنابراین در این مواقع به فرزند خود توجه کنید و مشکل جسمی او را رفع نمایید.

احتیاجهای کودک:

بچه ها شیرخوار برای بیان احتیاجهای خود مانند گرسنگی، خیس کردن، احتیاج به خواب ، برانگیختن توجه مادر و دردهای مختلف جسمانی و... شروع به جیغ زدن می نمایند و دلیل اصلی جیغ زدن آن ها عدم تکامل مهارت های زبانی و عدم بهره برداری از زبان به منظور بیان خواسته ها می باشد. عدم برخورد شدید با این رفتار و عدم پاسخ گویی سریع در هنگام جیغ کشیدن می تواند از ادامه این رفتار جلوگیری کند.

چرا بچه ها هنگام بازی کردن فریاد می کشند ؟

همانطور که پیش تر هم گفتیم ، بچه ها برای نشان دادن احساسات خود شروع به فریاد زدن می نمایند. زمانی که در وسط بازی ناگهان جیغ می کشند ، نشان می دهند که در حال یادگیری و پیشرفت در انجام کاری هستند. این رفتار نشان از سالم بودن آن ها است. آن ها در این برهه یاد می گیرند که چگونه از صدای خود استفاده نمایند و یاد می گیرند که چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند و در نتیجه سعی دارند که از این راه با بچه ها دیگر نیز ارتباط برقرار نمایند.

اگر به بازی کردن بچه ها دقت نموده باشید ، متوجه می شوید که فریاد کشیدن یکی از فرآیندهای اصلی در حین بازی و تجربه های جدید آن ها است. بچه ها در هنگام شادی ، هیجان ، خشم و ناراحتی جیغ می زنند. آن ها در مواقع خستگی ، اضطراب و نگرانی هم می توانند جیغ کشیدن را در پیش بگیرند. شناختن تن صدا و نوع جیغ کشیدن آن ها می تواند به ما یاری کند تا هر چه سریع تر به نوع احساساتشان پی ببریم.

چرا بچه ها در رستوران و چنین مکان هایی جیغ می کشند ؟

ناراحتی ، اضطراب و ترس جزء دلایل رایج برای فریاد کشیدن در رستوران است. علت آن عمدتا به قرار دریافت در یک محیط جدید با افراد جدید مربوط می گردد. مکان هایی مثل رستوران معمولا جایی شلوغ و پر سر و صدا است و به آن ها مجال کودکی کردن را نمی دهد و در نتیجه اغلب اوقات برای آن ها کلافه نماینده می باشد. از آن جایی که نمی توانند شفاهی با دیگران صحبت نمایند ، پس شروع به فریاد کشیدن می نمایند.

راهکارهای کاربردی در روبروه با جیغ کشیدن کودک در مکان های عمومی

همانطور که گفتیم قبل از هر چیز باید علت جیغ کشیدن او را پیدا کنید و بعد از این کار می توانید در مکان های عمومی که وقتتان کمتر است ، راهکارهای زیر را در پیش بگیرید.

به او اعتنا نکنید

اگر کودک شما برای جلب توج جیغ می زند ، به او اعتنا نکنید و اهمیت ندهید. البته در همه جا نباید این کار را انجام داد زیرا بستگی به موقعیت دارد که مادر باید آن را تشخیص دهد. زمانی که احتیاجهای اساسی کودک مطرح نیست و محیط هم مخاطره آمیز نمی باشد و جیغ زدن برای جلب توجه است ، به او بی اهمیت باشید.

- او را نگاه کنید.

اینکه چگونه با این مسئله روبرو می شوید ، یک رکن اساسی در این بخش است و بهتر است که در چنین مواقعی به سمت کودک خود بروید و به چشمان او نگاه کنید. با این کار او می فهمد که کسی صدای او را شنیده و احتیاجی به جیغ زدن ندارد و در نیتجه سعی می نماید که احساسات خود را بهتر مدیریت کند. با این کار می توانید صبر خود را نیز پرورش دهید و زود از کوره در نروید.

- آرام باشید.

شما تنها کسی هستید که در این مواقع حساس می توانید به فرزندتان آموزش صحیح بدهید. پس آرامش خودتان را حفظ کنید. انتظارات او را بپرسید و او را محدود نکنید.

موقعیت را تغییر دهید

اگر کودک شما جیغ می کشد با تغییر موقعیت حواس او را به جای دیگر متمرکز کنیم. خواهید دید که او موقعیت قبلی را فراموش می نماید و خیلی زود آرام می گردد.

او را سرگرم کنید

هنگامی که کودکتان جیغ می کشد سعی کنید ذهن او را به سمت مسائل دیگر سوق دهید و با هر روشی که می توانید او را سرگرم کنید. برای سرگرم کردن کودکتان می توانید کتابی را برایش انتخاب کنید یا با او بازی کنید.

خواسته های او را رفع نکنید

اگر پس از جیغ کشیدن خواسته کودک را رفع کنید، او یاد می گیرد که برای رسیدن به خواسته هایش از جیغ استفاده کند و به سرعت به خواسته اش برسد. اگر کودکتان بیش از دو سال سن دارد هرگز پس از جیغ زدن او خواسته هایش را رفع نکنید. اما اگر کودک در دوران شیر خوارگی قرار گرفته است شما باید احتیاجهایش را رفع کنید زیرا در سنین شیرخوارگی بچه ها بیش از هر چیز تابع خواسته های زیستی خود هستند.

- در خصوص انتظاراتی که از او دارید پافشاری کنید

اگر دیدید که با در پیش دریافت دو مورد بالا کودک شما باز هم به جیغ کشیدن ادامه می دهد ، بهتر است که مکان او را عوض کنید. مثلا اگر در رستوران هستید، او را بیرون ببرید. او را نترسانید. فقط برایش شرح دهید که می خواهید بیرون از این جا با او صحبت کنید.

زمانی که او را بیرون بردید ، به او شرح دهید که وقتی به رستوران برگشت باید رفتار صحیح داشته باشد وگرنه مجبورید به طور کامل آن جا را ترک کنید. گاهی اوقات کار در همین جا تمام می گردد اما برخی وقت ها باید با او کمی قدم زده و صحبت کنید.

اگر دیدید که کودک شما با صحبت کردنتان نیز هیچ جوره آرام نمی گردد ، می توانید این کار را به زمان دیگری موکول کنید. یک یا دو بار این کار را امتحان کنید و بعد تصمیم نهایی را بگیرید.

مهم ترین کار این است که او را در منزل با تمرین های درست پرورش دهید تا در بیرون از منزل غافلگیر نشوید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 دی 1399 بروزرسانی: 18 دی 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1389

به "چرا کودک جیغ میزند؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "چرا کودک جیغ میزند؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا کودک جیغ میزند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید