چگونه خاطراتی فراموش نشدنی از سفرهایمان ثبت کنیم؟

به گزارش تنها پیامک، خاطرات سفر، بیش از خاطرات زندگی روزمره مان، در فکر ما باقی می مانند. عکس ها، صداها، بوها و طعم ها مانند محرک هایی برای فکر ما عمل نموده و خاطرات سفر را در فکر ما زنده می نمایند.

چگونه خاطراتی فراموش نشدنی از سفرهایمان ثبت کنیم؟

ما سفرهایمان را بهتر از زندگی روزمره مان به خاطر می آوریم؛ این نتیجه مطالعات پروفسور لوتز ژانک (Lutz Jancke) است که به سفارش خطوط هوایی بین المللی سوئیس اجرا شده است.

این شرکت هواپیمایی، برای پی بردن به آنچه ما از زمان سفرمان به یاد می آوریم، از 30 نفر برای شرکت در این مطالعه دعوت کرد. نتایج این مطالعه نشان داد که خاطرات سفر بیش از زندگی روزمره در خاطر ما باقی می مانند.

پروفسور لوتز ژانک، نوروفیزیولوژیست، می گوید:

خاطرات سفر بخش برجسته ای از حافظه ما را تشکیل می دهند. ما در زندگی روزمره مان بسیاری از اطلاعات محیط پیرامون مان را از سر دور می کنیم. در مقابل، هنگامی که به سفر می رویم، فکر مان از بار نگرانی های روزمره رها شده و تقریبا به تمام جزئیات چیزهای ناآشنا و جدیدی که با آن ها روبرو می شویم، توجه می کنیم. علاوه بر این، ما اغلب در هنگام تعطیلات حال خوبی داریم. این احساسات مثبت، منجر می شوند که خاطرات مان در این لحظات، عمیق تر در فکر ما نقش ببندند.

پروفسور ژانک می گوید علت این امر این است که خاطرات تعطیلات در فکر ما همچون موزاییک های چند حسی حک می شوند؛ از این رو، این محرک ها می توانند باعث ایجاد فلاش بک هایی در فکر ما شوند که بلافاصله ما را به زمان تعطیلات مان باز می گردانند.

این مشاهدات، به وسیله یک نظرسنجی که انجمن تحقیقات مصرف کنندگان به سفارش خطوط هوایی بین المللی سوئیس در خصوص خاطرات سفر، انجام داد، نیز تأیید شده است. براساس این نظرسنجی، نزدیک به 65 درصد از انگلیسی ها به وسیله تصاویر سفرهایشان را به یاد می آورند؛ بیش از 53 درصد به وسیله غذاها و طعم های خاص و بیش از 20 درصد آن ها نیز به وسیله عطرها و بوهای خاص خاطرات شان را به یاد می آورند.

در ادامه، هشت راه حل در خصوص اینکه چگونه خاطرات سفرتان را هرگز از قلم نیاندازید، به شما یادآوری می کنیم.

در طی تعطیلات

  • به اطرافتان توجه کنید: در طی تعطیلات، پنج تا ده دقیقه زمان بگذارید و به محیط اطراف خود دقت کنید و واقعا آن را ببینید. همه حواس خود را به کار بگیرید. نگاه کنید، گوش دهید، ببویید و لمس کنید!
  • درباره داستان هایی که در حال وقوع هستند، فکر کنید: مکان های واقعی و حوادث اطراف خود را با تصورات خود ارتباط دهید.
  • یک دفترچه خاطرات مخصوص سفرهایتان داشته باشید: لحظه ای وقت بگذرانید و سفرها، تجربیات و نظرات خود را ثبت کنید.
  • برای خودتان یک کارت پستال بفرستید: دریافت یک یادگاری دوست داشتنی، حتی اگر قبلا از تعطیلات خود برگشته باشید، خاطرات شما را دوباره برایتان زنده می نماید. کارت پستال را در آخرین روز تعطیلات خود ارسال کنید.

بعد از تعطیلات

  • کتابی مطالعه کنید که داستان آن در مقصد شما به وقوع می پیوندد: کتاب ها می توانند یادآور مکان هایی باشند که به آن ها سفرنموده اید. به عنوان مثال، کتاب اولیس نوشته جیمز جویس نویسنده شناخته شده ایرلندی، به درستی شهر دوبلین را وصف می نماید. چنین داستان هایی به شما این امکان را می دهند که خاطرات تعطیلات خود را در فکرتان تازه نگه داشته و حفظ کنید.
  • مکان هایی را که از آن ها بازدید نموده اید، بر روی نقشه معین کنید: برترین راه یادآوری سفرها این است که مکان آن ها را در نقشه علامت بزنید. این کار بعلاوه شما را سفر به مکان های بیشتر ترغیب خواهد نمود.
  • جعبه ای برای قرار دادن عکس ها و یادگاری های سفرتان تهیه کنید: یادگاری های سفرتان از قبیل عکس ها، بروشورها، بلیت ها و غیره را نگه داشته و آن ها را در جعبه ای قرار دهید تا هر وقت که خواستید، بتوانید دوباره به آن ها مراجعه نموده و خاطرات تان را مرور کنید.
  • تجارب سفر خود را با بقیه به اشتراک بگذارید: حتی یک مکالمه کوتاه در خصوص سفرتان کافی است تا خاطرات شما را در فکر تان تازه کند.
منبع: کجارو / traveldailymedia.com
انتشار: 3 اسفند 1400 بروزرسانی: 3 اسفند 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1994

به "چگونه خاطراتی فراموش نشدنی از سفرهایمان ثبت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه خاطراتی فراموش نشدنی از سفرهایمان ثبت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید