کشف قدیمی ترین مجسمه چین در میان زباله ها

به گزارش تنها پیامک، این مجسمه از نظر سبک و فناوری دارای عناصری از جمله سکوی زیرپای پرنده است که آن را از سایر نماد های پرنده همزمان خود در اروپای غربی و سیبری متمایز می نماید.

کشف قدیمی ترین مجسمه چین در میان زباله ها

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

نماد پرنده موضوع هنر های دوره نئولیتیک چین بوده است

پژوهشگران یک مجسمه کوچک سیزده هزار و پانصد ساله را که از استخوان پرنده تراشیده شده پر قدمت ترین اثر هنری چین توصیف نموده اند. پرفسور ژانیانگ لی این مجسمه دو سانتی متری را که روی یک تل زباله یافت شده حلقه گمشده در دنیا هنر خوانده است.

پرفسور لی که استاد باستان شناسی در دانشگاه شاندون است می گوید: این پرنده نشسته که از استخوان سوخته تراشیده شده قدیمی ترین اثر هنری چین است. مولف ارشد این گزارش پژوهشی می گوید: این کشف نماد پرنده در هنر های چین را 8500 سال به عقب می راند.

این مجسمه کوچک (فیگورین) از نظر سبک و تکنیک با سایر نمونه هایی که در اروپای غربی و سیبری یافت شده متفاوت است.

او اضافه نمود: این اثر نماد یک سنت هنری اصیل بوده و می تواند حلقه گمشده ای باشد که تاریخ مجسمه سازی در چین را تا دوره پالئولیتیک عقب می برد.

این گزارش که در نشریه پلوس وان منتشر شده می گوید این مجسمه در جریان جا به جا کردن یک تل زباله در چین توسط کسانی از زیر خاک بیرون آورده شد که حدود شصت سال پیش در صدد حفر یک چاه بودند.

تیم پرفسور لی علاوه بر فیگورین پرنده که در یک تل زباله در شهر لینگ جینگ در استان هنان یافت شده تکه های ظروف گلی و استخوان های سوخته شده حیوانات را پیدا نموده اند.

نماد پرنده موضوع هنر های دوره نئولیتیک چین بوده است. قدیمی ترین نمونه آن یک مرغ نغمه سرای ساخته شده از سنگ یشم است که قدمت آن به 5 هزار سال پیش برمی شود. پرفسور لی می گوید: این فیگورین دوره پالئولیتیک از شهرلینگ جینگ حدود 8500 سال قدیمی تر از باستانی ترین آثار تاریخی کشف شده در این منطقه است.

این مجسمه از نظر سبک و فناوری دارای عناصری از جمله سکوی زیرپای پرنده است که آن را از سایر نماد های پرنده همزمان خود در اروپای غربی و سیبری متمایز می نماید. او اضافه نمود: هرچند نمونه های هنری بیشتری از دوره پالئولیتیک ضروری است تا بر این احتمال مهر تایید بگذارد، اما مجسمه پرنده لینگ جین نمایانگر وجود یک سنت پر ریشه هنری در شرق آسیا با منشایی به مراتب پرقدمت تر است.

در اروپا قدمت مجسمه های حیوانات و فیل های ماموت که از عاج ساخته شده به 40 هزار سال پیش برمی شود و نخستین نمونه های هنر سه بعدی انسان ماقبل تاریخ است. پرفسور لی گفت: به دلیل فقدان شواهد کافی روشن نیست در چه زمانی این نوع اثر سه بعدی وارد فرهنگ گروه های سایر نقاط دنیا شده است.

کشف فوق العاده این پرنده نشسته از دوره پالئولیتیک در استان لینک جینگ دریچه های بیشتری را به روی هنر سه بعدی اولیه انسان باز می نماید. هنر از یکصد هزار سال پیش و زمانی شروع شد که اجداد ما دست به ساختن وسائل زینتی، حکاکی و نقاشی زدند. تاریخ مجسمه سازی، اما در ابهام بیشتری است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1090

به "کشف قدیمی ترین مجسمه چین در میان زباله ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف قدیمی ترین مجسمه چین در میان زباله ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید