ابداع سیستم تابشی بی هزینه برای خنک کردن ساختمان ها و گرم کردن آب

به گزارش تنها پیامک، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، سیستم های تهویه مطبوع و خنک کننده بسیار پرمصرف هستند و از همین رو پژوهشگران نمونه اولیه یک سیستم هیبریدی را ابداع کرده اند که بدون نیاز به مصرف برق نه تنها ساختمان ها را خنک می کند، بلکه با بهره مندی از انرژی خورشیدی می تواند آب را هم گرم کند.

ابداع سیستم تابشی بی هزینه برای خنک کردن ساختمان ها و گرم کردن آب

این سیستم خنک کننده مبتنی بر جذب انرژی خورشید از درون اتاق ها یا ساختمان ها می تواند اشعه های جذب شده را در قالب امواج مادون قرمز در محیط اطراف متصاعد کند. دستگاه یادشده همچنین دارای صفحاتی برای جذب و انتشار گرما در محیط اطراف است.

دستگاه یادشده در دو جهت خود دارای صفحات خورشیدی برای جذب انرژی خورشید و سپس انتشار مجدد آن است. ساطع کننده حرارتی این دستگاه به صورت عمودی و در دو جهت نصب شده و امواج مادون قرمز را به سمت آسمان منعکس می کند. نتیجه این فرایند تشدید توان این دستگاه برای خنک کردن محیط اطراف و تولید همزمان گرما در درون آن برای گرم کردن آب است.

برای افزایش کیفیت کار این دستگاه در درون آن از دو آینه هم استفاده شده که دارای ده لایه نازک از دی اکسید نقره و سیلیکون هستند. آینه های یادشده به گونه ای طراحی شده اند که قادر به کنترل طول موج های مختلف بوده و امواج مرئی و نزدیک مادون قرمز از نور خورشید را جذب می کنند. این باعث می شود که گرمای خورشید اثر خنک کننده را خنثی نکند.

از این دستگاه می توان برای کاهش دمای محیط اطراف تا بیش از 12 درجه سانتیگراد در صورت تابش مستقیم نور خورشید و برای کاهش 14 درجه ای دمای محیط در شب استفاده کرد. همچنین با این دستگاه می توان آب را تا 60 درجه سانتیگراد گرم کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1510

به "ابداع سیستم تابشی بی هزینه برای خنک کردن ساختمان ها و گرم کردن آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابداع سیستم تابشی بی هزینه برای خنک کردن ساختمان ها و گرم کردن آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید