با تعدادی از معروف ترین جاذبه های گردشگری ایروان آشنا شویم

به گزارش تنها پیامک، ایروان، شهری تاریخی است که طبیعتی زیبا و چشم نواز نیز دارد. سرمایه گذاری مناسب موجب رشد صنعت گردشگری این شهر دیدنی گشت، بطوریکه ایروان را از صندلی ویژه ای در میان مناطق گردشگری برخوردار نمود. در سفر به ایروان، میدان اپرا را درصدر لیست معروف ترین جاذبه های گردشگری ایروان قرار دهید. این میدان بنای تاریخی زیبایی بوده که امروزه به عنوان سالن اپرا استفاده می گردد. در حقیقت، یکی از بهترین جاهای دیدنی ایروان همین میدان زیبا بوده که هیچ گردشگری بازدید از آن را از دست نمی دهد. با ما در این مقاله جذاب و خواندنی همراه شوید تا کمی شما را با دیدنی های معروف ایروان آشنا کنیم.

با تعدادی از معروف ترین جاذبه های گردشگری ایروان آشنا شویم

با ما سفر کنید و با تور ارزان ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

فهرست مطالب

ماتنادارانموزه و یادبود کشتار ارامنهمیدان جمهوریموزه تاریخ ارمنستانخانه اپرامجسمه مادر ارمنستانقلعه موزه اربونیکلیسای جامع سنت گریگور روشنگرگالری هنر ملی ارمنستانموزه مارتیروس ساریان

شهر افسانه ای ارمنستان

اگر در ایروان به میدان اپرا رفتید، یک پیاده روی بیست دقیقه ای به سمت شمال انجام دهید. در اینجا، می توانید ساختمان زیبایی را ببینید که بنای هزار پله نام دارد. این منطقه مخصوصا در شب چشم انداز شگفت انگیزی دارد. از دیگر دیدنی های معروف ایروان مجسمه مادر بوده که بلندترین نقطه در شهر ایروان محسوب می گردد.

بیشتر بخوانیدهزار پله ارمنستان، بنایی که تداعی گر خاطرات نسل هاستمجسمه مادر ارمنستان تجسم شخص گونه ای از ارمنستان

اگرچه در ایروان آثار تاریخی و زیبایی های تفریحی بسیار زیاد هستند، اما تمام این زیبایی ها با دریاچه سوان برابری نمی نمایند. این دریاچه شگفت انگیز که در چهل کیلومتری ایروان واقع شده، تنها مکان ساحلی و آبی کشور ارمنستان است؛ منطقه ای شگفت انگیز که به شما امکان طبیعتگردی رویایی را خواهد داد. برای رفتن به دریاچه سوان از تاکسی یا اتوبوس بهره ببرید و نگران اقامت هم نباشید چون، در سوان هتل و مسافرخانه های زیادی وجود دارند.

بیشتر بخوانیددریاچه سوان جواهر ارمنستان | معرفی جاهای دیدنی ارمنستان

ماتناداران

قدیمیترین کتابخانه ارمنستان، کتابخانه ماتناداران است. این کتابخانه عظیم که در قرن پنجم به دست مشتوت در واگارشاپات ساخته شد، از صدها و هزاران کتاب خطی و تاریخی محافظت می نماید و یکی از بهترین جاهای دیدنی ایروانمحسوب می گردد. کافی است بدانید که در ماتناداران بیشتر از 17000 دست نوشته ارمنی وجود دارند و حدود 100000 سند به جا مانده از قرون وسطی و دوران جدید را نیز می توانید در آن بیابید. گفته می گردد که در اوایل قرن نوزدهم و بعد از دوران جنگ، بیشتر آثار و کتابهای موجود سوزانده و نابود شده و در این زمان فقط 1800 دست نوشته به جا مانده بودند.

بعد از اینکه در جنگ جهانی اول واقعه هولناک کشتار ارامنه رخ داد، کتابهای بسیاری نابود و تعداد بسیاری از کتابها نیز گم شدند. به این ترتیب، تصمیم به جمع آوری و حفاظت از این کتابها گرفته شد. پایان، در سال 1959 پس از مدتها تحقیق و کوشش، کتابخانه فعلی برای حفاظت از کتابهای قدیمی و خطی این کشور تاسیس شد. می توانید مجسمه مشتوت را ببینید که در یکی از ستونهای این کتابخانه الفبای خود را با دقت و انضباط به دیگران آموزش می دهد. در کنار در کتابخانه، شش مجسمه از نویسندگان و محققان عظیم این کشور دیده شده که کنار هم چیده شده اند. قسمت بیرونی نمایشگاه نیز دارای چند کتیبه و سنگ قبرهای حکاکی شده است. این سنگها از سنگهایی بوده که خاچکار آنها را از مکانهای باستانی اطراف شهر جمع آوری و به این مکان منتقل نموده است.

موزه و یادبود کشتار ارامنه

واقعه کشتار ارامنه که در سالهای 1915 تا 1922 رخ داد و برای مردم سراسر جهان دردناک بود. اما، مردم ارمنستان از این حادثه بیش از دیگران صدمه دیدند و به همین دلیل هم موزه ای به یادبود آن بنا شد. مکان موزه زیرزمین عظیمی بود که در زیر یک ساختمان عظیم از سنگ خاکستری ساخته شد. در این مورد از معروف ترین جاذبه های گردشگری ایروان می توانید تصاویر و عکسهایی را از قتل عام ارامنه ببینید که در زیر آنها یکسری توضیحات به زبان انگلیسی نوشته شده اند. آخرین عکس این موزه، تصویری پرورشگاهی در سوریه است. بازدید از این موزه برای کلیه افراد رایگان هست.

میدان جمهوری

میدان لنین سابق که امروزه به آن میدان جمهوری نیز گفته می گردد، یکی از بهترین جاهای دیدنی ایروان است. شاید بتوان گفت که بهترین ساختمانهای این شهر در اطراف این میدان ساخته شده اند؛ ساختمانهایی مانند گالری هنر ملی ارمنستان، هتل ماریوت و موزه تاریخ طبیعی ارمنستان. در ساخت این موزه از ترکیبی از معماری روسی در دوره استالین و معماری سنتی ارمنستان استفاده شد و این مسئله موجب شد که این میدان نمای زیبایی پیدا کند.

برخلاف تمام میدانهای جهان، این میدان بیضی شکل است، از جنس سنگ مرمر باکیفیت درجه یک و براق ساخته شده و زیبایی چشم نوازی دارد. در سالهای اخیر، این میدان تعمیر شده و به یکی از دیدنی های معروف ایروان تبدیل گشت. این میدان در اواخر روز و شبها، محل رفت و آمد و گردش مردم هست.

موزه تاریخ ارمنستان

یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری ایروان، موزه تاریخ است. این موزه عظیم به چند بخش تقسیم می گردد: بخش سکه شناسی، باستان شناسی، تاریخ مدرن ارمنستان و قوم نگاری. داخل این موزه آثار بسیاری وجود دارند و حتی سنگهایی بجا مانده از دوران غارنشینان و همچنین لوازم ستاره شناسی و زیست شناسی که بیشتر از 3000 سال قدمت دارند و بازمانده از امپراتوری اورارتو هستند، در این مکان بچشم می خورند. بهتر است برای آشنایی بیشتر با فرهنگ و تاریخ این کشور، به میدان جمهوری ایروان بروید و این موزه را از نزدیک ببینید.

خانه اپرا

شاید بتوان گفت که اپرای ایروان مهمترین مکان فرهنگی شهر است. ساخت این ساختمان در 1930 شروع شد اما، ظاهر فعلی این بنا مدیون بازسالی آن در سال 2003 هست. در بیرون محوطه این ساختمان، چندین مجسمه از افراد عظیم و مشهور موسیقی ارمنستان وجود دارند. وجود این مکان نقش مهمی در تغییرات قسمت شمالی پایتخت ارمنستان داشته است. اطراف این مورد از بهترین جاهای دیدنی ایروان با چندین پارک و تعداد زیادی مراکز خرید و کافی شاپ پر شده که بازدیدنمایندگان می توانند پس از نمایش، اوقات خوشی را در آنها سپری نمایند.

خانه اپرا دارای دو بخش عظیم است. یکی از آنها تالار کنسرت آرام خاچاطوریان بوده و دیگری سالن اپرای ملی هست که تالار باله ارمنستان نیز در آن قرار گرفته است. این دو سالن سقف مشترکی دارند با این وجود، کیفیت اکوستیک در هر دوی آنها همچنان بی نظیر است.

مجسمه مادر ارمنستان

مجسمه مادر از مهمترین نمادهای کشور ارمنستان است. این مجسمه 23 متری به دست مجسمه ساز Ara Harutyunyan طراحی و از جنس مس ساخته شد. مجسمه را در یکی از میدانهای قدیمی این شهر قرار گرفته است و بر روی جایگاهی که زمانی مجسمه استالین رهبر شوروی قرار داشته، جای دارد. این مجسمه یک شمشیر عظیم در دست داشته و سپری جلوی پای آن قرار گرفته است. به همین دلیل، مجسمه مادر را نوعی نماد صلح و محافظ شهر ایروان می دانند.

این مورد از دیدنی های معروف ایروان برای مردم نمادی از زن شجاعی به نام سوسه مایریک (sose Mayrig) در تاریخ این کشور هست. به این مجسمه لقب مادر (Mayrig) دادند. در کنار این مجسمه، قبر یک سرباز گمنام نیز وجود دارد و این قبر را سمبلی ابدی برای قربانیان جنگ می دانند. در روز 9 می، نمایندگان ارمنستان از پارک پیروزی بازدید می نمایند و با قرار دادن حلقه های گل روی یادبود سربازان گمنام، به خاطره کشته شده های جنگ ادای احترام می نمایند و جشن پیروزی می گیرند.

قلعه موزه اربونی

در حدود سال 1950 میلادی، یک کشاورز در حین کار و بطور کاملا تصادفی لوحی سنگی را پیدا کرد. بدنبال پیدا شدن این لوح، باستان شناسان به منطقه آمدند و جستجو و کنکاش آنها به پیدا شدن تعداد زیادی از لوحهای سنگی با خط میخی منجر شد. این لوحها مربوط به زمان پادشاه اورارتو آرگیشتی اول می شدند. کتیبه مهم در قلعه آرین برد کشف شد که براساس آن، 782 سال پیش از میلاد یک قلعه با همین نام برای نظارت بر منطقه در جنوب آن منطقه بنا شده بود. ابتدا، گمان برده شد که منطقه اشاره شده در کتیبه همان ایروان است اما، با کمی تحقیق و جستجوی باستان شناسی و درست زمانیکه در آن منطقه قصد تاسیس یک بنای جدید را داشتند، بقایایی باستانی از زیر خاک نمایان شد.

به این ترتیب، از سال 1959 اکتشاف این محل شروع شد. در پایین این تپه، قلعه موزه اربونی قرار گرفته است که تمام لوحهای میخی و جواهرات منطقه در این مکان نگهداری می شوند.

کلیسای جامع سنت گریگور روشنگر

کلیسای جامع سنت گریگور روشنگر در حقیقت، یک کلیسای جامع حواریون ارمنی بوده که در شهر ایروان واقع شد. ساخت این ساختمان در سال 1997 و به دست معمار مشهور استپان کیورکچیان در ناحیه کنترون شروع شد و تا سال 2001 نیز ادامه داشت. معماری بنا به سبک معماری ارمنی هست. افتتاح رسمی کلیسا در 23 سپتامبر سال 2001 صورت گرفت و چند روز بعد، پاپ ژان پل دوم از آن بازدید کرد. گفته می گردد که این کلیسا به مناسبت هزار و هفتصدمین سالگرد انتخاب دین مسیحیت به عنوان مذهب رسمی مردم ارمنستان بنا شد و اولین کلیسای مدرن کشور ارمنستان هست.

مساحت این مورد از بهترین جاهای دیدنی ایروان 3822 متر مربع بوده و ارتفاعش از زمین تا بالای صلیب حدود 54 متر است. روی پله های کلیسا یک مجسمه از فرمانده ارتش این کشور، زوراوار آندرانیک وجود دارد که در ماه می 1918 ارتش ترکیه را شکست داد.

گالری هنر ملی ارمنستان

این گالری زیبا یک گنجینه کامل بوده که گنجینه عظیمی از آثار هنرمندان مشهور اروپایی را در خود جای داد. افتتاح این موزه در دوران جنگ جهانی دوم بوده و می توانید در آن آثار افرادی مانند تینتورتو، دوناتلو، کوربت، تئودور روس، رودن و جان ون دایک را ببینید. همچنین، آثاری نیز از نقاشان ارمنی، روسی، مجسمه سازها و هنرمندان مشهور و گرافیست های هنرمندی مثل مارتیروس ساریان،یروان کوچار و سرداک آراکلیان در این نمایشگاه جای داده شده اند.

موزه مارتیروس ساریان

یکی از دیدنی های معروف ایروان، موزه مارتیروس ساریان است. این موزه محل نگهداری تعداد زیادی از نقاشی و آثار هنری به جامانده از هنرمندان کشور ارمنستان بوده و بنام یکی از هنرمندان مشهور ارمنستان بنام مارتیروس ساریان نامگذاری شد. این هنرمند گردشگر پس از گردش در کشورهای بسیاری به کشورش بازگشت و موضوع بیشتر کارهای او مردم ارمنستان هستند. با این وجود، در بیشتر آثارش می توان رگه هایی از فرهنگ مردم روسیه را مشاهده کرد و تعداد بسیاری از کارهای او در موزه های روسیه نگهداری می شوند. این موزه در تمام ایام هفته به جز روزهای پنجشنبه پذیرای بازدیدنمایندگان است. افرادی که مایلند از این موزه بازدید نمایند، باید یکی از شش روز دیگر هفته را انتخاب نمایند.

در ادامه بخوانیدراهنمای سفر به ایروان | چگونه در پایتخت ارمنستان خوش بگذرانیم؟منبع: همگردی
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1052

به "با تعدادی از معروف ترین جاذبه های گردشگری ایروان آشنا شویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با تعدادی از معروف ترین جاذبه های گردشگری ایروان آشنا شویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید