بزرگترین موزه صنعتی ایران 25 دی ماه افتتاح می گردد

به گزارش تنها پیامک، به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پترومیوزیم، دکتر اکبر نعمت الهی که در نشست خبری افتتاح موزه کارآموزان سخن می گفت، اضافه نمود: در مطالعات اولیه که از سوی مشاوران میراث فرهنگی موزه های نفت انجام گرفت، آبادان با توجه به ظرفیت های بزرگ آن به عنوان یک شهرموزه در نظر گرفته شد و راه اندازی موزه های نفت در پنج نقطه مختلف این شهر، در واقع فاز اول این طرح است.

بزرگترین موزه صنعتی ایران 25 دی ماه افتتاح می گردد

وی علاوه بر موزه کارآموزان از نیروگاه شماره یک پالایشگاه، خانه های تشریفاتی و اسکله تاریخی شهر، به عنوان سه نقطه دیگری نامید که فعالیت های مطالعاتی و اجرایی برای تبدیل آنها به موزه های نفت شروع شده و بتدریج پس از افتتاح موزه کارآموزان، کارهای آنها تکمیل و راه اندازی خواهند شد.

نعمت الهی تاکید نمود: همه مکان هایی که واجد ارزش های تاریخی در شهر آبادان هستند و به وسیله مدیریت موزه های نفت شناسایی می شوند، لزوما تبدیل به موزه نخواهند شد، اما همه آنها ثبت ملی و بازسازی می شوند و از آنها نگهداری به عمل خواهد آمد.

وی با اشاره به این که بیشترین ثبت های ملی در نفت، در شهر آبادان صورت گرفته است، گفت: تا کنون بیش از 90 مکان در این شهر ثبت ملی شده است و ادامه هم دارد. برخی از این مکان ها فراملی است و باید برای ثبت آنها در سازمان میراث جهانی صنعتی فکری کرد.

مدیر موزه های نفت، اسکله، نیروگاه شماره یک، جرثقیل اکوان و واحدهای قدیمی پرچی پالایشگاه آبادان را که دیگر در جهان نمونه های در حال کار و بهره برداری آن وجود ندارد، از جمله اماکن دارای ارزش های فراملی خواند که با تاکید و دستور بیژن زنگنه، وزیر نفت ثبت ملی آنها صورت گرفته است.

وی سر و سامان دادن به اماکنی که در معرض تخریب و دستبرد قرار گرفته است را از جمله دغدعه های مدیریت موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت خواند و اضافه کرد: حفظ یادگارها و میراث صنعت نفت از اهمیت زیادی برخوردار است و اینکه این اماکن کاربردهای دیگری مثل کاربردهای تجاری پیدا نکند.

نعمت الهی برای مثال از ساختمان رادیو نفت آبادان که از قدمت زیادی برخودار است، نام برد و اضافه کرد: رادیو نفت یکی از مکان هایی بود که سال ها کسی سراغ آن نرفته بود. وقتی که ما با هدف ایجاد موزه رادیو نفت، روی آن دست گذاشتیم، دوستان صدا و سیما حرکت هایی در آن انجام دادند که خوب ما هم با هر اقدامی که برای حفظ این نقاط بگردد، موافق هستیم و حتی در حد توان حاضر به یاری و همکاری هستیم.

ثبت 124 مکان صنعت نفت به عنوان میراث فرهنگی

وی تاکید نمود: اگر هر کدام از این سازمان ها قدمی برای حفظ و آبادانی شهر بردارند، ما هم شادمان می شویم، اما نه اینکه این مراکز از نفت گرفته گردد و مثلا تبدیل به پاساژ گردد یا کاربردهای مشابه پیدا کند که این ظلم به مردم آبادان است که یک میراث صدساله را از این شهر پاک کنیم.

وی با اشاره به سابقه طولانی صنعت نفت در خوزستان و وجود شهرهای دیگری مانند مسجدسلیمان که قابلیت تبدیل به شهر موزه را دارند، اضافه کرد: در صنعت مادر کشور 30 نقطه در نقاط مختلف برای تبدیل شدن به موزه در نظر گرفته شده است که عموما هم در خوزستان هستند، از آبادان گرفته تا دارخوین، اهواز، امیدیه، آغاجاری و... همه را می توان شهر موزه اظهار داشت. آثار تاریخی و دیدنی در مسجد سلیمان زیاد داریم.

نعمت الهی بعلاوه از ثبت 124 مکان متعلق به صنعت نفت در کشور به عنوان میراث فرهنگی اطلاع داد.

منبع: همگردی
انتشار: 20 دی 1401 بروزرسانی: 20 دی 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 3132

به "بزرگترین موزه صنعتی ایران 25 دی ماه افتتاح می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگترین موزه صنعتی ایران 25 دی ماه افتتاح می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید