سلمان فارسی؛ نقطه عطف سریال سازی

به گزارش تنها پیامک، پس از یک دهه وقفه، خوشبختانه در دوره اخیر ریاست محترم سازمان صداوسیما، گره از کار ساخت دو پروژه الف ویژه که سال ها گرفتار مسائل و موانعی بودند باز شد و کلید خوردند.

سلمان فارسی؛ نقطه عطف سریال سازی

در این میان، سلمان فارسی پس از پشت سرگذاشتن مرحله پیش تولید، مطابق زمان بندی انجام شده، به خوبی پیش رفته و کاروان سلمان علی رغم محدودیت های کرونا همچنان در حال طی راستا تولید است. تا به امروز مطابق برنامه ریزی ها 25درصد از کار تصویربرداری این سریال انجام شده است که درواقع حدود 10 قسمت (مربوط به قسمت های میانی) را در بر می گیرد. بازدید اخیر ریاست سازمان از این پروژه در شهرستان جلفای استان آذربایجان شرقی که در واقع سومین دیدار دکتر علی عسکری از بزرگ ترین سریال تلویزیونی ایران هم می شود، حکایت از عزم ریاست رسانه ملی در به ثمرنشستن این آرزوی دیرینه است. بسته به زمان آماده شدن دکورها، اوضاع محیطی و جوی و نهایی شدن موضوعات گوناگونی مثل استقرار عوامل و ... مقصد بعدی کاروان سلمان فارسی لوکیشن های مختلفی مانند آبسرد دماوند، شاهرود، جهرم یا شهرک سینمایی نور خواهد بود.

این سریال علاوه بر نمایش یکی از فرازهای مهم در پیوند تاریخ اسلام و ایران، از تنوع لوکیشن بی نظیری برخوردار بوده و تعداد قابل توجهی از بازیگران از سراسر کشور و همچنین دیگر کشورها نظیر یونان، مراکش، تونس و ارمنستان را به خودش معطوف کرده است. در این پروژه 20هزار نفر برای بازیگری اعلام آمادگی کردند (در پاسخ به فراخوان گروه) و با 6000 نفر از آنها گفت وگو شده و تا به امروز حدود1500 نفر بازیگر و هنرور مقابل دوربین رفته اند.

علاوه براین باید به فعالیت بیش از 24 کارگاه در راستا تولید این سریال اشاره کرد. بهره گیری از همه ظرفیت های داخلی، مزیت درخور توجه سریال بزرگ سلمان فارسی است.

سریال سلمان فارسی، جایگاهی ویژه در تولیدات رسانه ملی و معاونت سیما دارد؛ پس از تجربیات پربار و موفقیت آمیز صداوسیما در به ثمررساندن آثار فاخر تاریخی - مذهبی، به ویژه محصولاتی چون امام علی(ع)، ولایت عشق، یوسف پیامبر و مختارنامه، می توان و باید مجموعه سلمان فارسی را اوج و قله این نوع آثار دانست. درواقع، این سریال اثری پیشرو در عرصه جهانی خواهد بود و می تواند تراز سریال سازی در کشورمان را متحول کند و الگویی برای سایر تولیدات سیما باشد. به بیانی دیگر، این سریال خواهد توانست عیار تولیدات سیما در این ژانر را بالاتر ببرد و موجب جهش در محصولات تلویزیونی ایران در داخل و خارج از کشور خواهد شد.

علاوه براین، با توجه به تحولات روز جهان و اتفاقاتی که در حوزه رسانه و به ویژه تولید سریال رخ می دهد، ما باید حرف های تازه ای در این عرصه داشته باشیم که سلمان فارسی جوابگوی این نیاز است. به همین دلیل هم معاونت سیما با تمام توان و به کارگیری همه امکانات و فراهم نمودن تمامی لوازم و الزامات کاری می کند که حرکت کاروان سلمان متوقف نشود. یکی از ویژگی های ممتاز سلمان فارسی این است که فرایند پیش تولید و تولید این سریال، قابلیت نگاهی آکادمیک را دارد و می توان آن را به صورت دانشگاهی و کارگاهی به دانشجویان حوزه نمایش آموزش داد. سلمان فارسی یک الگوی کم نظیر در تولید محصول دراماتیک و نمایشی است و تجربه گرانسنگ تولید این سریال نباید فقط محدود به خود آن بماند. بلکه روش ها و تکنیک های خلق این اثر فاخر باید به نسل های آینده هم منتقل شود تا شاهد تولید آثاری از این دست در آینده هم باشیم. داوود میرباقری، کارگردان سلمان فارسی هم از مفاخر جمهوری اسلامی ایران است.

ایشان با ساخت آثار شاخص و ماندگاری مانند سریال های امام علی(ع) و مختارنامه امتحان شان را پس داده اند و سازمان و معاونت سیما به او و گروهش به نام سرمایه ای ارزشمند نگاه می کند. از هم اکنون می توان به ملت ایران مژده داد که به لطف خدا، بار دیگر اثری فاخر، ارزشمند، چشم نواز و شگفت انگیز را از این کارگردان خواهند دید. نگاه ما به سریال سلمان فارسی نگاهی فرامرزی است. این سریال فقط محدود به داخل کشور و مردم عزیزمان نیست، بلکه طوری طراحی و خلق می شود که مطابق با استانداردهای روز سریال سازی در جهان باشد و بتواند مخاطب خارجی با هر ملیت و مذهب و فرهنگی را مجذوب خودش سازد. بنابراین سلمان فارسی یک سریال بزرگ بین المللی و بین الادیانی خواهد بود و از هم اکنون به بازارهای جهانی و مخاطبان میلیاردی می اندیشیم. ساخت سریال های فاخر درجه الف ویژه میراث معنوی غیرملموس سازمان است. این گونه سریال ها فراتر از یک اثر نمایشی و سرگرم کننده، فرصتی برای بازنمایی تاریخ کهن سرزمین مان به ویژه در پیوند با تاریخ اسلام و همچنین بازتولید فرهنگ و آیین اصیل و انسانی مان برای نسل های آینده است. پس باید چنین آثاری را به مثابه سند ملی فرهنگی پاس داشت. معاونت سیما به مردم عزیز ایران این نوید را می دهد که ان شاءا... این اثر بزرگ و جاویدان تاریخی - مذهبی در انتظار آنهاست.

* معاون سیما

منبع: جام جم

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1804

به "سلمان فارسی؛ نقطه عطف سریال سازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلمان فارسی؛ نقطه عطف سریال سازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید