شرایط دریافت وام دکتری و مسکن دانشجویی اعلام شد

به گزارش تنها پیامک، رئیس صندوق رفاه دانشجویان با اشاره به شرایط دریافت وام ازدواج و مسکن گفت: اگر یکی از متقاضیان دریافت این نوع شاغل به تحصیل باشد، می تواند از وام ازدواج و مسکن استفاده کند.

شرایط دریافت وام دکتری و مسکن دانشجویی اعلام شد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، ناصر مطیعی در برنامه تلویزیونی حضور یافت و به جزئیات و شرایط ثبت نام وام ویژه دکتری در سال تحصیلی 98 اشاره کرد و گفت: در حال حاضر دانشجویان دکتری دانشگاه ها می توانند چندین نوع وام را از صندوق رفاه دانشجویان دریافت نمایند.

وی ادامه داد: اما یکی از مهمترین این وام ها همان وام تحصیلی ویژه دکتری است. این وام به طور ماهیانه با مبلغ 600 تا 700 هزار تومان هر سه ماه یک بار به حساب دانشجویان پرداخت می شود.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم یادآورشد: به دلیل محدودیت منابع مربوط به وام ویژه دکتری، بخشی از دانشجویان مطالبه گر وام ویژه دکتری می توانند به بانک طرف تعهد صندوق مراجعه می نمایند تا در چارچوب تفاهم نامه ای که بین صندوق رفاه و این بانک وجود دارد از منابع آن بانک اعتبار پرداخت وام ویژه استفاده می شود و بخشی از دانشجویان نیز وام ویژه دکتری را به طور مستقیم از منابع صندوق رفاه دانشجویان دریافت می نمایند.

وی گفت: دانشجویان دکتری که وام ویژه خود را به طور مستقیم از صندوق دریافت می نمایند باید به پرتال صندوق رفاه مراجعه و فرم های درج شده در این پرتال را تکمیل نمایند.

دانشجویان متقاضی وام دکتری نباید مشروط باشند

مطیعی ادامه داد: البته ارائه تاییدیه تحصیل استاد راهنما یکی از مدارک لازم برای دریافت این وام است. ضمن این که یک سری تاییدیه های دیگر نیز از طریق سامانه که هویت و مقطع تحصیلی دانشجویان را ثابت می کند نیز از طریق سامانه پیگیری می شود. به گونه ای که دانشجویان باید از لحاظ تحصیلی مجوز ادامه تحصیل را داشته باشند و مشروط نباشند.

وی خاطر نشان کرد: دانشجویانی که وام ویژه خود را از بانک مورد تعهد صندوق دریافت می نمایند علاوه بر شرایط فوق باید حضوری به بانک مراجعه نمایند و فرم های تقاضای وام را از بانک دریافت و تکمیل نمایند. در ادامه بانک سند تاییدیه تحصیلی دانشجو را در یکی از دفاتر اسناد رسمی تایید می کند. بعد از تکمیل این شرایط لیست دانشجویان واجد شرایط برای دریافت وام از طریق دانشگاه به بانک ارسال می شود.

مطیعی ادامه داد: دانشجویان دوره روزانه دکتری فقط مشمول دریافت وام ویژه دکتری هستند و معاونین دانشجوی دانشگاه های کشور مشخص می نمایند که دانشجویان متقاضی وام دکتری برای دریافت تقاضای خود به بانک مذکور و یا به صندوق رفاه مراجعه نمایند.

تمدید ثبت نام وام ویژه دکتری تا خاتمه آذرماه

وی خاطر نشان کرد: ثبت نام دریافت وام ویژه دکتری در سال تحصیلی جدید از اول مهر ماه آغاز شده است و این فرصت تا خاتمه آبان ماه ادامه داشت، اما به دلیل اختلالاتی که در این اینترنت و شرایط اخیر ایجاد شده دوره ثبت نام تا خاتمه آذرماه سال جاری مجددا تمدید شد تا کسی از دریافت این وام محروم نشود.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان خاطر نشان کرد: به دلیل این که بعد از ثبت نام تقاضای دریافت وام ویژه دکتری باید بررسی شرایط صورت بگیرد طبیعتا امکان باز ماندن پروتال برای ثبت نام وجود ندارد؛ بنابراین افراد موردی برای دریافت این وام اگر به معاونین دانشجویی مراجعه نمایند و دلایل خود را مطرح نمایند می توانند تقاضای آن ها راموردی بررسی کنیم.

اختصاص وام دکتری به تمام دانشجویان واجد شرایط

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با تاکید بر این که تمامی دانشجویان دوره دکتری روزانه که متقاضی وام باشند، وام تعلق می گیرد گفت: این وام تنها وامی است که تا خاتمه تحصیل و در 9 نیمسال تحصیلی به دانشجویان پرداخت می شود و پرداخت این وام بعد از سنوات مجاز تحصیلی امکان پذیر نیست چرا که ما منابع محدودی داریم.

چهاروام پر متقاضی دانشجویان وزارت علوم

مطیعی در خصوص پرداخت وام ضروری به دانشجویان گفت: ما بیش از 18 نوع وام دانشجویی در صندوق رفاه دانشجویان تعریف کرده ایم و دانشجویان بر اساس شرایط خود از این وام ها می توانند استفاده نمایند. اما وام تحصیلی شهریه، ازدواج، مسکن و ضروری چهار وام پر متقاضی دانشجویان است، اما برخی از وام ها نیز نظیر تغذیه، وام دارای شرایط خاص و ... به افراد خاصی تعلق می گیرد.

پیش بینی 500 میلیارد تومان برای تمام وام ها

وی ادامه داد: حدود 500 میلیارد تومان سال جاری برای مجموع وام های تحصیلی پیش بینی کردیم، اما این که چقدر از این مبلغ را در عمل در قالب مصوبات هیات امنا پرداخت کنیم بستگی به میزان تخصیص اعتبار به صندوق دارد و ما انتظار داریم سازمان برنامه و بودجه این است که اعتبارات صندوق رفاه را مانند تخصیص حقوق در اولویت خود قرار بدهند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در خصوص شرایط دریافت وام ازدواج و مسکن نیز تاکید کرد: اگر یکی از متقاضیان دریافت این نوع شاغل به تحصیل باشند می تواننداز وام ازدواج و مسکن استفاده نمایند. ضمن اینکه سند ازدواج یکی از مدارک دریافت وام ازدواج است که باید در فرم ثبت نام بارگذاری کند و بقیه شرایط مبنی بر اینکه منع تحصیل نداشته باشند.

وی ادامه داد: بازپرداخت وام های مذکور به جز وام ودیعه مسکن که باید یک جا پرداخت شود، دانشجویان می توانند بعد از 2 سال سربازی و یکسال تنفس برای شاغل شدن، پرداخت نمایند و وام ودیعه مسکن نیز به تفکیک شهر تهران که هزینه آن بیشتر است و 6 شهر بزرگ و شهر های کوچک باهم متفاوت است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 دی 1398 بروزرسانی: 16 فروردین 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 557

به "شرایط دریافت وام دکتری و مسکن دانشجویی اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط دریافت وام دکتری و مسکن دانشجویی اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید