پیاده سازی 5G در کشور، نمایشی نیست

به گزارش تنها پیامک، رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه قرار نیست 5G را پیاده سازی کنیم تا یک کار نمایشی انجام دهیم تأکید کرد 5G نیاز بازار و آینده ماست.

پیاده سازی 5G در کشور، نمایشی نیست

شبکه های 5G نه تنها حجم دیتا روی شبکه ها را چندصد برابر می کنند، بلکه سرعت انتقال دیتاها را نیز بسیار زیاد می کنند و تأخیر آن کمتر از یک میلی ثانیه خواهد بود، در حالی که تأخیر در 4G برابر 25 تا 40 میلی ثانیه است. استانداردهای 5G هم چنین امکان استفاده از طیف پهن 30 تا 300 گیگاهرتز را در اختیار می گذارد. سازمان GSMA یا سیستم جهانی برای ارتباطات تلفن همراه (Global System for Mobile Communications) در گزارش خود، تعداد اتصالات 5G را تا سال 2025 حدود 1.4 میلیارد در کل جهان پیش بینی کرده است.

محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - سال گذشته درباره اینترنت نسل پنج گفته بود مقدمات پیاده سازی 5G در ایران اجرا شده است و از اجرایی کردن اولین نسخه 5G و ارائه خدمات اینترنت نسل پنج، به عنوان یک مطالبه جدی و نیازمندی کسب وکارها در کشور خبر داده بود.

آذری جهرمی همچنین 16خرداد ماه سال جاری، درباره شرایط اینترنت نسل پنج در ایران گفت: فکر می کنم اولین سایت 5G تا چهار هفته دیگر در ایران نصب شود. مطابق برنامه تا شهریورماه، پنج منطقه تاریخی تهران زیر پوشش نسل پنجم تلفن همراه قرار می گیرد. او همچنین به تازگی از رونمایی از نسل پنجم تلفن همراه (5G) در تهران تا هفته آینده خبر داد.

در این راستا به نقل از وزارت ارتباطات، وحید یزدانیان، رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه نسل های مختلف ارتباطات سیار بر اساس تقاضایی که در جامعه، در میان بنگاه های اقتصادی، مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی وجود دارد به طور مستمر عرضه می شود گفت: در عرصه ارتباطات یک زمانی با انتقال متن سروکار داشتیم، زمان دیگری انتقال مدیاهای غیرمکتوب موردنظر بودند و همین امر باعث شد تا نسل جدید از ارتباطات وارد عرصه شدند.

نسل چهارم ارتباطات برای بعضی کاربردها دیگر پاسخگو نیست

وی اضافه کرد: به تدریج نیاز به پوشش بیشتر و پاسخگویی بلادرنگ احساس می شد که منجر به عرضه نسل چهارم ارتباطات LTE شد و نهایتاً با نیازی که برای پوشش گسترده تر و سرعت بیشتر به وجود آمد نسل پنجم وارد عرصه ارتباطات شد. بعضی از کاربردهایی که در حال حاضر مورد نیاز جامعه است دیگر نسل چهارم ارتباطات پاسخگو نیست. برای نمونه موضوع خودروهای خودران هوشمند با توجه به حساسیتی که دارد و با جان و امنیت مردم سروکار دارد باید ارتباطات را با گسترده ترین پوشش، بدون توقف و با بیشترین سرعت برقرار کند.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، ادامه داد: ارتباطات نسل پنجم چنین زیرساختی را برای ما فراهم خواهد کرد و دیگر موضوعاتی که در نقاطی پوشش ضعیف و یا حتی امکان خدمات دهی وجود نداشت را تقریباً تا حد زیادی به دلیل گستردگی ارتباطات برطرف خواهد کرد.

یزدانیان در ادامه با بیان اینکه فناوری 5G چند سالی است که مطرح شده اما هنوز به طور گسترده در جهان پیاده سازی نشده گفت: کشورهای پیشرو هم در حال اجرای پایلوت این فناوری هستند؛ به دلیل اینکه تجهیزات حال حاضر شبکه ارتباطی منطبق با نسل چهارم است و هزینه های تجهیزات نسل پنجم بسیار سنگین تر از نسل چهارم است.

وی اضافه کرد: به همین دلیل کشورهای مختلف اول سعی می کنند 5G را ابتدا به صورت پایلوت اجرایی کنند و بعد اندک اندک در یک بازه زمانی چندساله پیاده سازی کامل آن را انجام دهند. در کشور ما نیز برای نخستین بار پایلوت 5G در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد می شود و به صورت محدود به خدمات رسانی خواهد پرداخت.

راه اندازی نخستین پایلوت 5G در کشور

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اهمیت این پایلوت گفت: پیاده سازی پایلوت 5G واقعاً شاید از قدرت و توان بخش خصوصی خارج باشد؛ بنابراین نیازمند آن هستیم که دولت به عنوان حاکمیت به وظیفه خودش درزمینهٔ ورود تکنولوژی های نوین عمل کند. بر همین اساس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات پیش قدم شده است و با ورود تجهیزات مورد نیاز اقدام به راه اندازی نخستین پایلوت 5G در کشور کرده است.

یزدانیان با بیان اینکه با پیاده سازی این پایلوت یک بستر مناسبی برای اپراتورها فراهم خواهد شد، اضافه کرد: اپراتورها می توانند در آن تست های فنی خود را اجرا کنند و در صورت نیاز مطابق با استانداردهای روز تغییراتی را در شبکه خودشان ایجاد کنند. پایلوت 5G در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات یک پیام بسیار مهمی هم به دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی منتقل می کند.

وی گفت: نسل جدید ارتباطی که به وسیله اپراتورها پیاده سازی می شود از مدتی قبل باید مراحل تحقیقاتی خود را سپری کند. در حال حاضر انصافاً دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور به لحاظ تئوریک چیزی کم ندارند ولی نیازمند این هستند که از مهملی برای تحقیقات کاربردی خود در حوزه 5G استفاده کنند. بنابراین پیاده سازی این پایلوت منجر به این خواهد شد که دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی از این بستر برای تعریف پروژه های تحقیقاتی خودشان در حوزه 5G استفاده کنند.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه سومین گروه مخاطب پایلوت 5G در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت های دانش بنیان هستند گفت: تجهیزات 5G به نوعی جزو تجهیزات لبه تکنولوژی محسوب می شوند. تولیدکنندگان ما می توانند برای طراحی و تولید سخت افزارهای مورد نیاز در حوزه 5G از بستر این پایلوت استفاده کنند.

یزدانیان در ادامه درباره شریک خارجی راه اندازی پایلوت 5G در ایران گفت: اجرای این پایلوت بر پایه یک نمونه پیروز همکاری بین المللی شکل گرفته و منطبق بر آخرین استانداردهای جهانی است.

تحریم ها نتوانسته منجر به محروم شدن کشور از ورود به 5G شود

وی درباره اینکه آیا تحریم ها توانسته اند تأثیری در پیاده سازی 5G در ایران داشته باشند گفت: تحریم ها حتماً مؤثر هستند ولی تأثیرگذاری اش در این حوزه آن قدر نبوده است که منجر به محروم شدن کشور ما از ورود به مرحله نسل پنجم ارتباطی شود. با توجه به اشتیاق که در حوزه ارتباطات وجود دارد بعید است که تحریم ها بتواند تأثیری در فرایند اجرای این فناوری داشته باشد. بازار تشنه فناوری های جدید به ویژه 5G است، ما هم قرار نیست 5G را پیاده سازی کنیم تا یک کار نمایشی انجام دهیم. 5G نیاز بازار و آینده ماست.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: شاید بر پایه عواملی که مورد اشاره قرار گرفت یعنی شور و اشتیاق در درون کشور، در میان اپراتورها، تولیدکنندگان و فعالان حوزه فناوری اطلاعات باعث شده است که تحریم ها نتواند مانع ورود این فناوری به کشور شود. تحریم ها کار ورود فناوری های جدید به کشور را سخت و پیچیده کرده است اما نتوانسته آن را غیرممکن کند.

یزدانیان با بیان اینکه شاید بتوان همین استقرار پایلوت 5G در ایران را سندی بر ناپیروز بودن و شکست تحریم ها ظالمانه علیه ایران دانست، اضافه کرد: البته این اتفاق با دشواری، مذاکرات پیچیده و گسترده و با حفظ پروتکل های امنیتی انجام شد. این تکنولوژی در شرایطی عادی قابل ورود به کشور است. تکنولوژی 5G هدفش ارائه خدمات پایدار به مردم است. هیچ کاربرد غیر صلح آمیزی از این فناوری نه گزارش شده و نه اصلاً وجود دارد. 5G یک فناوری کاملاً صلح آمیز است؛ بنابراین دلیل محروم کردن یک ملت از این فناوری کاملاً غیرقانونی و ظالمانه است.

وی در ادامه درباره پیش نیاز اصلی برای پیاده سازی 5G در ایران گفت: فرکانس نیاز اصلی و اساسی پیاده سازی 5G در ایران است؛ موضوعی که خوشبختانه در کشور وجود دارد اما تا به امروز مردم امکان بهره مندی از آن را نداشته اند. فرکانس یکی از منابعی است که باید در جهت خواست مردم مورداستفاده قرار گیرد.

لزوم آزادی سازی باندهای 700 و 800 برای پیاده سازی کامل 5G

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اختلاف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با سازمان صداوسیما برای آزادی سازی باندهای 700 و 800 گفت: باور داریم که با تعامل و گفت وگو می توانیم با مرجعی که این فرکانس را در اختیار دارد وارد تعامل شویم و یقیناً دوستان با مشاهده کاربردهای فناوری نوین بالاخره امکان یک توافق برد برد در داخل کشور را فراهم خواهند کرد.

یزدانیان اضافه کرد: 5G نیازمند فرکانس است و شکی در این رابطه نیست. مردم هم به این فناوری نیاز دارند. دوستان بدانند وقتی این پایلوت اجرا شود و مردم و نخبگان از مزایای آن مطلع شوند حتماً بر آزادسازی سریع تر فرکانس تأکید خواهد کرد. ما برای نمایش 5G را وارد کشور نمی کنیم؛ ما به دنبال ورود این فناوری به کشور هستیم تا مردم از کاربردهای آن بهره مند شوند و بتوانند از سرویس های متعددی که بر بستر موبایل عرضه می شود استفاده کنند.

وی با بیان اینکه ما اکنون هم برای نسل چهارم ارتباطات با کمبود فرکانس روبرویم و حتماً با ورود 5G به کشور این نیاز بیشتر هم خواهد شد، گفت:بنابراین اگر در مرحله پیاده سازی کامل 5G در ایران شاهد مقاومت فعلی برای آزادسازی باندهای 700 و 800 باشیم قطعاً با یک چالش جدی روبرو خواهیم شد؛ البته بهتر است از لفظ بهتری استفاده کنم و آن اینکه در این شرایط با محروم کردم مردم از حق خودشان روبرو خواهیم شد. امیدواریم با راه اندازی پایلوت 5G و استفاده اپراتورها از این فناوری تقاضای خیلی شفافی از جانب آن ها هم برای آزادسازی فرکانس ها مطرح شود.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه درباره اینکه چه چشم اندازی برای گذر از مرحله پایلوت به مرحله پیاده سازی 5G در ایران و بهره مندی عموم مردم از این فناوری دارد گفت: پایلوت 5G به زودی افتتاح می شد ولی گام اصلی، رسیدن از این مرحله به مرحله پایلوت ها و بهره مندی عمومی مردم است.

چشم اندازی چندساله برای فراگیر شدن 5G وجود دارد

یزدانیان اضافه کرد: هنوز زمان زیادی از پیاده سازی نسل چهارم ارتباطات نگذشته است. نه تنها در ایران بلکه در کل جهان چشم اندازی چندساله برای فراگیر شدن 5G وجود دارد. بعضاً گفته می شود که بسیاری از کشورهای جهان سال 2025 را برای پیاده سازی کامل 5G هدف گذاری کرده اند؛ یعنی چیزی حدود چهار تا پنج سال آینده.

وی ادامه داد: به صورت معمول ما نیز برای گذر از مرحله پایلوت به پیاده سازی کامل حتماً به زمان نیاز داریم. شبکه مبتنی بر نسل چهارم ارتباطی حتماً باید با نسل پنجم تطابق پیدا کند، تجهیزات باید به اندازه کافی تأمین شود؛ بنابراین به صورت عادی ما چند سالی تا پیاده سازی کامل 5G فاصله داریم و اتفاقاً مرحله فراگیر شدن این فناوری است که باعث می شود تحریم ها فشار بیشتری را وارد کند و شاید به خاطر همین تحریم ها این زمان کمی طولانی تر هم شود و باید این مسئله را از هم اکنون با مردم در میان گذاشت

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: البته نباید این نکته را فراموش کرد آنچه مورداشاره قرار گرفت، تحلیل های استاتیک است، درحالی که حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، حوزه دینامیک است. تحلیل امروز ما این است که 5G تا 2020 در جهان و همان حدود در کشور ما پیاده سازی کامل شود اما فرایند توسعه فناوری ممکن است این زمان را کوتاه تر کند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 9 شهریور 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1110

به "پیاده سازی 5G در کشور، نمایشی نیست" امتیاز دهید

1 کاربر به "پیاده سازی 5G در کشور، نمایشی نیست" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیاده سازی 5G در کشور، نمایشی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید