شناسنامه فنی و ملکی ساختمان چیست؟

به گزارش تنها پیامک، یکی از اسناد مهمی که در فرآیند ساخت یک ساختمان باید تهیه گردد، شناسنامه فنی و ملکی ساختمان است که با استفاده از آن می توان به اطلاعات مفیدی در خصوص ساختمان دست پیدا کرد.

شناسنامه فنی و ملکی ساختمان چیست؟

جهت دریافت خدمات تعمیرات ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

شناسنامه فنی و ملکی ساختمان از مدارک اساسی و ضروری ساختمان به شمار می رود، که اطلاعات مهم و کاربردی در آن درج شده است. افراد در هنگام خرید ملک باید برای شناسایی شرایط ساختمان آن را ملاحظه نمایند. زیرا برای خرید یک خانه، همه چیز در قیمت و ظاهر آن خلاصه نمی گردد. در خبرنگاران به آنالیز شناسنامه فنی ساختمان پرداخته شده است.

شناسنامه فنی و ملکی ساختمان چیست؟

یکی از اسناد مهمی که در فرآیند ساخت یک ساختمان باید تهیه گردد، شناسنامه ساختمان است که با استفاده از آن می توان به اطلاعات مفیدی در خصوص ساختمان دست پیدا کرد. در واقع برای ساخت ساختمان زمان زیادی ضروری است که در هر مرحله قانونی آن باید مجوزهای مختلفی از سازمان های مربوطه دریافت گردد. تعداد این مجوزها زیاد است و از مراحل اولیه ساخت و ساز تا مرحله صدور پروانه را در بر می گیرند. و باید توجه داشت که در صورت عدم تهیه این مجوزها نمی توان از ساختمان مزبور استفاده کرد. بنابراین منظور از شناسنامه فنی و ملکی ساختمان سندی است که اطلاعات فنی و مشخصات ملکی ساختمان در آن درج شده است. به طور کلی تمامی ساختمان هایی که به صورت قانونی و زیر نظر مراجع رسمی کشور ساخته شده باشند، از این شناسنامه برخوردار خواهند بود. این شناسنامه به شکل یک دفترچه اطلاعات است. و وزارت مسکن و شهرسازی مسئولیت طراحی و چاپ این شناسنامه را بر عهده دارد. شایان ذکر است که شناسنامه فنی و ملکی ساختمان باید در زمان خرید و فروش ملک، همراه با کلیه اسناد و مدارک مرتبط به خریدار واگذار گردد.

دلایل اهمیت شناسنامه فنی و ملکی

1.کسب اطلاعات کافی و مفید در خصوص مشخصات فنی ساختمان

در این سند، اطلاعات فنی و ویژگی های ساخت ساختمان ذکر می گردد. به عنوان مثال در این اسناد شیوه اسکلت بندی ساختمان و روش های مورد استفاده برای ساخت و ساز قید می شوند.

2.فراهم شدن بستری مناسب به منظور اخذ تصمیمات جدید برای بازسازی ساختمان در سال های آینده

علاوه بر این که می توان شرایط فعلی ساختمان را آنالیز کرد. به طور مثال خریدار با مطالعه این سند متوجه می گردد در حال حاضر مصالح به کار برده شده در ساختمان مقاوم هستند یا خیر؟ می توان گفت اطلاعاتی که از این شناسنامه به دست می آید، برای تصمیم گیری های آینده در خصوص ساختمان لازم خواهند بود. زیرا با استفاده از اطلاعات مندرج در این شناسنامه می توان نسبت به مقاوم سازی سازه در سال های بعد تصمیمات دیگری گرفت.

3.مشخص نماینده کاربری ساختمان

املاک بر حسب قوانین و مقررات ساخت و ساز و درجه ایمنی کاربری های مختلفی دارند. بنابراین با توجه به شناسنامه فنی و ملکی، می توان ساختمان را برای کاربری های مختلف ارزیابی کرد. به طور مثال ممکن است برخی از کاربری ها موجب وارد شدن وزنی بیشتر از حد مجاز به اسکلت ساختمان شوند. در این شرایط باید از انتخاب کاربری هایی که چنین وزنی را به اسکلت ساختمان وارد می نماید، خودداری کرد.

باید در نظر داشت که این اطلاعات برای آنالیز های فنی نهادهای مربوطه و همچنین خریداران لازم خواهند بود. و به دلیل آن که چنین اطلاعات مهمی از روی ساختمان قابل فهم نیستند، آن ها را در دفترچه ای رسمی ثبت می نمایند که در ادامه به تائید سازمان نظام مهندسی ساختمان می رسد. باید در نظر داشت که دریافت شناسنامه ملکی و فنی برای صدور و دریافت پروانه سرانجام کار ساختمان لازم و ضروری خواهد بود.

نهاد صادر نماینده شناسنامه فنی و ملکی

در کلیه استان ها سازمان نظام مهندسی، به عنوان مرجع صادر نماینده شناسنامه فنی و ملکی شناخته می گردد. این سازمان باید پس از درخواست مجریان پروژه های ساختمانی، اقدامات لازم برای صدور شناسنامه فنی و ملکی را انجام دهد. و همچنین موظفند که مشخصات ملک مربوطه را در شناسنامه هایی که به صورت خام از طرف وزارت مسکن و شهرسازی در اختیار آن ها قرار می گیرد، ثبت نمایند. هزینه شناسنامه فنی و ملکی ساختمان هر سال از سوی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی پیشنهاد می گردد و در نهایت به تصویب وزارت مسکن می رسد. پس از تصویب نهایی این تعرفه از سوی وزارت مسکن، تمامی مالکان و مجریان پروژه های ساختمانی موظف به پرداخت هزینه های مذکور خواهند بود.

مراحل تهیه شناسنامه ساختمان

متقاضی برای دریافت شناسنامه فنی و ملکی ضروری است مدارک زیر را تهیه و ارائه کند.

1.کپی شناسنامه مالک

2.کپی کارت ملی

3.کپی سند مالکیت

4.گواهی عدم خلافی

پس از تهیه مدارک فوق، باید اطلاعات فنی و ملکی ساختمان در فرم هایی که به عنوان پیش نویس شناسنامه های فنی و ملکی شناخته می شوند، وارد شوند. پس از آن فرم پیش نویس تکمیل شده و به همراه گواهی عدم خلافی به سازمان نظام مهندسی ساختمان ارائه می گردد. سپس باید هزینه های مربوط به عملیات صدور، پرداخت گردد. در مرحله بعد ناظر مهندسی از سوی سازمان نظام مهندسی کشور مشخص خواهد شد تا مشخصات ملک و اطلاعات ثبت شده را ارزیابی کند. ضمن اینکه باید کیفیت فنی ساخت و ساز ساختمان به صورت حضوری ارزیابی گردد. در صورتی که مهندس ناظر تائید دهد، شناسنامه فنی و ملکی ساختمان به صورت رسمی صادر خواهد شد و در ادامه سند به مالک ارائه می گردد. شایان ذکر است که پس از اتمام ساخت و ساز مجری پروژه و یا مالک باید اطلاعات فنی و ملکی ساختمان را به همراه تائید مهندس ناظر به سازمان نظام مهندسی ساختمان ها در استان خودشان تحویل دهند.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 16 فروردین 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 558

به "شناسنامه فنی و ملکی ساختمان چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسنامه فنی و ملکی ساختمان چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید