شکارچیان زیر دریا؛ قوی ترین زیردریایی های نظامی دنیا

به گزارش تنها پیامک، خبرنگاران: در ادامه این مطلب می خواهیم در خصوص بهترین و مرگبارترین زیردریایی های تهاجمی دنیا صحبت کنیم. رده بندی اجرا شده در ادامه مطلب بر اساس سلاح های تهاجمی، قدرت رادارگریزی و پنهانکاری و دیگر ویژگی های این زیردریایی های اجرا شده است. ماموریت اصلی این زیردریایی ها رویارویی با زیردریایی ها و کشتی های متخاصم بوده و برای شناسایی نیرو های دشمن باید از سیستم سونار بسیار قدرتمند و پیشرفته ای برخوردار باشند.

شکارچیان زیر دریا؛ قوی ترین زیردریایی های نظامی دنیا

بعد از نزدیک شدن به کشتی یا زیردریایی دشمن و انجام حمله باید با سرعت از محل دور شوند. بعضی از مدرن ترین زیردریایی های تهاجمی توانایی شلیک موشک های کروز به سمت کشتی ها و اهداف مستقر در خشکی را نیز دارند. از این رو خاصیت رادارگریزی و سلاح هایی که حمل می نمایند مهم ترین فاکتور ها در تصمیم گیری در خصوص بهترین زیردریایی های تهاجمی است.

گفتنی است که در این فهرست تنها به زیردریایی های تهاجمی هسته ای اشاره شده که اکنون در سرویس به سر برده و آن دسته که هنوز در حال توسعه بوده یا وارد سرویس نشده اند مورد بحث قرار نگرفته اند.

10. زیردریایی های کلاس Oscar II (روسیه)

پروژه زیردریایی های 949A Antey که در غرب با عنوان کلاس Oscar II شناخته می گردد به زیردریایی های هسته ای اتحاد جماهیر شوروی/روسیه اطلاق می گردد که قابلیت حمل موشک های کروز را دارند. این نوع زیردریایی از لحاظ طول و قدرت باربری سومین زیردریایی هایی هستند که تاکنون ساخته شده اند. تنها زیردریایی های کلاس Typhoon اتحاد جماهیر شوروی و کلاس Ohio ایالات متحده از این لحاظ این کلاس بهتر و قدرتمندتر هستند. این زیردریایی ها در زمان خود بزرگترین زیردریایی های تهاجمی در دنیا بوده و اکنون در میان موثرترین و قدرتمندترین زیردریایی های روسیه قرار دارند.

در ابتدا قرار بود 19 فروند از این کلاس ساخته گردد با این وجود تنها 11 فروند تکمیل شدند و اکنون تنها 4 فروند در نیروی دریایی روسیه مشغول خدمت هستند. با استاندارد های کنونی این نوع زیردریایی فاصله زیادی با رادارگریز بودن و پنهانکاری دارد، اما قدرت بالای آن ها باعث شده که نیرویی قابل توجه باشند. اتحاد جماهیر شوروی این زیردریایی های غول پیکر را برای حمله به ناو های هواپیمابر و تاسیسات ساحلی ایالات متحده طراحی نموده بود. زیردریایی های کلاس Oscar II مجهز به 24 فروند موشک کروز سوپرسونیک P.700 Granit با برد 550 کیلومتر هستند.

همچنین این زیردریایی به دو لانچر 650 میلیمتری و 4 لانچر 533 میلیمتری اژدر مجهز است و توانایی شلیک اژدر و موشک های ضد کشتی را دارد. از این موشک ها می توان به نمونه ضد کشتی SS.N.16 Stallion با برد 50 کیلومتر اشاره نمود. همچنین این کلاس توانایی حمل کلاهک هسته ای و پرتابه های هسته ای برای استفاده علیه کشتی ها و زیردریایی های دشمن را دارد.

9. زیردریایی کلاس Ohio (ایالات متحده)

زیردریایی های کلاس Ohio در ابتدا برای حمل موشک های بالستیک قاره پیما طراحی شده و در زمره زیردریایی های با قابلیت حمل کلاهک هسته ای نهاده شده بودند. با این وجود بین سال های 2002 تا 2008، نیروی دریایی ایالات متحده 4 فروند از زیردریایی های قدیمی این کلاس را به زیردریایی های با قابلیت حمل موشک های کروز تبدیل کرد. در واقع موشک های بالستیک این زیردریایی با موشک های کروز جایگزین شدند. تکمیل این تغییر کاربری در سال 2006 به سرانجام رسید.

چهار فروند زیردریایی این کلاس با نام های Ohio، Michigan، Florida و Georgia با جایگزینی موشک های بالستیک قاره پیمای Trident 2 با 7 فروند موشک کروز تاماهاک کوچکتر تغییر کاربری داده و به زیردریایی هایی با قابلیت حمل موشک های راهنمایی شونده تبدیل شدند. هر یک از این زیردریایی های تغییر کاربری داده توانایی حمل تا 154 موشک کروز تاماهاک را دارند. چنین حجمی از موشک های راهنمایی شونده به طور معمول در ناوگروه های جنگی سطحی وجود داشت. همچنین این زیردریایی ها دارای 4 لانچر اژدر های نوع Mk.48 هستند. نمونه های تغییر یافته همچنین دارای فضایی برای جابجایی پرسنل و نیرو های ویژه هستند.

8. زیردریایی کلاس Soryu (ژاپن)

اولین زیردریایی کلاس Soryu در نیروی دریایی دفاعی ژاپن در سال 2009 وارد سرویس شد. برخلاف دیگر زیردریایی های هسته ای موجود در این فهرست، زیردریایی کلاس Soryu دارای سیستم پیشرانه دیزلی.الکتریکی است. این زیردریایی مجهز به یک سیستم پیشرانه بدون احتیاج به هوا است که به آن اجازه می دهد برای مدت طولانی تری زیر آب باقی بماند بدون اینکه احتیاج باشد به سطح آمده و باتری هایش را شارژ نماید، بدین ترتیب این زیردریایی برخلاف زیردریایی های مشابه می تواند به جای چند روز، هفته ها زیر آب بماند.

ژاپن تنها کشوری است که از این کلاس و نوع زیردریایی استفاده می نماید، زیرا دیگر زیردریایی های دیزلی.الکتریکی برای ماموریت های ساحلی و گشتی به کار گرفته می گردد. سیستم پیشرانه بدون احتیاج به هوای زیردریایی کلاس submarines باعث افزایش خاصیت پنهانکاری و قابلیت های عملیاتی آن شده است. با این وجود این زیردریایی برد بلند و توان زیردریایی های تهاجمی با سوخت هسته ای را ندارد. زیردریایی کلاس submarines دارای ساختار هیدرودینامیک بوده و در آن ها از روکش بدون پژواک (ضد انعکاس) استفاده شده و بخش های پرسروصدا نیز درون یک محفظه عایق صدا نهاده شده اند.

یکی از نقاط ضعف این زیردریایی ژاپنی این است که سیستم لانچر پرتاب عمودی برای موشک های ضد کشتی و ضد اهداف موجود در خشکی ندارد. مهمات آن ها به اژدر ها و موشک های ضد کشتی Sub.Harpoon محدود است که به وسیله لانچر اژدر شلیک می شوند.

7. زیردریایی کلاس Akula (روسیه)

در اواخر دهه 1980، اتحاد جماهیر شوروی تعدادی زیردریایی کلاس Akula را به آب انداخت. این زیردریایی های نمایانگر بهبود تکنولوژی و قابلیت های کشور در ساخت زیردریایی بوده و بسیار کم سروصداتر از زیردریایی های تهاجمی با سوخت هسته ای این کشور بودند. همچنین این زیردریایی بسیار بی صداتر از آن چیزی بود که کشور های غربی انتظار داشتند. استفاده مهندسان شوروی از تکنولوژی غربی موجود در بازار برای کاهش سطح نویز نقش مهمی در از بین بردن فزونی طولانی مدت کشور های عضو ناتو در زمینه تجهیزات نظامی زیردریایی در دوران جنگ سرد داشت.

بدین ترتیب نمونه های بهبود یافته کلاس Akula II به اولین زیردریایی های اتحاد جماهیر شوروی تبدیل شدند که در واقع بی صداتر از نمونه های آمریکایی آن موقع بودند از جمله نمونه های مدرن سازی شده کلاس Los Angeles. همچنین سنسور های زیردریایی جدید نسبت به زیردریایی های قدیمی شوروی بسیار بهتر شده بود. این زیردریایی دارای 4 لانچر اژدر 650 میلیمتری و 4 لانچر اژدر 533 میلیمتری بود و توانایی حمل 40 اژدر و موشک را داشت. امروزه زیردریایی های کلاس Akula نیمی از ناوگان در حال کوچک شدن زیردریایی های تهاجمی با سوخت هسته ای روسیه را تشکیل می دهند.

6. زیردریایی مدرن سازی شده کلاس Los Angeles (ایالات متحده)

نیروی دریایی ایالات متحده در حال حاضر در حدود 40 فروند زیردریایی قدیمی کلاس Los Angeles در کنار زیردریایی های جدیدتر کلاس Seawolf و Virginia در اختیار دارد. این زیردریایی ها ثابت نموده اند که یک پلتفرم ضد زیردریایی بسیار خوب و استثنایی هستند. اولین فروند از نوع مدرن سازی شده این کلاس در سال 1988 وارد سرویس شد. نمونه های بهبود یافته بسیار کم صداتر از نمونه های اولیه هستند. گفته می گردد که نمونه های جدید 7 برابر کمتر از نمونه های اولیه صدا فراوری می نمایند.

این کلاس زیردریایی دارای سلاح های بسیار قدرتمند متعددی است که از آن میان می توان به اژدر های Mk.48، موشک های ضد کشتی Sub.Harpoon و موشک های کروز تاماهاک برای حمله با اهداف زمینی اشاره نمود. این موشک های کروز را می توان از لانچر های مخصوص عمودی یا لانچر های تیوبی اژدر ها نیز شلیک کرد. این زیردریایی ها می توانند در زیر یخ، جایی که زیردریایی های مجهز به موشک های بالستیک روسیه ممکن است مخفی شده باشند نیز به اجرای عملیات می پردازند.

5.زیردریایی کلاس Sierra II (روسیه)

زیردریایی های گرانقیمت کلاس Sierra II روسیه جایگزین زیردریایی های ناموفق و فاجعه بار کلاس Alfa شدند و بعد ها تعداد بیشتری از آن ها سفارش داده شد. اولین زیردریایی این کلاس در سال 1990 وارد سرویس شده و دومین فروند سال 1993 به آب انداخته شد. در نهایت به دلیل هزینه فراوری بالا تنها دو فروند از این زیردریایی ساخته و وارد سرویس شد. سومین فروند نیز ساخته شد، اما هیچگاه به آب انداخته نشده و سپس اوراق شد. اما نیروی دریایی روسیه علیرغم هزینه بالای نگهداری و تعمیر، هنوز این دو فروند را در سرویس نگه داشته است. زیردریایی های کلاس دارای دو بدنه Sierra II سبک و قوی تیتانیومی هستند.

در آن دوران تکنولوژی تیتانیومی در اتحاد جماهیر شوروی بسیار پیشرفته تر از کشور های غربی بوده و فراوری بدنه هایی با استفاده از این فلز چندان کار سختی برای مهندسان روسی نبود، اما هزینه بالای ساخت باعث شد که تعداد فراوری شده محدود باشد، علیرغم فزونی هایی که از لحاظ عمق و سرعت زیر دریا نسبت به نمونه های غربی داشت. این زیردریایی می تواند به اعماق بسیار پایین دریا برود: عمق عملیاتی این زیردریایی 520 متر و حداکثر عمق آن 750 متر عنوان شده است. بسیاری از دیگر زیردریایی های تهاجمی مانند زیردریایی های کلاس Akula روسیه و زیردریایی های کلاس Virginia ایالات متحده تنها تا عمق 250 متری دریا عملیاتی هستند. حتی زیردریایی های بسیار پیشرفته آمریکایی کلاس Seawolf نیز توانایی شیرجه رفتن تا این عمق را ندارند.

4. زیردریایی کلاس Graney (روسیه)

پروژه 885 Yasen که در غرب با نام زیردریایی های کلاس Graney شناخته می گردد تازه ترین نمونه از زیردریایی های تهاجمی با سوخت هسته ای روسیه به شمار می آیند. ساخت اولین نمونه زیردریایی این کلاس با نام Severodvinsk در سال 1993 شروع شد، اما به دلیل مسائل اقتصادی ادامه ساخت آن متوقف شد تا اینکه بالاخره در سال 2013 در اختیار نیروی دریایی روسیه نهاده شد. دومین فروند از این زیردریایی با تغییرات و مدرن سازی هایی فراوری شد. تاکنون دستکم 6 فروند از این زیردریایی سفارش داده شده که جایگزین نمونه های قدیمی کلاس Akula خواهند شد.

علیرغم تمام مدرن سازی های و تغییرات، زیردریایی های کلاس Graney تنها مقدار کمی از زیردریایی های کلاس Akula صدا و نویز کمتری فراوری می نمایند. زیردریایی Severodvinsk دارای 24 لانچر عمودی پرتاب برای انواع موشک های کروز است که از آن میان می توان به موشک های P.800 Oniks با برد 300 کیلومتر اشاره نمود. همچنین 8 لانچر 650 میلیمتری پرتاب اژدر در این زیردریایی وجود دارد که می توان از آن ترکیبی از 30 فروند اژدر و موشک ضد کشتی شلیک کرد.

3. زیردریایی کلاس Astute (بریتانیا)

اولین زیردریایی با سوخت هسته ای کلاس Astute در سال 2010 در اختیا نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا نهاده شد. این زیردریایی قابلیت پنهانکاری بالایی داشته و نسبت به زیردریایی های قبلی این کشور با نام Trafalgar سلاح های بیشتری حمل می نماید. این زیردریایی تهاجمی مجز به 6 لانچر پرتاب اژدر 533 میلیمتری است که از آن ها برای پرتاب اژدر های Spearfish، موشک های ضد کشتی Sub.Harpoon و موشک های کروز تاماهاک استفاده می گردد. ترکیبی از 36 موشک و اژدر در این زیردریایی حمل می گردد. موشک کروز تاماهاک Block IV که برای اهداف زمینی مورد استفاده قرار می گیرد دارای برد 1.700 کیلومتر بوده و می تواند علاوه بر اهداف زمینی، کشتی های دشمن را نیز مورد هدف قرار دهد.

2. زیردریایی کلاس Virginia (ایالات متحده)

زیردریایی هسته ای کلاس Virginia جانشین زیردریایی های کلاس Los Angeles بوده و به عنوان نسخه کوچکتر، ارزان تر و چند کاربردی تر زیردریایی های بسیار پیشرفته، اما بسیار پرهزینه کلاس Seawolf ساخته شدند. به طور کلی برای ساخت 30 فروند از این نوع زیردریایی برنامه ریزی شده است. زیردریایی های کلاس Virginia دارای سیستم جدید روکش های ضد انعکاس، ساختار بدنه عایق و طراحی جدید سیستم پیشرانه برای به جای گذاشتن ردپای آکوستیک کمتر هستند. گفته می گردد که میزان سروصدای فراوریی این زیردریایی به اندازه زیردریایی فوق پیشرفته کلاس Seawolf است.

همچنین این زیردریایی دارای 12 سیستم لانچر پرتاب عمودی است که از آن ها برای شلیک موشک های کروز تاماهاک با برد 1.700 کیلومتر استفاده می گردد. همچنین در این زیردریایی 4 لانچر پرتاب اژدر 533 میلیمتری نیز وجود دارد که برای پرتاب 26 فروند اژدر سنگین وزن Mk.48 و موشک های ضد کشتی Sub.Harpoon مورد استفاده قرار می گیرند. از زیردریایی های کلاس Virginia می توان برای عملیات ویژه نیز استفاده کرد. این زیردریایی ها اولین زیردریایی های ساخت ایالات متحده هستند که دارای محفظه درونی مخصوص نیرو های ویژه دریایی است که این نیرو ها از آن طریق می توانند وارد زیردریایی و از آن خارج شوند.

1. زیردریایی کلاس Seawolf (ایالات متحده)

زیردریایی های کلاس Seawolf پیشرفته ترین و البته گرانقیمت ترین شکارچیان آهنین زیر دریا ها هستند. این زیردریایی ها با هدف بازیابی فزونی تکنولوژیکی طولانی مدتی که نیروی دریایی ایالات متحده از سال 1945 تا اواسط دهه 1980 نسبت به همتای روسی خود داشت ساخته شده است. فزونی ایالات متحده در زمینه تکنولوژی زیردریایی ها در اواسط دهه 1980 به دلیل جاسوسی های شوروی و بعضی تبادلات مشکوک فناوری از جانب متحدان ایالات متحده از بین رفت.

زیردریایی های کلاس Seawolf برای جستجو و نابودی آخرین زیردریایی های مجهز به موشک های بالستیک اتحاد جماهیر شوروی ساخته شده بود. در ابتدا قرار بود 12 فروند از این نوع زیردریایی ساخته گردد، اما ساخت آن ها برای ایالات متحده و با بودجه دوران پس از جنگ سرد نیز بسیار پرهزینه بود. در نهایت تنها 3 فروند از این زیردریایی ساخته شده که همگی هنوز هم در سرویس هستند. زیردریایی های کلاس Seawolf در زمان ساخت بی صداترین زیردریایی های دنیا بود که حتی در سرعت بالا نیز بسیار بی صدا بود.

بسیاری از زیردریایی ها برای کاهش نویز فراوریی باید سرعت خود را پایین تر از 5 گره دریایی نگه دارند تا توسط رادار های سونار غیرفعال شناسایی نشوند درحالی که زیردریایی کلاس Seawolf حتی در سرعت 20 گره دریایی نیز تقریباً غیرقابل شناسایی است. یک زیردریایی این کلاس با سرعت 25 گره دریایی سروصدایی کمتر از یک زیردریایی های قدیمی کلاس Los Angeles که در اسکله متوقف شده باشد فراوری می نماید.. همچنین این زیردریایی نسبت به دیگر زیردریایی های ایالات متحده توانایی به رفتن عمق بیشتری را داشته و زیر یخ های قطبی نیز قابلیت عملیات دارد.

همچنین این زیردریایی نسبت به اکثر دیگر زیردریایی های دنیا سریع تر است. زیردریایی های کلاس Seawolf دارای 8 لانچر 660 میلیمتری پرتاب اژدر بوده که از آن ها برای پرتاب اژدر های Mk.48 و موشک های ضد کشتی Sub.Harpoon استفاده می گردد. همچنین می توان موشک های کروز تاماهاک را نیز با این لانچر ها پرتاب کرد. ترکیبی از 50 فروند اژدر، موشک ضد کشتی و موشک تاماهاک در این زیردریایی حمل می گردد.

منبع: military.today

منبع: برترین ها
انتشار: 27 دی 1398 بروزرسانی: 16 فروردین 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 567

به "شکارچیان زیر دریا؛ قوی ترین زیردریایی های نظامی دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکارچیان زیر دریا؛ قوی ترین زیردریایی های نظامی دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید