غار نیاسر یکی از جالب ترین جاذبه های طبیعی ایران است

به گزارش تنها پیامک، بیتوته/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، غار نیاسر یکی از جالب ترین جاذبه های طبیعی ایران است.

غار نیاسر یکی از جالب ترین جاذبه های طبیعی ایران است
بیشتر بخوانیدغار نیاسر کاشان؛ جاذبه ای مخوف اما دیدنی

غار نیاسر در 30 کیلومتری شمال غربی کاشان در پای کوه نسبتا مرتفعی از ارتفاعات نیاسر واقع شده و یکی از غارهای مصنوعی ایران است که به منظور اهداف مذهبی و انجام مراسم عبادی خاص ساخته شد. این غار بطور کامل از طریق بشر ساخته شده و یکی از عجایب آثار باستانی بشمار می رود.

دهانه غار به عرض 3.5 متر و ارتفاع 2.5 متر رو به شمال واقع شده است. ابتدای غار تالار طبیعی کوچکی به طول 8 متر و عرض 3 متر است که دهانه خارجی به آن پیوسته است و در انتهای آن به ارتفاع تقریبا یک متر از سطح زمین حفره کوچک دریچه مانندی است به ابعاد 50 × 50 سانتیمتر که در سنگ کنده شده و در واقع مدخل داخلی غار محسوب می شود. عمیق ترین قسمت غار نیاسر، چاهی است به عمق 10 متر که با استادی و مهارت عجیبی در دل سنگ حفر شد. غار نیاسر دارای سه انتهای سطحی، عمقی و زیرزمینی است که هر کدام از نظر موقعیت دارای ارزش خاصی است.

این غار دارای سه طبقه شامل دو کانال، یک کانال حلقه ای شکل و یک کانال افقی است و این کانال ها از طریق چاه ها به هم ارتباط دارند. کانال حلقه ای شکل دو ورودی و کانال افقی چهار ورودی دارد. مجموع طول دالان های این غار به حدود 2500 متر می رسد. در مجموع غار از 45 چاه با عمق 118 متر و 23 اتاق با مساحت کلی 177 متر تشکیل شده است. بیشتر دالان های غار دارای ارتفاع اندکی هستند و فقط بلندترین ناحیه آن از کف تا سقف حدود 7.1 متر است. عمیق ترین چاه این غار حدود 10 متر عمق دارد که دیواره های آن دارای پاگیرهای مرتبی است و میتوان با اطمینان از این چاه بالا و پایین رفت. کوتاهترین ناحیه دالان از کف تا سقف آن حدود نیم متر است.

منبع: همگردی
انتشار: 9 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 2054

به "غار نیاسر یکی از جالب ترین جاذبه های طبیعی ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غار نیاسر یکی از جالب ترین جاذبه های طبیعی ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید