ماسک ساده بهتر است یا ماسک دریچه دار؟

به گزارش تنها پیامک، ایسنا/ استفاده از ماسک های دریچه دار ممکن است در ابتدا جذاب و مناسب تر به نظر آید اما اینگونه از ماسک های نمی توانند به اندازه ماسک های ساده و بدون دریچه در پیشگیری از انتقال و شیوع کروناویروس مفید باشند.

ماسک ساده بهتر است یا ماسک دریچه دار؟

برخی از ماسک ها به گونه ای طراحی شده اند که برای استفاده در کارگاه های ساختمان سازی مملوء از گرد و غبار و با درجه حرارت بالا مناسب هستند. این ماسک ها پیش از آنکه هوای تنفسی وارد ریه شود گرد و غبار را فیلتر کرده و موجب می شود هوای بازدم راحت تر خارج شده و باعث شود که فرد احساس گرما نکند.

شرکت 3M در آمریکا که ماسک های دریچه دار را به منظور استفاده در چنین محیط هایی تولید می کند در توضیح عملکرد این گونه ماسک ها در وبسایت خود آورده است: هوای دم از طریق قسمت پارچه ای ماسک فیلتر شده و هوای گرم و مرطوب بازدم از طریق دریچه تعبیه شده در جلوی یا کنار ماسک خارج می شود. سیستم این ماسک برای استفاده در محیط های کارگاهی و ساختمان سازی مناسب است اما نمی تواند مانع از انتقال کروناویروس به ویژه از سمت فرد آلوده شود چون بازدمِ شخصِ بیمار که از جهت دریچه خارج می شود به راحتی می تواند اطرافیان فرد را آلوده کند.

هر گونه ماسک دارای دریچه که به منظور تسهیل فرایند بازدم طراحی شده اجازه می دهد تا ترشحات بزاقی و تنفسی از ماسک خارج شده و در نتیجه اطرافیان در معرض خطر قرار گیرند.

به گزارش واشنگتن پست، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا استفاده از ماسک های پارچه ای ساده را به منظور پیشگیری از بیماری کووید-19 به افراد عادی توصیه می کند. وجود لایه های پنبه ای مانع از آن می شود تا ترشحات تنفسی آلوده وارد هوای اطراف شود.

منبع: همگردی
انتشار: 13 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1122

به "ماسک ساده بهتر است یا ماسک دریچه دار؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماسک ساده بهتر است یا ماسک دریچه دار؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید