مریخ را 3 بعدی ببینید

به گزارش تنها پیامک، آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا اخیرا در حساب کاربری خود در اینستاگرام با انتشار تصاویری از سیاره سرخ نوشت: مریخ را سه بعدی ببینید.

مریخ را 3 بعدی ببینید

این تصویر موزاییکی برونزد یک سنگ در منطقه سیتادل(Citadelle) بر روی سطح دهانه جزرو را نشان می دهد. این تصویر از چندین تصویر که به وسیله ابزار Mastcam-Z مریخ نورد ناسا ثبت شده، ایجاد شده است.

تصویر موزاییکی مذکور به وسیله تیم مریخ نورد ناسا Malamaire نامگذاری شده است و شامل تصویر یک قطعه سنگ به نام روشه(Rochette) است.مریخ نورد استقامت در اوایل ماه جاری میلادی دو نمونه اولیه سنگ خود از روشه را با موفقیت جمع آوری کرد.

اگر عینک سه بعدی ندارید می توانید با مراجعه به این سایت مراحل ساخت آن در خانه را یاد بگیرید.

استقامت در روز پنجم اوت برای اولین بار کوشش کرد تا از مریخ نمونه برداری کند اما سنگی که برای نمونه برداری انتخاب نموده بود به شدت پودری بود و این ماموریت باخت. سپس این مریخ نورد در کوششی دوباره در روز یکم سپتامبر به نمونه برداری از سنگ روشه پرداخت و توانست اولین نمونه خود را جمع آوری کند. برای اطمینان از ذخیره شدن این سنگ شش سانتی متری محققان چندین عکس از لوله آزمایش پیش از بسته شدن ثبت و آنالیز کردند و این لوله در روز چهارم سپتامبر بسته شد.

چندی پیش ناسا با انتشار تصاویری موفقیت مریخ نورد استقامت در جمع آوری اولین نمونه سنگ مریخی را تایید کرد. ناسا پیشتر اعلام نموده بود که به نظر می رسد این ماموریت به درستی اجرا شده است اما کم نور بودن تصویر به دست آمده، باعث می شد که محققان نتوانند از قرار گرفتن نمونه در لوله آزمایش کاملا مطمئن شوند، بنابراین آن ها باید تصاویر بهتری با نور بهتر ثبت می کردند و این کار مستلزم زمان بیشتری بود اما مدت اندکی پس از آن با بهتر شدن نور تصاویر، موفقیت استقامت در جمع آوری اولین نمونه را اعلام کردند.

اعضای این ماموریت در روز سه شنبه هفتم سپتامبر در توییتی از زبان استقامت نوشتند: من اولین نمونه مریخی را جمع آوری نموده ام و آماده جمع آوری نمونه دیگری از همین سنگ هستم. این بار من فرآیند جمع آوری نمونه و ذخیره و پلمپ لوله آزمایش را بدون توقف انجام خواهم داد.

به گفته ناسا در روز آدینه، اولین نمونه سنگ مریخی جمع آوری شده به وسیله مریخ نورد استقامت نشان می دهد که دهانه جزرو در گذشته به طور بالقوه قابل سکونت بوده است. این خبر در پی موفقیت استقامت در جمع آوری دومین نمونه سنگ از مریخ منتشر شد. این دو سنگ Montdenier و Montagnac نام گرفتند.

نمونه های جمع آوری شده دارای ترکیبات بازالتی هستند که به گفته دانشمندان ممکن است از گدازه های باستانی نشات گرفته باشند و اطلاعاتی درمورد زمان بندی تشکیل و از بین رفتن این دریاچه باستانی فراهم نمایند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 28 شهریور 1400 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1817

به "مریخ را 3 بعدی ببینید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مریخ را 3 بعدی ببینید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید