نجات یکی از بزرگ ترین محوطه های دوره نوسنگی شمال شرق ایران

به گزارش تنها پیامک، دومین فصل برنامه گمانه زنی به منظور مشخص عرصه محوطه عمادالدین 2 رویان شاهرود، یکی از بزرگ ترین محوطه های دوره نوسنگی منطقه شمال شرق ایران که بخش بزرگی از آن زیر باغ های میوه و تاکستان است شروع شد .

نجات یکی از بزرگ ترین محوطه های دوره نوسنگی شمال شرق ایران

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حسن رضوانی نیک آبادی سرپرست هیئت باستان شناسی، امروز یکشنبه 13 آبان با اعلام این خبر گفت: محوطه عمادالدین 2 در حاشیه جنوبی شهر شاهرود در دو سوی جاده کمربندی این شهر واقع شده و بر اساس یافته های موجود، تاریخ استقرار در آن از دست کم نیمه هزاره هفتم تا اواخر هزاره پنجم قبل از میلاد بوده است.

این باستان شناس اضافه کرد: این محوطه با عرصه بیش از ده هکتار یکی از بزرگترین محوطه های دوره نوسنگی منطقه شمال شرق ایران است.

او با اشاره به فصل نخست گمانه زنی در این محوطه با ایجاد 13گمانه در بخش های مختلف توضیح داد: در فصل دوم که هم اکنون در جریان است تاکنون هشت گمانه در بخش های حاشیه ای محوطه ایجاد شده است.

به گفته رضوانی نیک آبادی، آنچه عملیات گمانه زنی در این محوطه را بسیار پیچیده نموده، دستکاریهای انسانی طی چند دهه اخیر به منظور تسطیح زمین و ایجاد باغ است که باعث آشفتگی زیاد در چشم انداز اولیه این محوطه شده است.

این باستان شناس توضیح داد: بخش بزرگی از این محوطه امروز زیر باغهای میوه و تاکستان است.

او اضافه کرد : در این دستکاریهای انسانی بخش زیادی از نهشته های باستانی از بخشهایی به بخشهای دیگر محوطه منتقل شده و این امر بر پیچیدگی عملیات مشخص عرصه این محوطه اضافه نموده است.

به گفته سرپرست این برنامه میدانی، اهمیت محوطه عمادالدین 2 بجز وسعت غیرعادی آن، در این است که شواهدی از استقرارانسانی طی هزاره هفتم پیش از میلاد در شرق زاگرس و آغاز سفالگری در این منطقه را نشان می دهد.

او توضیح داد: چنین شواهدی تاکنون فقط از تپه غربی سنگ چخماق شاهرود به دست آمده بود.

سرپرست هیئت باستان شناسی گفت: این محوطه همچنین نشانه هایی از گذار از دوره چخماق به دوره چشمه علی (اواخر هزاره ششم پیش از میلاد) را در اختیار گذاشته است که تاکنون از کاوش محوطه های دوره نوسنگی شاهرود مانند سنگ چخماق، دهخیر و کلاته خان، به دست نیامده بود.

او اضافه کرد: اهمیت این شواهد آنچنان است که پژوهشکده باستانشناسی قصد دارد برای لایه نگاری این محوطه و بازیافت اطلاعات و شواهد مرتبط با این نشانه ها بودجه ای تخصیص دهد.

دومین فصل برنامه گمانه زنی به منظور مشخص عرصه محوطه عمادالدین 2 رویان شاهرود سمنان با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال اجرا است .

منبع: میراث آریا
انتشار: 27 اسفند 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 56

به "نجات یکی از بزرگ ترین محوطه های دوره نوسنگی شمال شرق ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نجات یکی از بزرگ ترین محوطه های دوره نوسنگی شمال شرق ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید