پرتاب لیزر به سمت ماه برای تشخیص امواج گرانشی اولیه دنیا

به گزارش تنها پیامک، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، این پژوهشگران معتقدند امواج مذکور که بسیار کوچک تر از امواجی است که آشکارسازهای موجود می توانند دریافت نمایند، می توانند از دنیا اولیه منشأ گرفته باشند. لذا با پرتاب لیزر به سمت ماه می توان اطلاعاتی در خصوص این امواج و شرایط دنیا در روزهای اولیه شکل گیری به دست آورد.

پرتاب لیزر به سمت ماه برای تشخیص امواج گرانشی اولیه دنیا

رویدادهای کیهانی مانند برخورد بین سیاه چاله ها، می توانند انرژی زیادی آزاد نمایند که امواجی به نام امواج گرانشی ایجاد می نمایند. اگرچه این پدیده برای اولین بار به وسیله آلبرت انیشتین بیش از یک قرن قبل پیش بینی شد، اما امواج گرانشی تا سال 2015 به طور مستقیم شناسایی نشدند.

برای تشخیص امواج گرانشی، امکاناتی مانند لیزرهای LIGO و Virgo مورد احتیاج است که از تونل های طولانی 4 کیلومتری عبور نموده و پرتاب می شوند. استدلال این است که هر تغییر کوچکی در این پرتو لیزر نشان دهنده تأثیرگذاری یک موج گرانشی بر آن است. این اعوجاج ممکن است تنها به میزان یک هزارم عرض یک پروتون باشد، اما این ابزار حساس می تواند آن را تشخیص دهند.

محققان اسپانیایی و انگلیسی با همکاری یکدیگر روش تازهی را برای تشخیص امواج گرانشی در فرکانس های بسیار پایین با استفاده از آنالیز مدار ماه به دور زمین پیشنهاد نموده اند.

فضانوردان آپولو آینه هایی را بر روی سطح ماه برجای گذاشتند، و رصدخانه های روی زمین به طور پیوسته لیزرهایی را به سمت آنها پرتاب می نمایند و نحوه انعکاس آنها را میزان می گیرند. این فرایند به دانشمندان اجازه می دهد تا فاصله ماه از زمین را با دقت 1 سانتی متر (0.4 اینچ) میزان گیری نمایند.

این روش به ویژه برای تشخیص امواج گرانشی در باند میکرو هرتز قابل استفاده است. تصور می گردد که امواج گرانشی میکرو هرتز مربوط به دوران اولیه شکل گیری دنیا است. شناسایی و رمزگشایی این امواج می تواند مقادیر عظیمی از اطلاعات تازه را در خصوص دوره ای از تاریخ کیهان که مطالعه آن سخت است، آشکار کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 31 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 2731

به "پرتاب لیزر به سمت ماه برای تشخیص امواج گرانشی اولیه دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرتاب لیزر به سمت ماه برای تشخیص امواج گرانشی اولیه دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید