پژوهشگران حسگری برای تشخیص سریع و ساده سم اعصاب ساختند

به گزارش تنها پیامک، برای تشخیص دو سم بسیار خطرناک، محققان کانادایی با استفاده از نقاط کوانتومی، حسگری ساختند که به سادگی می تواند با تغییر رنگ حضور این سم ها را تشخیص دهد.

پژوهشگران حسگری برای تشخیص سریع و ساده سم اعصاب ساختند

به گزارش گروه فناوری تنها پیامک، پژوهشگران دانشگاه آلبرتا اقدام به ساخت حسگری کاغذی کردند که می تواند دو نوع سم اعصاب را شناسایی کند. این حسگر با استفاده از نقاط کوانتومی سیلیکونی ساخته شده که قادر به تشخیص پاراکسون و پاراتیون است، این دو سم از جمله قوی ترین سم هایی هستند که می تواند روی سیستم اعصاب تاثیرگذار باشد. این حسگر کاغذی در صورت حضور این سم ها بسته به مقدار آن ها به رنگ زرد یا سبز درمی آید.

این یافته ها نشان می دهد که با یاری تلفن همراه هوشمند می توان با دقت بسیار بالایی مقدار سم را در نمونه موردنظر شناسایی کرد؛ در نتیجه روشی ساده و سریع برای تشخیص سم است به طوری که احتیاج به تجهیزات پرهزینه و آموزش تکنسین نیست.

جاناتان وینوت از محققان این پروژه می گوید: پاراکسون و پاراتیون سم های عصبی هستند که معمولا در حشره کش ها استفاده می شوند. تشخیص دقیق این سم ها اهمیت زیادی دارد چرا که بسته به مقدار سم و میزان تماس با آن، می تواند جان انسان را به خطر بی اندازد.

پاراتیون در سال 1974 توسعه داده شد و در حال حاضر بیشتر کشور ها نظیر کانادا و آمریکا استفاده از آن را حشره کش ها ممنوع نموده اند. نتایج بعضی مطالعات نشان می دهد ارتباطی میان این سم و بروز سرطان و نقص هایی در بچه ها تازه متولد شده وجود دارد.

پاراکسون ساختاری شبیه به پاراتیون دارد و شکسته شدن پاراتیون در بدن با استفاده از آنزیم به وجود می آید که سمیت آن 50 برابر بیشتر از پاراتیون است.

برای ساخت این حسگر، محققان از پروتئین فلورسانس سبز رنگ به همراه نقاط کوانتومی سیلیکونی استفاده کردند که تابش نور قرمز دارد. زمانی که این دو سم در محیط وجود داشته باشند تابش نور قرمز متوقف می گردد و حسگر به رنگ زرد یا سبز درمی آید.

این حسگر را می توان برای آنالیز محیط زیست و تشخیص این سموم استفاده کرد. با یاری تلفن همراه نیز می توان مقدار ماده را در محیط شناسایی کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 بهمن 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 661

به "پژوهشگران حسگری برای تشخیص سریع و ساده سم اعصاب ساختند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پژوهشگران حسگری برای تشخیص سریع و ساده سم اعصاب ساختند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید