سرطان در پوست گردو

به گزارش تنها پیامک، خبرنگاران/خراسان رضوی دبیر انجمن پیشگیری از سرطان دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به راه اندازی کمپین آگاهی رسانی برای سرطان گفت: افزایش اطلاعات درمورد سرطان، تأثیر مستقیمی بر کیفیت و بهبود بیماری دارد.

سرطان در پوست گردو

روز دنیای سرطان، سالانه 4 فوریه (15 بهمن ماه)، در سراسر دنیا گرامی داشته می گردد. هدف از گرامی داشتن این روز، حفظ جان انسان ها از میلیون ها مرگ و میر قابل پیشگیری به واسطه سرطان به وسیله ارتقاء سطح مطلعی، آموزش درباره سرطان و ترغیب دولت ها و افراد در سراسر دنیا برای انجام اقدامی علیه این بیماری است. شعار روز دنیای سرطان در سال های 2019 تا 2021، من هستم و خواهم بود است که بیانگر تأثیر حرکت های فردی بر آینده بیماران مبتلا به سرطان است.

در این راستا، انجمن پیشگیری از سرطان دانشگاه فردوسی که یک تشکل دانشجویی است، کمپین مطلعی رسانی برای سرطان را در هفته ملی سرطان راه اندازی می نماید که یکی از فعالیت های این انجمن، فرهنگسازی در زمینه این بیماری است. با ساناز زارعیان و رضا شیر آل محمد، دبیران انجمن پیشگیری از سرطان دانشگاه فردوسی مشهد در مورد برنامه های این انجمن تبادل نظر نموده ایم که در ادامه می خوانید.

شیرآل محمد مطرح کرد: انجمن پیشگیری از سرطان دانشگاه فردوسی زیرنظر مجموعه معاونت فرهنگی دانشگاه شکل گرفته است. این انجمن اولین بار در سال 1394تشکیل شد، اما پس از یک دوره کاری دو ساله منحل شد و از سال 98 مجدداً فعالیت خود را آغاز کرد. انجمن های دانشجویی به صورت کلی پنج عضو اصلی و دو عضو علی البدل دارند. درحال حاضر چهار عضو انجمن ما دانشجوی ارشد زیست شناسی و یک عضو انجمن نیز دانشجوی کارشناسی همین رشته هستند.

وی ادامه داد: انجمن ما اولین انجمن دانشگاهی با موضوع پیشگیری از سرطان است. ما با تمام دانشگاه ها در ارتباط هستیم. هدف اصلی این انجمن مطلع کردن مردم و پیشگیری از ابتلا به سرطان است. اولویت ما برای این مطلعی رسانی ابتدا دانشگاه و میان دانشجویان و سپس خارج از دانشگاه و در میان مردم است. همه انجمن ها در کنار خود یک استاد مشاور دارند که در این انجمن هم به همین شکل است.

زارعیان در مورد برنامه های آینده این انجمن، بیان نمود: برنامه های ما تا کنون شامل دو نشست در زمینه سرطان و روانشناسی و نشست دیگر در ارتباط با سرطان و تغذیه بوده است. در هفته پژوهش هم کارگاه هایی با موضوع نحوه ارتباط با افراد مبتلا و مباحث مربوط به دارورسانی داشته ایم. یک نشست هم میان دانشجویان ارشد و دکترا برگزار گردید که هرکدام از آن ها در قالب یک ویدیو و در مدت زمان 10دقیقه در رابطه با سرطان رساله خود را ارائه کردند. هدف این نشست، نگاهی کلی به پژوهش های صورت گرفته در زمینه سرطان در دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد بود.

این دانشجوی ارشد رشته بیوتکنولوژی در رابطه با برنامه های انجمن پیشگیری از سرطان دانشگاه فردوسی مشهد برای هفته ملی سرطان، اظهار کرد: از 13 تا 16 بهمن ماه سلسله برنامه هایی در نظر داریم که بر اساس آن کمپینی برای مطلعی رسانی پیشگیری از سرطان را راه اندازی نموده ایم. 19 بهمن ماه از ساعت 13 الی 18 همایشی تحت عنوان سرطان در پوست گردو را برگزار خواهیم کرد. انتخاب عنوان پوست گردو به دلیل آن است که بتوانیم در این همایش خلاصه و سریع اطلاعاتی را به افراد منتقل کنیم تا ترسی که در این وادی وجود دارد کمتر گردد. ایجاد مطلعی در رابطه با یک بیماری اولین قدم است تا بتوانیم نشانه های آن را سریع تر تشخیص دهیم و به پزشک مراجعه کنیم.

وی ادامه داد: با ایجاد چنین کمپینی می توانیم بر این ترس که دیگر سرطان خط آخر زندگی من است، غلبه کنیم. در این نوع بیماری ها هرچه زودتر تشخیص و درمان آغاز گردد درصد احتمال بهبودی هم بیشتر خواهد شد و حس ناخوشی ناشی از فرایند درمان نیز کمتر می گردد.

زارعیان در رابطه با مکان های برگزاری این کمپین ، اظهار کرد: در 13 نقطه در سطح دانشگاه فردوسی و سازمان مرکزی دانشگاه فعالیت خواهیم کرد و در دانشگاه های دیگر مانند دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه علوم پزشکی آزاد و همچنین مراکز خریدی مانند پاژ، پروما و آرمیتاژ مستقر خواهیم بود تا کار فرهنگسازی را انجام دهیم.

دبیر انجمن پیشگیری از سرطان دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه داوطلبان حضور در کمپین فقط مختص به دانشگاه فردوسی نیستند، خاطر نشان کرد: افراد از همه دانشگاه ها می توانند به این کمپین بپیوندند و برای این افراد در آنکولوژی رضا کارگاه هایی برگزار می کنیم که در آن ها اطلاعاتی در رابطه با سرطان به افراد داده می گردد و اگر سؤوالی وجود داشته باشد تا حد امکان پاسخ داده می گردد. اطلاع رسانی ها برای این کمپین به وسیله راه های ارتباطی میان دانشگاه ها صورت گرفته است و دانشجویان می توانند اطلاعات بیشتر را در فضای مجازی یا سایت انجمن دنبال نمایند. در این کمپین فعالیت ها در حوزه تشخیص، درمان و پیشگیری انجام می گردد و پنل هایی هم قرار است با حضور متخصصان برگزار گردد.

افراد جرأت شرکت در آزمون غربال گری سرطان را ندارند

شیرآل محمد با بیان اینکه بسیاری از مردم از بُعد روانی نسبت به ابتلا به سرطان ترس دارند، مطرح کرد: این مسأله در حدی است که معین شده، حتی افراد جرأت شرکت در تست های غربال گری را هم ندارند. هدف انجمن این است که روحیه ای را در افراد ایجاد کنیم که در صورت مواجهه با نشانه های سرطان، در آزمون سرطان شرکت و به پزشک و متخصص مراجعه نمایند.

وی اضافه کرد: جدای از ترس روانی، عوامل دیگری مانند عوامل اقتصادی هم ممکن است در مراجعه به پزشک تأثیر گذار باشد، اما اگر افراد آموزش علمی دیده باشند امکان مراجعه به پزشک و پیشرفت درمانی آنها افزایش می یابد. در سال گذشته برنامه ای در دانشکده علوم برگزار گردید که در آن در چند مورد از دانشجویان خانم دانشگاه، سرطان تشخیص داده شد که این دانشجویان به موقع به پزشک مراجعه کردند و بهبود یافتند.

دبیر انجمن علمی دانشجویی بین رشته ای پیشگیری از سرطان دانشگاه فردوسی مشهددر رابطه با اهمیت سرعت مراجعه به پزشک، اعلام کرد: سرطان به طور کلی چهار مرحله دارد که مرحله آخر آن بحرانی ترین حالت است و هرچه زودتر بیمار بتواند بیماری را تشخیص دهد وارد مراحل سخت نخواهد شد و امکان بقای بیمار بیشتر می گردد. در کشور ما درحال حاضر چهار برنامه غربال گری یا تست های تشخیص ابتلا به سرطان در رابطه با سرطان دهانه رحم، پروستات، پستان و سرطان کولورکتال انجام می گردد تا افراد در مراحل اولیه بتوانند بیماری خود را تشخیص دهند.

وی خاطر نشان کرد: ما در راستای برنامه های مرتبط با سرطان، طرحی با عنوان مطالعات پژوهشی داریم. این طرح برای اولین بار در استان خراسان رضوی انجام می گردد و بر اساس آن قرار است، میزان مطلعی افراد در شهر و روستاهای خراسان رضوی سنجیده گردد. این طرح در قدم اول میزان مطلعی مردم و در قدم دوم دلایل عدم مراجعه به پزشک را مورد آنالیز قرار می دهد. کل برنامه های ما نیازمند پشتیبانی علمی و اقتصادی است و با پشتیبانی انجمن پیشگیری از سرطان دانشگاه و دیگر مراکز انجام خواهد شد.

ارتباط میان افزایش سن و ابتلا به سرطان

دبیر انجمن علمی دانشجویی بین رشته ای پیشگیری از سرطان دانشگاه فردوسی مشهد در رابطه با همایش 19 بهمن ماه انجمن، تشریح کرد: این همایش با هدف افزایش مطلعی عمومی است و در آن، سخنرانی هایی 20 دقیقه ای با حضور متخصصان رشته های مختلف برگزار خواهد شد. در این همایش، رادیوانکولوژیست ها، روان پزشکان و متخصصان تغذیه در بحث غربال گری و درمان سخنرانی خواهند کرد. محققان رشته های مختلف در رابطه با سرطان و تحقیقاتی که در زمینه سرطان تاثیرگذار بوده اند به بحث خواهند نشست.

شیرآل محمد اظهار کرد: در دهه اخیر، میزان مرگ ومیر مرتبط با سرطان در دنیا نسبت به گذشته کاهش پیدا نموده است. زیرا هم درمان سرعت بیشتری پیدا نموده است و هم قدرت تشخیص بالا رفته است. یکی از دلایلی که باعث شده سرطان در سطح دنیای برجسته دیده گردد، افزایش میانگین سن جمعیت دنیا است که به دنبال خود خطر ابتلا به سرطان را افزایش داده است.

وی ضمن اشاره به نبود آمار معین و دقیق در رابطه با نرخ شیوع سرطان در سال های گذشته، اعلام کرد: اولین آمار دقیق در سال 2018 توسط وزارت بهداشت و با یاری 50 دانشگاه ارائه شد. از آن جهت که ایران کشوری درحال توسعه است آمار سرطان هم در ایران درحال افزایش است. کشورهای پیشرفته معمولاً کمپین هایی از این دست برای اطلاع رسانی دارند و کمپین های مشابه کمپین ما در کشورهای انگلستان و آمریکا فعالیت می نمایند و اکثراً این مطالعات پژوهشی برای جهت دهی و اطلاع رسانی به کمپین ها انجام می گردد تا برنامه هایی هدفمند به غربالگری در کل کشور ارائه دهند. در ایران هم چنین کمپین هایی در سطوح مختلف وجود دارد، اما در دانشگاه فردوسی مشهد این کمپین برای اولین بار آغاز به فعالیت خواهد نمود.

زارعیان در رابطه با تأثیرات برگزاری و شرکت در کمپین های پیشگیری از سرطان، مطرح کرد: این کمپین ها با ارائه مطلعی در رابطه با سرطان موجب می شوند تا افراد با انجام یکسری مراقبت ها و پیشگیری ها احتمال ابتلا به سرطان را کاهش دهند. زمانی که دانش افراد نسبت به نشانه ها افزایش پیدا کند، فرآیند تشخیص و درمان هم سرعت بیشتری پیدا می نماید. در حال حاضر افراد از درمان های فعلی سرطان می ترسند و به همین دلیل ممکن است به دنبال درمان بیماری نروند و این مسأله گاهی منجربه مرگ فرد می گردد. افزایش اطلاعات در زمینه بیماری و نحوه درمان آن تاثیر مستقیمی بر کیفیت بیماری می گذارد.

شیرآل محمد اضافه کرد: برای نمونه، افرادی که سیگار می کشند میزان احتمال ابتلا به بیماری های ریوی برایشان 20 برابر افرادی است که سیگار نمی کشند و این وظیفه ما است که این افراد را مطلع کنیم زیرا بعضی از این افراد اصلاً از این واقعیت اطلاع ندارند و باید این مطلع سازی انجام گردد تا سیگار کشیدن را کنار بگذارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 فروردین 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 735

به "سرطان در پوست گردو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرطان در پوست گردو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید